Ds 160 Formu

Ds 160 formu olarak adlandırılan Amerika vize başvuru formu, vize başvurusu esnasında çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Ds 160 başvuru formu online olarak doldurulan ve soruları kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir formdur. Amerika vize çeşitlerinin birçoğunda (Turistik, ticari, eğitim vs.) Ds 160 formu doldurmak zorunludur ancak bazı farklı vize tipleri farklı formlar da talep edebilir. Bu durumda karşınıza çıkabilecek en büyük sorun hangi vize tipine başvuru yapılacağıdır. VizeyeBasvur.com danışmanları formunuzu doldurmadan önce, size uygun olan vize tipini tespit ederek form doldurma işlemlerinizi tamamlayacaktır.

DS 160 Formu Doldurma

Hangi Amerika vizesi için başvuru yapacağınızı belirledikten sonra ilk iş Ds 160 formu doldurma çalışmalarına başlamak olacaktır. Ds 160 başvuru formu daha önce de belirttiğimiz gibi online bir form olduğundan, internet kullanımı bulunan bir bilgisayara, yazıcıya ve pasaportunuza ihtiyaç duyacaksınız.

ABD vize başvuru formu için ilk adım ,CEAC (Consular Electronc Application Center) sitesinin hemen aşağıda bulunan sayfası ile başlar.

ds 160 başvuru formu

Başvuru yapılan ülke olarak Türkiye seçildikten sonra, doğrulama kodu girilir ve ”Start an application” tıklanarak, formun doldurulması için gerekli olan onay sayfasına ulaşılır. Bu sayfa, ABD vize başvuru formu doldurmak için uygun olduğunuzu bildiren bir onay sayfasıdır ve size başvurunuz için kullanacağınız başvuru numaranızı verir. Hemen aşağıdaki örnek fotoğrafın sağ üst tarafında da göreceğiniz başvuru numarasını not almanız faydanıza olacaktır.

Bu başvuru numarası daha sonra ds 160 başvuru formu için değişiklik yapmanıza, yarım kalan formunuzu sonuçlandırmanıza veya doldurmuş olduğunuz bilgilerin üzerinden geçmenize olanak sağlayacaktır.

DS 160 Formu Örneği

Ds 160 formu, daha önce yazımızın başında da belirttiğimiz gibi elektronik bir formdur. Elektronik bir form olmasının yanında dinamik bir form olması sebebi ile sorulan sorular her başvuru sahibi için ilerleyen bölümlerde değişmektedir. Bu sebeple sabit bir ds 160 formu örneği bulunmamaktadır.

Peki sorular ne şekilde değişiklikler gösterir ?

Örneğin aynı şirkette çalışan iki arkadaşın Amerika vize formu doldurmaya başladığını varsayalım. İki başvuru sahibi de benzer sorularla formu doldurmaya başlarken ikisinin de 6. soruya geldiğini düşünelim. Burada medeni hal ile ilgili olan soruya 1. arkadaşın evli, 2. arkadaşın bekar şıklarını işaretlediği an itibari ile 1. arkadaş eşi ile ilgili ek sorulara cevap verecekken, 2. arkadaş farklı bir soru ile devam edecektir.

Hemen aşağıda ds 160 formu örneği olarak değerlendirilebilecek ilk sayfa mevcuttur.

ds 160 formu örneği

Ds 160 başvuru formu, başlangıç sayfası itibari ile isim, soy isim gibi kişisel bilgilerle başlar. Ekranın sol tarafında, formun hangi bölümünde olduğunuzu takip edebilir, ekranın sağ tarafında ise soruların açıklamasını görüntüleyebilirsiniz.

