Amerika vize fotoğraf ekleme işlemi, başvuru adımları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Amerika vize başvurusu yaparken doldurulan Ds 160 formu, en son aşamada belirtilen özelliklere sahip dijital bir Amerikan vize fotoğrafı eklemenizi gerektirir. Bu yazımızda Amerika vize fotoğraf özellikleri ile ilgili tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Eğer form hakkında detaylı bilgi almadıysanız DS160 Formu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Amerika Vizesi Biyometrik Fotoğrafı Nedir?

Amerika vizesi veya herhangi başka bir vize için başvuru yapmak istediğinizde sizden biyometrik fotoğrafınızı çektirmeniz istenir. Peki biyometrik fotoğraf nedir? Biyometri, insanların biyolojik ve fiziksel özelliklerinin ölçülmesi ve bu bilgilerin daha sonra ihtiyaç halinde kişinin saptanabilmesi için kullanılmasıdır. Biyometrik bilgiler arasında parmak izi ve göz bebeğinin taranması gibi farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Amerika vize fotoğraf

Amerika Vize Fotoğraf Ölçüsü

Amerika vize fotoğraf ölçüsü, Amerikan ölçü sistemi ile 2 x 2 inç, bizim kullanmış olduğumuz metrik sisteme dönüştürürsek  51 x 51 mm olarak belirlenmiştir.

Amerika vize fotoğraf ebatı, sadece çerçeve uzunluğu olarak algılanmamalıdır. Boyutu, 51 X 51 mm olan çerçevenin içersinde yüzünüzün hangi oranla yerleştiği de önemlidir (Fotoğrafta 25 X 35 mm olarak merkeze odaklanmalıdır). Bu sebeple fotoğraf çektireceğiniz zaman, fotoğrafçınızın vize fotoğrafı konusunda bilgili bir fotoğrafçı olduğundan emin olmanızı öneririz. Yanlış pozlanmış bir fotoğraf çektirdiğiniz takdirde, fotoğraf kabul edilmeyeceğinden aynı işlemlerle tekrar uğraşacağınızı, zaman ve para kaybedeceğinizi hatırlatmak isteriz. Doğru fotoğrafın nasıl olması gerektiğiyle alakalı detayları aşağıda örnekleri ile görebilirsiniz.

Amerika Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

 • ABD vize başvuru tarihinden önce en geç 6 ay içerisinde çekilmiş olması,
 • Yukarıda belirtilen ölçülere uygun olması,
 • Fotoğraf çekilirken yüzü direkt gören bir açı kullanılması,
 • Fotoğrafın fonunun beyaz (yada beyazın tonları) olması,
 • Fotoğraf çekilirken doğal bir ifade sergilenmesi ve iki gözün de açık olması,
 • Fotoğraf çekilirken üniforma giyilmemesi,
 • Dini sebeplerle taktığınız bir örtü veya aksesuar varsa yüzünüzü kapatmaması veya gölgelememesi,
 • Fotoğrafta gözlük kullanılmaması gerekmektedir.

Dikkat: Pasaport, Schengen vizesi veya başka bir amaçla çektirdiğiniz fotoğrafların ölçüleri ABD vizesi için istenen kriterlere uymadığından Amerika vize başvurusu yaparken yeni bir fotoğraf çektirmeniz gerekir.

Amerika Vize Fotoğraf Örneği

Amerika vize fotoğrafı örneği olarak verdiğimiz fotoğraflar ile yanlış çekilmiş örnekleri de vereceğiz. Öncelikle birkaç doğru örnekle başlayalım.


 • Işık: Fotoğraf çekilirken kullanılan ışık miktarını ifade eder. Fotoğraf gölgeli veya renkli bir ışık içermemelidir.

 • Gözlük: 2016 yılında yapılan düzenleme sonrasında gözlüklü olarak çekilen fotoğrafların kabul edilmeyeceği duyurulmuştur.

Ebat ve pozlama: Fotoğraf 51 mm X 51 mm ölçülerinde olmalı ayrıca merkeze 25 mm X 35 mm olacak şekilde yerleştirilmeli.


Çözünürlük ve baskı kalitesi: Fotoğrafta yüz odak nokta olmalı ve herhangi bir netlik sorunu olmamalı.


Dijital özellikler: Fotoğraf herhangi bir şekilde oynanmamış, daraltılmamış olmalıdır. Kırmızı göz gibi çekim hataları da fotoğrafın kabul edilmeyeceği anlamına gelir.


Pozlama ve İfade: Poz verirken doğal bir ifade kullanılmalıdır. Ayrıca odak kameraya direkt bir açı ile bakılmalıdır.


Aksesuar ve saç kullanımı: Dini ya da herhangi bir sebeple kullanmakta olduğunuz aksesuarlar, hiçbir şekilde yüzünüzü kapatmamalı ya da gölgelememelidir.


Arkaplan: Fotoğrafın arka planı düz beyaz ya da beyaz tonları olmalıdır.

Amerika Vize Formuna Fotoğraf Yükleme

Yukarıda belirtilen tüm özellikler dikkatle yerine getirildikten sonra fotoğrafçınızdan mutlaka dijital kopyanızı almalısınız. Bu dijital kopya Amerika vize başvuru formu olan DS 160 formunun son aşamsında forma eklenerek form onaylanır ve ödeme adımına geçilebilir. Amerika vize başvuru formu olan DS 160 formu hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz için Ds 160 formu sayfamızı mutlaka inceleyin. Amerika vizesi hakkında genel bilgi sahibi olmak veya başvuru yapmak için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Amerika vizesi
 • 10 yıllık amerika vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi

10 yıllık Amerika vizesi almak, yurt dışına tatil için seyahat etmek isteyen herkesin hayalidir. Peki bu vize kimlere, hangi durumlarda verilir? Bu vize, göçmen olmayan Amerika vizelerinden B1/B2 vize tipleri için uygulanmaktadır. Yani Amerika'ya turistik, [...]

 • Ds 160 formu

Ds 160 Formu

Ds 160 formu olarak adlandırılan Amerika vizesi başvuru formu, vize başvurusu sürecinde çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Ds 160 başvuru formu online olarak doldurulan ve soruları kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir formdur. Amerika vize çeşitlerinin birçoğunda [...]

 • amerika vizesi icin gerekli belgeler

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak vize tipi ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. B1/B2, E1/E2, F1 gibi vize tipleri bulunan Amerika vizesi başvurularında yapılması gereken ilk şey hangi vize tipi için başvuru yapılacağını belirlemektir. Örnek vermek [...]

5/5 - (3 votes)