Ds 160 Formu

Ds 160 formu olarak adlandırılan Amerika vize başvuru formu, vize başvurusu esnasında çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Ds 160 başvuru formu online olarak doldurulan ve soruları kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir formdur. Amerika vize çeşitlerinin birçoğunda (Turistik, ticari, eğitim vs.) Ds 160 formu doldurmak zorunludur ancak bazı farklı vize tipleri farklı formlar da talep edebilir. Bu durumda karşınıza çıkabilecek en büyük sorun hangi vize tipine başvuru yapılacağıdır. VizeyeBasvur.com danışmanları formunuzu doldurmadan önce, size uygun olan vize tipini tespit ederek form doldurma işlemlerinizi tamamlayacaktır.

DS 160 Formu Doldurma

Hangi Amerika vizesi için başvuru yapacağınızı belirledikten sonra ilk iş Ds 160 formu doldurma çalışmalarına başlamak olacaktır. Ds 160 başvuru formu daha önce de belirttiğimiz gibi online bir form olduğundan, internet kullanımı bulunan bir bilgisayara, yazıcıya ve pasaportunuza ihtiyaç duyacaksınız.

ABD vize başvuru formu için ilk adım ,CEAC (Consular Electronc Application Center) sitesinin hemen aşağıda bulunan sayfası ile başlar.

ds 160 başvuru formu

Başvuru yapılan ülke olarak Türkiye seçildikten sonra, doğrulama kodu girilir ve ”Start an application” tıklanarak, formun doldurulması için gerekli olan onay sayfasına ulaşılır. Bu sayfa, ABD vize başvuru formu doldurmak için uygun olduğunuzu bildiren bir onay sayfasıdır ve size başvurunuz için kullanacağınız başvuru numaranızı verir. Hemen aşağıdaki örnek fotoğrafın sağ üst tarafında da göreceğiniz başvuru numarasını not almanız faydanıza olacaktır.

Bu başvuru numarası daha sonra ds 160 başvuru formu için değişiklik yapmanıza, yarım kalan formunuzu sonuçlandırmanıza veya doldurmuş olduğunuz bilgilerin üzerinden geçmenize olanak sağlayacaktır.

DS 160 Formu Örneği

Ds 160 formu, daha önce yazımızın başında da belirttiğimiz gibi elektronik bir formdur. Elektronik bir form olmasının yanında dinamik bir form olması sebebi ile sorulan sorular her başvuru sahibi için ilerleyen bölümlerde değişmektedir. Bu sebeple sabit bir ds 160 formu örneği bulunmamaktadır.

Peki sorular ne şekilde değişiklikler gösterir ?

Örneğin aynı şirkette çalışan iki arkadaşın Amerika vize formu doldurmaya başladığını varsayalım. İki başvuru sahibi de benzer sorularla formu doldurmaya başlarken ikisinin de 6. soruya geldiğini düşünelim. Burada medeni hal ile ilgili olan soruya 1. arkadaşın evli, 2. arkadaşın bekar şıklarını işaretlediği an itibari ile 1. arkadaş eşi ile ilgili ek sorulara cevap verecekken, 2. arkadaş farklı bir soru ile devam edecektir.

Hemen aşağıda ds 160 formu örneği olarak değerlendirilebilecek ilk sayfa mevcuttur.

ds 160 formu örneği

Ds 160 başvuru formu, başlangıç sayfası itibari ile isim, soy isim gibi kişisel bilgilerle başlar. Ekranın sol tarafında, formun hangi bölümünde olduğunuzu takip edebilir, ekranın sağ tarafında ise soruların açıklamasını görüntüleyebilirsiniz.

DS 160 Formu Türkçe

İnternette yer alan bilgilerin aksine, Ds 160 formu Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır. Bu sebeple pek çok sitede rastlayacağınız ds 160 formu Türkçe örneği gibi dökümanlara itibar etmemenizi öneririz. Ancak formu daha kolay doldurabilmek adına kullanabileceğiniz bir ipucunu sizinle paylaşmak isteriz. Ds 160 başvuru formu işlemlerine başladığınız ilk sayfanın (sayfamızda yer alan ilk fotoğraf) sağ üst köşesinde dil seçimi yer almaktadır.

ds 160 formu türkçe örneği

Bu dil seçimini Türkçe yaptıktan sonra form Türkçe bir form haline dönmez ancak soruların açıklamasını Türkçe olarak verir. Çok başarılı bir çeviri olduğu söylenemese de İngilizce bilmeyen başvuru sahipleri için kullanışlı olacaktır.

