İrlanda Vizesi

/İrlanda Vizesi
İrlanda Vizesi2018-10-17T19:01:56+00:00

İrlanda vizesi, irlanda vizesiİrlanda vizesi talebi, İrlanda Cumhuriyeti’nin popüleritesinin ülkemizde artmasına bağlı olarak yükselmektedir. İrlanda bir AB ülkesi olmasına karşın Kıta Avrupası’nın dışında kalması ve Schengen bölgesi dışında bir ülke olması sonucunda ülkemizden çok fazla seyahat talebi görmeyen bir ülke konumunda idi. Ancak son yıllarda ülkemizde yurt dışı seyahat trendinin hızla yükselmesi sonucunda, Türk vatandaşları yeni destinasyonlar aramaya başladı. Bunlar içinde en önemli seyahat noktalarından birini İrlanda oluşturmakta.

İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere’nin hemen batısında yer alan İrlanda adasının yaklaşık %83 lük bir bölümünde yer almaktadır. Adanın kalan kısmı ise Birleşik Krallık bünyesinde bulunan Kuzey İrlanda topraklarıdır. Bu noktada özellikle belirtilmesi gereken nokta Kuzey İrlanda vizesi ile İrlanda vizesinin tamamen farklı vizeler olmasıdır. Kuzey İrlanda vizesi; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın bulunduğu Birleşik Krallık vizesinin bir parçasıdır.

İrlanda’ya gitmek isteyenlerin vize almasının gerektiğini anlattık. Ancak İrlanda ve Birleşik Krallık arasında yapılan ve yakın zamanda 2021 yılına kadar ”Visa waiver” (kabaca ortak vize uygulaması olarak çevirebiliriz) anlaşması sonucunda belirli durumlarda İrlanda’ya vize almadan da gidebilirsiniz.

İrlanda’ya Vize Almadan Gitmek

Yukarıda bahsettiğimiz Visa Waiver programı doğrultusunda, Birleşik Krallık vizeniz varsa ve aşağıdaki şartları yerine getiriyorsanız, İrlanda’ya vize almadan seyahat edebilirsiniz.

İrlanda’ya yapacağınız seyahat 90 günü geçmeyecekse;

 • Birleşik Krallık tarafından düzenlenmiş bir C Tipi vizeniz varsa (İngiltere ziyaretçi vizesi),
 • Son 6 ay içerisinde Birleşik Krallığa giriş yapmışsanız,

İrlanda vizesi almadan seyahatinizi  gerçekleştirebilirsiniz.

İrlanda Vize Ücreti

Eko Vize

99
 • Dosya Kontrolü
 • Vize Başvurusu
 • Sonuç Takibi
 • Tek Girişli Vize

Standart Vize

119
 • Form Danışmanlığı
 • Uçak ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Tek Girişli Vize

VIP Vize

149
 • Ekspres Kurye Hizmeti
 • VIP Vize Danışmanı
 • Hızlı Vize Başvurusu
 • Tek Girişli Vize

Not: Yukarıdaki vize ücretlerinin tamamı, tek girişli vizeleri içermektedir. Çok girişli vize talepleri için, seçmiş olduğunuz vize paketine 40€ eklenecektir.

Paketleri Karşılaştır

İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda vize başvuru formu, dijital ortamda doldurulan ve 4 bölümden oluşan bir formdur. Temel olarak kişisel bilgiler, pasaport bilgileri ve seyahat detaylarınızın yer aldığı bu dijital form, vermiş olduğunuz cevaplara göre farklı sorular oluşturabildiğinden sabit bir soru adeti bulunmamaktadır. Ayrıca, İrlanda vize başvuru formunun başlangıç sayfasının ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz..

irlanda vize başvuru formu
İrlanda vize başvuru formunu sizin adınıza doldurmamızı ve tüm başvuru işlemlerinizi sizi uğraştırmadan yapmamızı isterseniz, aşağıdaki resmi tıklayarak formu doldurmanız yeterlidir. Başvurunuzu profesyonel yardım almadan kendiniz yapmak istiyorsanız sayfayı okumaya devam edebilirsiniz.
irlanda vize formu

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi için gerekli evraklar, başvuru sahibinin seyahat planına, şuan nerede çalıştığına bağlı olarak değişmektedir. Ancak hangi tip İrlanda vizesi alacak olursanız olun, hazırlanması gereken bazı temel evraklar mevcuttur.

İlk ihtiyaç duyulan belge, 10 yıldan eski olmayan ve 2 adet boş vize sayfası bulunan pasaporttur. Eğer pasaportunuz eski ise, vizeye başvuru yapmadan önce yeni bir pasaport için başvuru yapmanız gerekecektir. Pasaport başvurusu ile bilgileri yukarıdaki menüden kontrol edebilirsiniz.

