amerika vizesi icin gerekli belgeler

Amerika vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak vize tipi ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. B1/B2, E1/E2, F1 gibi vize tipleri bulunan Amerika vizesi başvurularında yapılması gereken ilk şey hangi vize tipi için başvuru yapılacağını belirlemektir. Örnek vermek gerekirse Amerika’ya yapacağınız ziyaret, New York’ta yaşayan arkadaşınızı ziyaret etme amacı taşıyorsa Amerika turistik vize başvurusu yapmanız gereklidir.

Başvuracağınız vize tipine karar verdikten sonra, Amerika vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.

Bu esnada önemli olan husus, çalışma ve sosyal durumunuzu doğru biçimde yansıtan evrakları hazırlamak olacaktır. Örneğin, Amerika’ya dil eğitimi için giden bekar bir öğrenci ile firma sahibi ve evli konumunda olan farklı bir kişinin hazırlayacakları evraklar da farklı olacaktır.

EVRAK LİSTENİZİ ÜCRETSİZ ALIN

Durumunuza uygun belgeleri görmek için seçim yapın.

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar – Temel Belgeler

Amerika vize başvurusu yaparken, vize türünden bağımsız olarak her başvuranın hazırlaması gereken bazı sabit evraklar bulunmaktadır. İster çalışan, ister ev hanımı, ister emekli olun, aşağıdaki belgeler mutlaka hazırlamalıdır.

Önemli Not: 1, 6 ve 7. maddeler VizeyeBaşvur ekibi tarafından hazırlanacaktır. Müşterilerimizin bu maddeleri dikkate almalarına gerek yoktur.

DS 160 formu onay sayfası

1. Elektronik olarak doldurulmuş DS 160 formunun barkodlu onay sayfası çıktısı. Soruların olduğu onay sayfasının basılmasına gerek yoktur.

CSRA/Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı Göçmen Olmayanlar için vize talimatları sayfası.

Pasaportunuzun aslı

2. Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca 2 adet boş vize sayfasının bulunması (vize basılabilmesi için) gerekmektedir.

Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi

3. Bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.

Kimlik fotokopisi

4. Ön ve arka yüzü eklenmelidir.

1 adet fotoğraf

5. 50×50 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf. Fotoğrafın dijital halini fotoğrafçınızdan temin ediniz.

Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon

6. Uçak, tren, gemi vs. rezervasyonu.

Konaklama bilgisi

7. Amerika’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi gibi).

Not: Bu kısımda belirtilen Temel Belgelere ek olarak çalışma durumunuzu gösteren evrakları hazırlamalısınız. Seyahat masraflarını siz karşılamıyorsanız, karşılayacak kişinin çalışma durumuna göre evrakları da temin etmelisiniz.

Çalışanlar İçin Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. İşverenden alınacak mektubu: Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Yeni bir işyerinde çalışmaya başladıysanız, daha önce çalıştığınız firmadaki bordro ve belgeleri iletebilirsiniz. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 3. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 4. SGK  işe giriş bildirgesi ( barkodlu). Barkod bulunmayan işe giriş bildirgeleri şirketten ıslak imzalı kaşeli olmalıdır.
 5. SGK hizmet dökümü ( Turkiye.gov.tr adresinden barkodlu olarak veya SGK’dan ıslak imzalı kaşeli alınır).
 6. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 7. Vergi levhası kopyası.
 8. İmza sirküleri kopyası.
 9. Son 3 aya ait faaliyet belgesi.
 10. Varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri.

İş Verenler İçin Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi.
 7. Varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri.
abd vizesi için gerekli belgeler

Kamu Çalışanları İçin Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmakta olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Çalıştığınız kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.
 3. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 4. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletilmelidir.
 5. Varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri.

Emekliler için Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emekli maaşını gösterir belge: Bankadan alınacak, emekli maaşının yattığı hesaba ait hesap dökümü ya da emeklilik cüzdanı.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri.
amerika vize belgeleri

Ev Hanımları için Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evlilik cüzdanı fotokopisi.
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)
 3. Varsa tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri.

