İki ülke arasında varılan anlaşma sonucu, bir ülke vatandaşının diğer ülkeye giriş için almak zorunda olduğu izne vize denir. Genellikle pasaport içine işlenen bir kayıt olmasının yanında, bazı vizeler pasaporta işlenmeden harici evrak olarak da verilebilir.

Vize, gitmek istediğiniz ülkenin; Başkonsoloslukları, konsoloslukları, fahri başkonsoloslukları veya ülkenin hava limanları, limanlar ve sınır kapılarında alınabilinir.

Bir ülkeye gitmek için vize başvurusu yapmadan önce vize için gerekli evrakların toplanması, dilekçelerin yazılması ve vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Vize sonucunun istenildiği gibi çıkması için vize başvuru işlemlerin yetkin kişiler tarafından yapılması tavsiye edilir.

Vize rehberi,vize başvurusu,vize merkezi,vize ofisi,vize başvuru merkezi

Schengen Vizesi

Avrupa Birliği’nde 1995 yılında Schengen sözleşmesi çerçevesinde taraf ülkeler aralarında iç sınırlarda kontrolün kaldırılması ve dış sınır kontrollerinde ortak uygulamalar yapılması kararı almıştırlar.

Üye ülkelerinden birinden Schengen Vizesi alındığında diğer üye ülkelere ek bir izin belgesi gerektirmeden seyahat edebilirsiniz.

Schengen Ülkeleri haritasına erişmek için tıklayınız

Vizesiz Ülkeler

Vize uygulamaları iki ülke arasındaki anlaşmaya bağlıdır. İki ülke, aralarında vize uygulamasını kaldırarak iki ülke vatandaşlarının seyahatlerini serbest bırakabilir. Schenghen ülkeleri vatandaşlarının, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kendi ülke kimlik kartları ile Schengen bölgesinde seyahat edebilmesi ve Türk vatandaşlarının K.K.T.C. seyahatleri bu duruma birer örnektir.

Vizesiz Ülkeler Listesine erişmek için tıklayınız

Hemen Şimdi Vize Başvurunuz Yapılsın

VizeyeBaşvur.com üzerinden onlarca farklı ülkeye vize başvurunu hiç uğraşmadan, hızlı ve olabilecek en iyi sürelerde alırsınız. Hemen aşağıdaki bölümden başvuru yapmak istediğiniz ülkeyi seçerek işlemlere başlayabilirsiniz.