Pasaport hazır mı ? Sonraki adım: İrlanda vize formu için doğru zaman.

Mevcut pasaportun ve eğer varsa eski pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının ve kimlik belgesinin fotokopileri hazırlanır.

İrlanda Büyükelçiliği tarafından belirtilen özelliklere uygun biyometrik fotoğrafın çektirilmesi gereklidir.

Tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılarak poliçe alınmalıdır. (VizeyeBaşvur.com üzerinden hizmet alanlar 1 haftaya kadar olan seyahatlerinde seyahat sağlık sigortası için hiçbir bedel ödemezler)

Genel olarak bu şekilde özetlenebilen temel evrakların yanında başvuru amacına ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik gösteren farklı evraklar bulunmaktadır. Aşağıdaki butondan İrlanda vizesi için gerekli evrakların tam listesine ulaşabilir, çalışma hayatınıza uygun olan maddede ve temel belgelerde yer alan evrakları hazırlayabilirsiniz.

Evrak listesi için tıklayın

İrlanda Vizesi Takip

İrlanda vize başvurusu yapıldıktan sonra, geriye kalan süreçte pasaportunuzun konsolosluktan geri gönderilmesini beklemek olacaktır. İrlanda vize takip işlemleri, başvuru evrakları teslim edildikten hemen sonra size verilen referans numarası ile yapılır. VizeyeBaşvur ekibi başvurunuz yapıldıktan, pasaportunuz iade edilene kadar tüm süreci sizin adınıza takip ederek sizi bilgilendirecektir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar

İrlanda vize başvurusu yaptıktan sonra, sıra İrlanda Büyükelçiliği’nin vizeniz hakkında vereceği kararı beklemeye gelir. İrlanda vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı diğer vizelere göre biraz daha değişken olsa da, ortalama değerlendirme süresi 10 iş günüdür. Yani başvuru yaptıktan 2 hafta sonra pasaportunuzu geri alabilecek mümkün olsa da, biz 3 hafta gibi plan yapılmasını öneririz.

İrlanda Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İrlanda, Schengen bölgesi ülkelerinden olmadığından, İrlanda vizesi de Schengen vizesi değildir. Pek çok web sitesinde yer alan, İrlanda Schengen vizesi şeklindeki başlıklar kesinkle yanlış bilgidir.

Yukarıdaki başvuru adımlarını tekrar hatırlatmak gerekirse: İrlanda vize başvuru formunun doldurulması, turistik vize için gerekli evrakların toplanması ve başvurunun yapılması ile süreç sonuçlandırılır. VizeyeBaşvur ekibi sizin için tüm bu süreci yönetecek ve tüm adımların sorun yaşanmadan tamamlanmasını sağlayacaktır.

İrlanda öğrenci vizesi ile ilgili tüm detayları  bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

İrlanda vize takip, vize başvurunuzun ardından, pasaportunuzun geri gönderilmesine kadar geçen sürede işlemlerin hangi aşamada olduğunu öğrenmenizi sağlar. VizeyeBasvur ekibi, başvurunuzun yapılması ardından, vize sürecini sizin adınıza takip ederek sizi bilgilendirir.

Kuzey İrlanda vizesi şeklinde, ayrı bir vize yoktur. Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olan Kuzey İrlanda’ya Birleşik Krallık (İngiltere) vizesi ile seyahat edebilirsiniz.

Tüm Türk vatandaşları, hangi pasaport türüne sahip olunursa olunsun, İrlanda’ya gitmeden vize almak zorundadır (Visa Waiver programı hariç).

İrlanda vizesi ile sadece İrlanda Cumhuriyeti’ne giriş yapabilirsiniz. Öte yandan sayfanın başında belirtildiği gibi Visa Waiver programı sayesinde İrlanda vizesi almadan da İrlanda’ya giriş yapmak mümkün. Visa Waiver programı hakkında daha fazla için en üst kısımdaki açıklamaları inceleyiniz.

İrlanda vize dilekçe örneği: İngilizce hazırlanması gereken, seyahat planınız ve sebebinin belirtildiği bir dilekçedir. VizeyeBasvur ekibi ilgili dilekçeyi sizin için hazırlayacaktır.

İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü 35×45 mm boyutlarında olmalıdır.

İrlanda’ya nasıl gidilir sorusunun ilk cevabı geçerli bir vizenizin olmasıdır. İrlanda vizesi olanlar, THY’nin Dublin’e direkt uçuşlarından faydalanarak gidebilir.

Hemen Başvuru Yap!
İsim
Soyisim
E-Posta
Telefon numarası
Yaşadığınız il
Vize alınacak ülke
Vize tipi (Zorunlu)
Ziyaretçi VizesiTicari VizeÖğrenci Vizesi
Seyahat tarihi
Mesaj