DS 160 Formu Türkçe

İnternette yer alan bilgilerin aksine, Ds 160 formu Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır. Bu sebeple pek çok sitede rastlayacağınız ds 160 formu Türkçe örneği gibi dökümanlara itibar etmemenizi öneririz. Ancak formu daha kolay doldurabilmek adına kullanabileceğiniz bir ipucunu sizinle paylaşmak isteriz. Ds 160 başvuru formu işlemlerine başladığınız ilk sayfanın (sayfamızda yer alan ilk fotoğraf) sağ üst köşesinde dil seçimi yer almaktadır.

ds 160 formu türkçe örneği

Bu dil seçimini Türkçe yaptıktan sonra form Türkçe bir form haline dönmez ancak soruların açıklamasını Türkçe olarak verir. Çok başarılı bir çeviri olduğu söylenemese de İngilizce bilmeyen başvuru sahipleri için kullanışlı olacaktır.

Ds 160 Formu Çıktısı

Ds 160 formu doldurma işlemleri tamamlandıktan sonra, cevaplarınız kontrol etmeniz amacı ile son bir kez ekrana getirilir. Bu aşamada cevapladığınız soruların tamamından kesinlikle emin olmadan formu onaylamamalısınız. Çünkü Amerika vize formu onaylandıktan sonra değişiklik yapılamaz. Form onaylanmış ise değişiklik yapılması gereken bölümler var ise tüm işlemleri tekrar baştan yapmanız gerekeceğini hatırlatırız.

Form onaylandıktan sonra, sistem size Ds 160 formu çıktısı için yönlendirme yapar. Hemen aşağıda göreceğiniz barkodlu Ds 160 formu onay sayfasını çıktı olarak almak ve görüşmeye götürmeniz gerekir.

Ds 160 başvuru formu çıktısı

Bu onay sayfası için dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta bulunmaktadır. Fotoğrafın sağ üst köşede yer alan barkod bölümünde ve altta ”confirmation number” yazan bölümde bulunan AA ile başlayan numaraların başvuru numaranızla aynı olması gerekmektedir.

Onay sayfanız ile birlikte pasaportunuz ve destekleyici evraklarınız ile Amerika vize mülakatına gitmeniz yeterli olacaktır. Aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Amerika vize formu karışık ve zahmetli bir formdur. İyi haber ise, müşterilerimizin tüm form işlemleri VizeyeBasvur.com danışmanları aracılığı ile tamamlanacağından yukarıdaki bu süreçle uğraşmayacaklardır.

Amerika Vizesi Hakkında Tüm Detaylar
Bu yazıyı nasıl buldunuz?
[Oy veren kişiler: 2 Ortalama Puan: 5]
2017-08-28T16:48:20+00:00 Categories: Amerika Vizesi|

18 Yorum

 1. Necip 23:59 de 06/04/2017 - Yanıtla

  Ds-160 formunun randevu gününden kaç gün önce tamamlanması gerekir? Ya da öyle Bi ayrıntı fark eder mi ?

  • VizeyeBasvur 18:05 de 07/04/2017 - Yanıtla

   Merhaba Necip Bey,

   Amerika vize formu doldurulurken özellikle planlanan seyahat tarihine dikkat edilmeli. Formda belirtilen gün randevu gününden 4-5 gün daha erken olmalı. Yani seyahat süresine yakın zamanlarda doldurulan formlar bu şekilde bir soruna yol açabilir. Mümkün mertebe seyahatinizden bir veya bir buçuk ay önce formunuzun doldurulmuş olmasını öneririz. Bunun dışında bahsettiğiniz şekilde bir kural bulunmamakta.

   İyi günler,

   VizeyeBasvur Ekibi

 2. Necip 19:39 de 07/04/2017 - Yanıtla

  Teşekkürler. Benim form hala tamamlanmadı ve 12 Nisanda randevum var. 10 Nisanda tamamlansa ve 2 gün sonra randevuya gitsem sizce durum ne olur? Yorumunuzu çok merak ettim 🙂

  • VizeyeBasvur 15:31 de 19/04/2017 - Yanıtla

   Necip Bey Merhaba,

   Yorumunuz junk’a geldiğinden şimdi cevap vermek durumunda kaldık. Amerika vize formu, vize randevusundan en az 3 gün önce doldurulmuş olması gerekiyor. Sizin durumunuzda ne yaşandığını merak etmekteyiz 🙂 Randevu tarihinden 3 gün öncesine yetiştirebildiniz mi?

