Amerika vize fotoğraf ekleme işlemi, başvuru adımları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Amerika vize başvurusu yaparken doldurulan Ds 160 formu, dijital bir Amerikan vize fotoğrafı eklemenizi gerektirir. Bu yazımızda Amerika vize fotoğraf özellikleri ile ilgili tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Amerika Vizesi Biyometrik Fotoğrafı Nedir?

Amerika vizesi veya herhangi başka bir vize için başvuru yapmak istediğinizde sizden biyometrik fotoğrafınızı çektirmeniz istenir. Peki biyometrik fotoğraf nedir? Biyometri, insanların biyolojik ve fiziksel özelliklerinin ölçülmesi ve bu bilgilerin daha sonra ihtiyaç halinde kişinin saptanabilmesi için kullanılmasıdır. Biyometrik bilgiler arasında parmak izi ve göz bebeğinin taranması gibi farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Amerika vize fotoğraf

Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü

Amerika vize fotoğraf ölçüsü, Amerikan ölçü sistemi ile 2 x 2inç, bizim kullanmış olduğumuz metrik sisteme dönüştürürsek  51 x 51mm olarak belirlenmiştir.

Amerika vize fotoğraf ebatı, sadece çerçeve uzunluğu olarak algılanmamalıdır. Boyutu, 51 X 51mm olan çerçevenin içersinde yüzünüzün hangi oranla yerleştiği de önemlidir (Fotoğrafta 25 X 35mm olarak merkeze odaklanmalıdır). Bu sebeple fotoğraf çektireceğiniz zaman, fotoğrafçınızın vize fotoğrafı konusunda bilgili bir fotoğrafçı olduğundan emin olmanızı öneririz. Yanlış pozlanmış bir fotoğraf çektirdiğiniz takdirde, fotoğraf kabul edilmeyeceğinden aynı işlemlerle tekrar uğraşacağınızı, zaman ve para kaybedeceğinizi hatırlatmak isteriz. Doğru fotoğrafın nasıl olması gerektiğiyle alakalı detayları aşağıda örnekleri ile görebilirsiniz.

Amerika Vize Fotoğrafı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • ABD vize başvuru tarihinden önce en geç 6 ay içerisinde çekilmiş olması,
 • Yukarıda belirtilen ölçülere uygun olması,
 • Fotoğraf çekilirken yüzü direkt gören bir açı kullanılması,
 • Fotoğrafın fonunun beyaz (yada beyazın tonları) olması,
 • Fotoğraf çekilirken doğal bir ifade sergilenmesi ve iki gözün de açık olması,
 • Fotoğraf çekilirken üniforma giyilmemesi,
 • Dini sebeplerle taktığınız bir aksesuar varsa yüzünüzü kapatmaması veya gölgelememesi,
 • Fotoğrafta gözlük kullanılmaması gerekmektedir.

Amerika Vize Fotoğraf Örneği

Amerika vize fotoğrafı örneği olarak verdiğimiz fotoğraflar ile yanlış çekilmiş örnekleri de vereceğiz. Öncelikle birkaç doğru örnekle başlayalım.


 • Işık: Fotoğraf çekilirken kullanılan ışık miktarını ifade eder. Fotoğraf gölgeli veya renkli bir ışık içermemelidir.

 • Gözlük: 2016 yılınd yapılan düzenleme sonrasında gözlüklü olarak çekilen fotoğrafların kabul edilmeyeceği duyurulmuştur.

Ebat ve pozlama: Fotoğraf 51 mm X 51 mm ölçülerinde olmalı ayrıca merkeze 25 mm X 35 mm olacak şekilde yerleştirilmeli.


Çözünürlük ve baskı kalitesi: Fotoğrafta yüz odak nokta olmalı ve herhangi bir netlik sorunu olmamalı.


Dijital özellikler: Fotoğraf herhangi bir şekilde oynanmamış, daraltılmamış olmalıdır. Kırmızı göz gibi çekim hataları da fotoğrafın kabul edilmeyeceği anlamına gelir.


Pozlama ve İfade: Poz verirken doğal bir ifade kullanılmalıdır. Ayrıca odak kameraya direkt bir açı ile bakılmalıdır.


Aksesuar ve saç kullanımı: Dini ya da herhangi bir sebeple kullanmakta olduğunuz aksesuarlar, hiçbir şekilde yüzünüzü kapatmamalı ya da gölgelememelidir.


Arkaplan: Fotoğrafın arka planı düz beyaz ya da beyaz tonları olmalıdır.

Amerika Vize Formuna Fotoğraf Yükleme

Yukarıda belirtilen tüm özellikler dikkatle yerine getirildikten sonra fotoğrafçınızdan mutlaka dijital kopyanızı almalısınız. Bu dijital kopya Amerika vize başvuru formu olan DS 160 formunun son aşamsında forma eklenerek form onaylanır ve ödeme adımına geçilebilir. Amerika vize başvuru formu olan DS 160 formu hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz için Ds 160 formu sayfamızı mutlaka inceleyin. Amerika vizesi hakkında genel bilgi sahibi olamak veya başvuru yapmak için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Amerika vizesi
 • Amerika vize yenileme

Amerika Vize Yenileme

Amerika vize yenileme işlemi, daha önceden Amerika vizesi olan Türkiye vatandaşlarının faydalanabildiği bir olanaktır. Amerika vize yenileme işleminin en önemli özelliği, mülakat ihtiyacının olmaması, dolayısı ile konsolosluğa gitmeden alınabilmesidir. Amerika vizesi yenileme işlemi, daha [...]

 • amerika vize randevu

Amerika Vize Randevu Kısıtlaması Kaldırıldı

Amerika vize randevu tarihlerindeki problem ve kısıtlı vize işlemleri ile yaşanan durum sona erdi. Amerika Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'deki Amerika vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılması duyuruldu. Türk Hükümetinin Amerikan misyonundaki çalışanlarına yönelik farklı bir [...]

 • Amerika vize fotoğraf

Amerika Vize Fotoğraf Özellikleri

Amerika vize fotoğraf ekleme işlemi, başvuru adımları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Amerika vize başvurusu yaparken doldurulan Ds 160 formu, dijital bir Amerikan vize fotoğrafı eklemenizi gerektirir. Bu yazımızda Amerika vize fotoğraf özellikleri ile [...]

Amerika Vize Fotoğraf Özellikleri
5 (100%) 1 vote