Beklenen haber açıklandı ve Irak vizesi kalktı.

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, yaptığı açıklamada 2014 yılından beri üzerinde çalışılan ve 28/10/2016 itibariyle Türkiye ve Irak arasında resmi pasaportlara vizenin kaldırılmasını sağlayan anlaşmanın yürürlüğe girdiğini belirtti. Anlaşma doğrultusunda siyah, gri ve yeşil pasaport hamili Türkiye ve Irak vatandaşlarının iki ülke arasındaki seyahatleri için vizeye ihtiyaç duymayacaklarını bildirdi.

ırak vizesi kalktıBüyükelçi, anlaşmanın siyah, gri ve yeşil (diplomatik, hizmet ve hususi) pasaportlar için geçerli olduğunu belirtti. Umuma mahsus Irak pasaportlarına ise etiket vize, e-vize ve C1 (sağlık, turistik ve ticari) vize uygulamasının devam ettiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin vize koşullarını sağlayan ve doğru şekilde başvuran Irak vatandaşlarına ise aynı gün vize çıkarılabildiğinin bilgisini verdi.

Uzmanlara göre Türkiye Irak vize uygulamasındaki bu gelişme, ülkelerin karşılıklı olarak vizeleri bütünüyle kaldırılmasından önce önemli bir gelişme olduğunu belirtiyor. Son gelişmelerin özellikle ticari amaçlarla Türkiye Irak arası seyahat edenler için umut verici olduğu belirtiliyor. İlgili diğer haberleri incelemek için Vize Haberleri bölümünü inceleyebilirsiniz.

Rate this post