   İyi günler dileriz,

   VizeyeBasvur Ekibi

 3. Kamile 20:16 de 04/07/2017 - Yanıtla

  Merhabalar ben devlet memuruyum bunun için iş bilgilerime goverment mı yapmalıyım bir de ds160 formu soruları benimkinden farklı farklıdan kastım travel ınformation bolumunde bAna seyahat planımı sormadı bilginiz var mıdır

  • VizeyeBasvur 12:26 de 14/07/2017 - Yanıtla

   Kamile Hanım Merhaba,

   DS 160 formunda, çalıştığınız kurum kamu kurumu ise Government seçeneğini işaretlemenizde herhangi bir sakınca yoktur. İş detayınızın belirtilmesi istenirse, çalıştığınız kurum ve göreviniz hakkındaki detayları İngilizce olarak belirtmelisiniz.

   İyi günler dileriz

   VizeyeBasvur Ekibi

 4. Selahaddin Eyüp Baysal 00:41 de 22/07/2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  Ben DS 160 formunu doldururken en başta İstanbul seçtim, fakat sonrasında Ankara’dan randevu aldım. Bu olay problem yaratır mı?

  • VizeyeBasvur 13:20 de 22/07/2017 - Yanıtla

   Selahaddin Bey Merhaba,
   Randevu onayında Ankara olarak görünüyorsa sorun yaşamazsınız. Şimdiden bol şans dileriz.

   VizeyeBasvur Ekibi

 5. esra 12:51 de 25/07/2017 - Yanıtla

  Merhaba ben ds 160 formunu doldurdum. Fakat tarih degisikligi yapmak istiyorum. Nasil bir yol izleyebilirim? Bir de turist vizesi icin ds160 disinda doldurmam gereken bir form var mi? Birkac kisi uzun sorulari olan bir formdan bahsetti falat onlar calisma belgesi aldilar sanirim j1 vizesi oldugu icin o formu doldurdular. Tskler simdiden

  • VizeyeBasvur 17:52 de 27/07/2017 - Yanıtla

   Esra Hanım Merhabalar,

   Ds-160 formu onaylandıktan sonra maalesef form içerisinde bir değişiklik yapma şansınız bulunmuyor. Yeniden form doldurmanız gerekecek.

   Turistik amaçlı seyahatlerde ds-160 formu haricinde başka bir form doldurulmasına gerek yoktur. Yeni bir forma başlayarak sorununuzu çözebilirsiniz. İyi şanslar dileriz.

   VizeyeBasvur Ekibi

 6. Sami 13:06 de 29/08/2017 - Yanıtla

  Merhabalar.
  Bilgi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  DS 16 formunu kendim doldurmak istiyorum. Turistik vize için butonda hangi vize türnü secmem gerek.?
  Bu arada sigortalı çalışıyorum ve maaşım bir kısmı askeri ücretden yatıyor.aylık geliri nasıl belirtmem lazım?
  Teşekkürler

  • VizeyeBasvur 13:59 de 29/08/2017 - Yanıtla

   Sami Bey Merhaba,

   Turistik vize tipi Amerika için B sınıfıdır, daha sonrası için B1, B2 ya da B1/B2 olarak size uygun olan seçimi yapabilirsiniz. Forma gireceğiniz bilgiler ise başvuru dosyasına göre değiştiğinden, şu bilgiyi girin demek bazı durumlarda yanıltıcı olabiliyor. Bu sebeple dosyanın tamamı elimizde olmayan başvurular için sadece formla ilgili teknik konularda (vize tipi vs.) yardımcı olmaya çalışıyoruz. Vize başvurunuzda iyi şanslar dileriz.

