Birçok insanın yaşamak için hayallerini süsleyen bir ülkedir Amerika. Bu ülkede iş fırsatını değerlendirmek isteyen kişi sayısı da oldukça fazladır. Bu bağlamda her yıl binlerce kişi Amerika’da iş fırsatlarını değerlendirmek ister ve sayısız insan Amerika Çalışma vizesi için başvurularda bulunur.

Amerika çalışma vizesi

Amerika Çalışma Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İş fırsatları yanında eğitim ya da yatırım olanakları için birçok insanın tercih ettiği Amerika’da her geçen gün Amerikada Çalışma İzni için başvuranların sayısında artış gözleniyor. ABD’de yasal olarak çalışmak için çalışma vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler için farklı Amerika Çalışma Vizesi türleri vardır. Bunlar; mevsimlik çalışma vizesi, geçici çalışma vizesi, değişim programı çalışma vizesi ve sürekli çalışma vizeleridir. Size uygun olan vize kapsamı yaptığınız işin mahiyetine, Amerika’da bağlantınız olacak işverene veya uyruğunuza göre de değişebiliyor. Çalışma vizesi sizin bazen de ailenizin Amerika’da yaşaması, çalışması ve koşullar dahilinde ikamet sahibi olmanızı da etkileyebiliyor. Belli bir süre Amerika’da bulunacaksanız bu süre zarfında istihdam için bulunan kalıcı olmayan kişilere geçici çalışma vizesi verilmektedir.

Amerika göçmen kanunu kapsamında başvuracak kişinin yaptığı iş türüne göre geçici çalışma vizesi veriliyor. Sürekli çalışmak isteyenlerin başvuru yapacağı vize türü E Amerika Ticaretçi ve Yatırımcı vizesidir. Bunun için başvuruda bulunan ile Amerika arasında ticaret ve yatırım anlaşması gereklidir. Kişi öncelikle göçmenlik bürosuna veya ABD Konsolosluğu’na başvurur. Vizesi kabul edildikten sonra da Amerika’da çalışmak için çalışma izni alabiliyor. E1 Ticaretçi vizesi ile E2 Yatırımcı vizesi olan kişinin eşi de buna bağlı olarak vize başvurusu yapabilir, kabul edildiği zaman da Amerika’da çalışma izni alabilir. Amerika Çalışma Vizesi nasıl alınır? Diye merak ediyorsanız yazımızı kapsamlı bir şekilde okumalısınız.

 

amerika çalışma izni

Amerika Geçici Çalışma Vizeleri Nelerdir?

  • Özel meslek sahibi olan kişiler için H-B Amerika geçici çalışma Vizesi
  • Geçici tarım işçileri için H-2A Amerika geçici çalışma Vizesi
  • Tarım dışı geçici işçiler için H-2B Amerika geçici çalışma Vizesi
  • Özel eğitim ziyaretçileri ve stajyerler için H3 Amerika geçici çalışma Vizesi
  • Şirket içi transfer için L Amerika Vizesi
  • Başarılı ve olağanüstü yetenekli kişiler için O Amerika Vizesi
  • Sanatçı, eğlence grubu ve atletler için P Amerika Vizesi
  • Uluslararası Kültürel Değişim programına katılımcı için Q-1 Amerika Vizesi
  • Dini görevli için R Amerika Vizesi
  • Amerika Medya görevlileri için de I vizesidir.

Amerika Sürekli Çalışma Vizeleri Nelerdir?

amerika e1 e2 çalışma vizesi

E-1 Amerika Ticaretçi Vizesi

Amerika ticaret vizesi Amerika’ya ticaret amaçlı gidenler içindir. Bu vizeye başvuranla bulunduğu ülke ve ABD arasında ticaret ilişkisi olması gerekir. Amerika şirketinin en az %50 kısmı vize başvurusu yapanın vatandaşı olduğu ülke vatandaşlarının mülkiyetinde olmalıdır. Şirket sahibi veya ortağı, yönetici veya müdürü, şirkette önemli bir pozisyonda olanlar E-1 Amerika ticaret vizesine başvuru yapabilirler. İki ülke arasında uluslararası ticaretin karşılıklı ve sürekli devamlılığı olması gerekiyor. Yeni bir ticaret ilişkisi kurma amaçlı başvuru yapılamaz. Bir seferlik değil sürekli olması şarttır. Yatırımcı vize başvurusu kabulünden sonra Green Card elde edilip ABD’de yaşama iznine sahip olunabiliyor. Vize sahibi kişilerin eşleri ve 21 yaş altı evli olmayan çocukları da kendisine eşlik edebilme hakkına sahip oluyor.

E-2 Amerika Yatırımcı Vizesi

Amerika’ya gidecek olan yatırımcılara ve yatırımda bulundukları teşebbüsü geliştirme ve yönetmeleri durumuna istinaden veya yatırıma karar verdikleri zamanlarda eğer yeterli sermaye sahibiyseler verilen vize türüdür. Ülkeler arasında karşılıklı yatırım anlaşması olmalıdır. Ayrıca yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. ABD şirketinin en az %50 kısmı yatırımcının ülkesinin vatandaşlarının mülkiyetinde bulunmalıdır. Vize başvurusunda bulunanın yatırımcı şirketin sahibi, müdürü, ortağı veya önemli pozisyonda olan birisi olmalıdır. Ortak olan yatırımcı şirketlerin çalışanları da bu vizeye başvurabilirler.

ABD’de sürekli yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler için Amerikan E-1 ve E2 vizesi başvurusu yapılmalıdır. Onaylanan vize sonrası bu haklara sahip olunabiliyor.

ABD Ankara Büyükelçiliği ile ABD İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvuruları bölge ayırımı yapılmadan kabul edilmektedir. Vize başvurusu yapacak kişiler Amerika Konsolosluğu ile koordineli olarak çalışan Amerika Çalışma Vizesi danışmanlık firmalarıyla da işlemlerini yapabilmektedirler. Amerika vizesine başvurmak istiyorsanız geçici ya da sürekli vize için Amerika çalışma vizesi uzmanlarına danışarak, yapacağınız başvuruları doğru ve daha hızlı bir şekilde neticelendirebilirsiniz.

Amerika Çalışma Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Nüfus Cüzdanı ve TC Kimlik fotokopisi,

Pasaport- seyahat sonrasında en az 6 ay geçerli olması gerekli, eğer varsa eski pasaportlar,

2 fotoğraf (biyometrik, arka fon beyaz, güncel),

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,

Masrafların tamamını kendisinin karşılayacağı belirtilen Konsolosluğa hitaben şahsi vize talep dilekçesi ve vizeye başvuran kişinin Amerika’da bulunan işvereni tarafından temin ettiği DS 160 Formu-129 Formu.

Rate this post