Ds 160 Formu Çıktısı

Ds 160 formu doldurma işlemleri tamamlandıktan sonra, cevaplarınız kontrol etmeniz amacı ile son bir kez ekrana getirilir. Bu aşamada cevapladığınız soruların tamamından kesinlikle emin olmadan formu onaylamamalısınız. Çünkü Amerika vize formu onaylandıktan sonra değişiklik yapılamaz. Form onaylanmış ise değişiklik yapılması gereken bölümler var ise tüm işlemleri tekrar baştan yapmanız gerekeceğini hatırlatırız.

Form onaylandıktan sonra, sistem size Ds 160 formu çıktısı için yönlendirme yapar. Hemen aşağıda göreceğiniz barkodlu Ds 160 formu onay sayfasını çıktı olarak almak ve görüşmeye götürmeniz gerekir.

Ds 160 başvuru formu çıktısı

Bu onay sayfası için dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta bulunmaktadır. Fotoğrafın sağ üst köşede yer alan barkod bölümünde ve altta ”confirmation number” yazan bölümde bulunan AA ile başlayan numaraların başvuru numaranızla aynı olması gerekmektedir.

Onay sayfanız ile birlikte pasaportunuz ve destekleyici evraklarınız ile Amerika vize mülakatına gitmeniz yeterli olacaktır. Aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Amerika vize formu karışık ve zahmetli bir formdur. İyi haber ise, müşterilerimizin tüm form işlemleri VizeyeBasvur.com danışmanları aracılığı ile tamamlanacağından yukarıdaki bu süreçle uğraşmayacaklardır.

Amerika Vizesi Hakkında Tüm Detaylar
2017-05-26T17:54:07+00:00 Categories: Amerika Vizesi|

8 Yorum

 1. Necip 23:59 de 06/04/2017- Yanıtla

  Ds-160 formunun randevu gününden kaç gün önce tamamlanması gerekir? Ya da öyle Bi ayrıntı fark eder mi ?

  • VizeyeBasvur 18:05 de 07/04/2017- Yanıtla

   Merhaba Necip Bey,

   Amerika vize formu doldurulurken özellikle planlanan seyahat tarihine dikkat edilmeli. Formda belirtilen gün randevu gününden 4-5 gün daha erken olmalı. Yani seyahat süresine yakın zamanlarda doldurulan formlar bu şekilde bir soruna yol açabilir. Mümkün mertebe seyahatinizden bir veya bir buçuk ay önce formunuzun doldurulmuş olmasını öneririz. Bunun dışında bahsettiğiniz şekilde bir kural bulunmamakta.

   İyi günler,

   VizeyeBasvur Ekibi

 2. Necip 19:39 de 07/04/2017- Yanıtla

  Teşekkürler. Benim form hala tamamlanmadı ve 12 Nisanda randevum var. 10 Nisanda tamamlansa ve 2 gün sonra randevuya gitsem sizce durum ne olur? Yorumunuzu çok merak ettim 🙂

  • VizeyeBasvur 15:31 de 19/04/2017- Yanıtla

   Necip Bey Merhaba,

   Yorumunuz junk’a geldiğinden şimdi cevap vermek durumunda kaldık. Amerika vize formu, vize randevusundan en az 3 gün önce doldurulmuş olması gerekiyor. Sizin durumunuzda ne yaşandığını merak etmekteyiz 🙂 Randevu tarihinden 3 gün öncesine yetiştirebildiniz mi?

   İyi günler dileriz,

   VizeyeBasvur Ekibi

 3. Kamile 20:16 de 04/07/2017- Yanıtla

  Merhabalar ben devlet memuruyum bunun için iş bilgilerime goverment mı yapmalıyım bir de ds160 formu soruları benimkinden farklı farklıdan kastım travel ınformation bolumunde bAna seyahat planımı sormadı bilginiz var mıdır

  • VizeyeBasvur 12:26 de 14/07/2017- Yanıtla

   Kamile Hanım Merhaba,

   DS 160 formunda, çalıştığınız kurum kamu kurumu ise Government seçeneğini işaretlemenizde herhangi bir sakınca yoktur. İş detayınızın belirtilmesi istenirse, çalıştığınız kurum ve göreviniz hakkındaki detayları İngilizce olarak belirtmelisiniz.

   İyi günler dileriz

   VizeyeBasvur Ekibi

 4. Selahaddin Eyüp Baysal 00:41 de 22/07/2017- Yanıtla

  Merhaba,

  Ben DS 160 formunu doldururken en başta İstanbul seçtim, fakat sonrasında Ankara’dan randevu aldım. Bu olay problem yaratır mı?

  • VizeyeBasvur 13:20 de 22/07/2017- Yanıtla

   Selahaddin Bey Merhaba,
   Randevu onayında Ankara olarak görünüyorsa sorun yaşamazsınız. Şimdiden bol şans dileriz.

   VizeyeBasvur Ekibi

Siz de fikrinizi belirtin