Öğrenciler için Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğer eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi de eklenmeli.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin yazısı.

Eğer öğrenci 18 yaşının altındaysa;

 • Yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvaffakatname.
 • Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 • Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)
 • Varsa, ebeveynlerden birinin geçerli ABD vizesinin fotokopisi.
amerika turist vizesi için gerekli belgeler

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika öğrenci vizesi için gerekli belgeler, Amerika’da alınacak eğitim tipine ve eğitim süresine göre bazı değişiklikler gösterebilir. Yukarıda yer alan Temel belgelerin yanı sıra, kendinizin ve varsa sponsorunuzun da çalışma durumuna uygun olan evraklar hazırlanmalıdır.

Aşağıdaki evrak listesi genel olarak F1 vizesi için gerekli belgeleri evrakları içermektedir, seyahatiniz detaylı olarak incelendikten sonra ek evraklar istenebilir.

 • Amerika’da eğitim alınacak kurumdan; kabul mektubu, eğitim bedelini gösteren fatura ve I-20 Belgesi.
 • Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 • İngilizce transkript belgesi.
 • Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri.
 • SEVIS ödeme belgesi.

Not: Öğrenci vizesi (Amerika F1 Vizesi) alabilmek için eğitim alacağınız kurum ve programın çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Başvuru öncesi danışmanlarımız tüm eğitim bilgilerinizi inceleyerek, durumunuzu kontrol edecektir. Masrafları karşılayacak olan sponsor evraklarına, sayfanın üst kısmından ilgili çalışma durumunu seçerek erişebilirsiniz.

Başvurduğunuz program çerçevesinde Sat, Gmat, Gre, Toefl gibi sınavların sonuç belgeleri, okuduğunuz okuldan alınacak transkript gibi ek belgeler istenebilir.

Amerika Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Amerika ticari vize başvurusu için gerekli evraklar, hemen hemen turistik vize evrakları ile aynıdır. En önemli fark Amerika’da bulunduğunuz sürede gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösterecek evraklardır. Bu durumda öncelikle yukarıda yer alan, Temel evrakları ve Turistik vize evraklarından, sizin iş durumunuza uygun olan seçerekteki evrakları toplamalısınız. Örneğin, çalışanlar için gerekli evrak listesi… Ek olarak, aşağıda bulunan evrakları da eklediğinizde, başvuru için gerekli evraklar tamamlanacaktır.

 • Bir Amerikan şirketini ziyaret için; Davet eden şirketten davet yazısı: antetli, şirket kaşeli ve imzalı (orjinal veya fax/internet çıktısı). Ayrıca davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki yapılan alım satımlara ilişkin fatura gibi belgeler istenebilir.
 • Amerika’da düzenlenen bir fuar veya konferans için;
  Kayıt veya katılıma ilişkin belgeler.

Not: Mesleki toplantılar, konferans ya da fuar katılımı amacı ile başvuru yapan vatandaşlarımıza verilen vize turistik vizedir. Daha sonraki tatil amaçlı seyahatlerde de kullanılabilinir.

Amerika vizesi
 • 10 yıllık amerika vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi

10 yıllık Amerika vizesi almak, yurt dışına tatil için seyahat etmek isteyen herkesin hayalidir. Peki bu vize kimlere, hangi durumlarda verilir? Bu vize, göçmen olmayan Amerika vizelerinden B1/B2 vize tipleri için uygulanmaktadır. Yani Amerika'ya turistik, [...]

 • Ds 160 formu

Ds 160 Formu

Ds 160 formu olarak adlandırılan Amerika vizesi başvuru formu, vize başvurusu sürecinde çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Ds 160 başvuru formu online olarak doldurulan ve soruları kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir formdur. Amerika vize çeşitlerinin birçoğunda [...]

 • amerika vizesi icin gerekli belgeler

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak vize tipi ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. B1/B2, E1/E2, F1 gibi vize tipleri bulunan Amerika vizesi başvurularında yapılması gereken ilk şey hangi vize tipi için başvuru yapılacağını belirlemektir. Örnek vermek [...]

4.7/5 - (6 votes)