   VizeyeBaşvur Ekibi

 7. Nilgun 21:52 de 14/09/2017 - Yanıtla

  Merhaba, ben Amerika vize formunu doldurdum, onayı aldım fakat randevu almak ve vize ücretini ödemek icin belirtilen siteye girdim orada hesap oluştur kısmı var adim soyadım e-mail adresim doldurdum fakat e-mail parola şifreyi oluşturuyorum ama olmuyor acaba parola nasıl oluşturabilirim yanı sadece rakamlardan mi yoksa hem rakam hem de harflerden mi? Bilgi rica edebilir miyim?

  • VizeyeBasvur 17:44 de 15/09/2017 - Yanıtla

   Merhaba Nilgün Hanım,

   Mail kutunuzu kontrol ederseniz gelen mailde yönlendirmeleri görebilirsiniz.

   İyi günler dileriz
   VizeyeBaşvur Ekibi

 8. umut avci 15:54 de 10/11/2017 - Yanıtla

  merhaba, f1 vizesi randevusu icin ds 160formunu doldurup randevu aldim fakat isimden neden ayrildigim ve isimin tanimi sorularinin cevaplarini ingilizce yerine turkce doldurdum sonra bunlari ingilizce yazmam gerektigini okudum internetten ve yeni bir ds 160 formu doldurdum fakat bu formla vize randevusu almak istedigimde gelen yeni randevu tarihi benim ve okulun baslangici icin gecti. yabanci forumlarda okudugum kadariyla iki formun konfirmasyon barkodlarinin da ciktisini alip randevuya o sekilde gidip gorevlileri bilgilendirdigim takdirde sorun olmayacagi yaziyor ama bir de size sormak istedim.
  cok tesekkur ederim

  • VizeyeBasvur 17:47 de 10/11/2017 - Yanıtla

   Umut Bey Merhaba,
   Doldurmuş olduğunuz DS 160 formu siz görüşmeye gitmeden önce incelediğinden 2. bir Ds 160 başvuru formu götürmek makul bir durum olmayacaktır. Biz kurumsal olarak kesinlikle belirttiğiniz yöntemi desteklemiyoruz, bunun yerine ilk başvurunuzda yapmış olduğunuz hataları açıklamak daha mantıklı. Görüşme esnasında özellikle yapmış olduğunuz hataları belirttiğinizde sorun olmayacaktır.
   VizeyeBasvur Ekibi

 9. ozgun gulseven 00:08 de 12/11/2017 - Yanıtla

  Merhabalar,

  F1 vizesi icin ds 160 formunu doldururken 2006 yilindan beri calistigim ve hala calismakta oldugum kurumu yazdim fakat son 5 yil icinde daha once calistigimiz yer varsa orayi da yazmamiz gerekiyor previous employment kisminda ve ben su an calistigim yerde devam ederken 3 ay sureyle gecici olarak sigortali baska bir iste daha calistigim icin oranin bilgilerini de girdim ama bu vize gorevlileri icin supheli ya da kafa karistirici olur mu? Ya da yanlis veya yalan beyan vermisim gibi algilanir mi? Hatta yine 1.5 aylik gecici ve sigortali bir isim daha vardi ama baska doldurabilecegim alan olmadigi icin onu yazamadim, bu da eksik bilgi gibi algilanir mi? (sigorta giris ve cikisi oldugundan ulasilabilir bir bilgi zira)

  Simdiden cok tesekkurler

  • VizeyeBasvur 14:50 de 13/11/2017 - Yanıtla

   Özgün Bey Merhaba,
   Sizin formda vermiş olduğunuz bilgi doğru bir bilgi olduğundan hiç sıkıntı yapmayın. Ancak önerimiz bu giriş çıkışları yaptığınız firmaların proje bazlı işler olduğunu ve aslında 2006 yılından itibaren çalıştığınız iş yerinden hiç ayrılmadığınızı ve projeler bittiğinde tekrar şirket bordrosuna döndüğünüzü belirtin. Bu açıklama fazlasıyla yeterli ve uygun olacaktır.
   İyi Şanslar,
   VizeyeBaşvur Destek Ekibi

Siz de fikrinizi belirtin