kanada vizesi

Kanada vizesi dünya çapında en prestijli vizelerden biridir. Bir çok ülke, Kanada vizesi bulunan yolculara vize konusunda daha rahat davranmaktadır. Kanada vizesinin en büyük avantajı ise  vize süresinin genellikle uzun olmasıdır. Çoğunlukla pasaportunuzun bitiş tarihine kadar vize veriliyor olması (10 yıla kadar), vize maliyetinizi çok daha makul bir seviyeye getirmektedir.

Kanada, Kuzey Amerika kıtasında, ABD’nın kuzey sınırında yer alan bir ülkedir. Refah düzeyi ve demokrasi standartları oldukça yüksek olan Kanada dünyanın her ülkesinden ciddi seviyede göçmen talebi görmektedir. Özellikle Toronto ve Vancouver gibi şehirlere turist ilgisi oldukça yoğundur.

Ülkemizden de pek çok insanın turistik, ticari ya da eğitim amaçlı olarak ziyaret ettiği Kanada, özellikle bayram ve tatil dönemlerinde ciddi vize yoğunluğu yaşamaktadır.

Kanada Vize Ücreti

VIP Vize

369$
 • Ekspres Kurye Hizmeti
 • VIP Vize Danışmanı
 • Hızlı İşlem Süresi

Standart Vize

319$
 • Form Danışmanlığı
 • Vize Başvurusu
 • Konsolosluk Mektupları

Öğrenci Vizesi

369$
 • Form Danışmanlığı
 • Öğrenci Dosyası Oluşturma
 • Konsolosluk Mektupları

Kanada Vizesi Başvuru İşlemleri

Kanada vizesi başvuru işlemleri iki yöntem ile yapılabilir. İlk yöntem geleneksel olan evrakların ve formların hazırlanarak Vfs Kanada vize merkezine iletilmesi şeklindedir. Bir diğer yöntem ise online başvurudur.

Kanada vize başvuru formunu sizin adınıza doldurmamızı ve tüm başvuru işlemlerinizi sizi uğraştırmadan yapmamızı isterseniz, aşağıdaki resmi tıklayarak formu doldurmanız yeterlidir. Başvurunuzu profesyonel yardım almadan kendiniz yapmak istiyorsanız sayfayı okumaya devam edebilirsiniz.
kanada vizesi form

Kanada Vizesi Online Başvuru

Kanada vizesi online başvuru yönteminde ilk olarak Kanada Devleti Göçmenlik ve Vatandaşlık web sitesi üzerinden “cic account” kullanıcı profili oluşturulması ile işlemlere başlanır. Çok aşamalı, koşullara göre değişen, birbirini doğrular nitelikte ve İngilizce veya Fransızca olarak yanıtlanabilen sorular sonucunda nihai sayfaya erişilir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken kısım soruların kesinlikle doğru cevaplanmasıdır. Tecrübesizlik dolayısıyla yapılan ufak bir hata dahi Kanada Devleti’nin katı vize değerlendirme standartları düşünüldüğünde istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bu aşama da geçildikten sonra belirtilen özellikte dijital dosyaların hatasızca karşıya yüklenmesi ile Kanada vizesi online başvuru işlemleri tamamlanır.

Kanada vizesi başvuru

Kanada Vize Başvuru Formu

Kanada vize başvuru formu tüm vize türleri için dijital ortamda doldurulmuş olmalıdır. Farklı vize türleri için farklı formlar bulunduğundan (IMM5257E, IM1294E gibi) vize türünün belirlenmesi ile birlikte doğru formun doldurulduğundan emin olunmalıdır.

Doğru vize türünün seçimi, vizenin onaylanması konusunda büyük önem taşımaktadır. Vize türünün belirlenmesi aşamasında Kanada Devleti Göçmenlik ve Vatandaşlık web sitesi üzerinden işlem yapabilir veya ofisimiz ile iletişime geçerek doğru vize türünün belirlenmesini sağlayarak işlemlerinizin sorunsuzca ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Hem kağıt bazlı başvuruda hem de online başvuruda vize formları dijital olarak doldurularak doğrulama işlemi yapılmış olmalıdır. Doğrulama işleminin yapılmadığı herhangi bir Kanada vize başvuru formu Kanada Konsolosluğu tarafından geçersiz sayılacaktır.

Kanada vize formu örnek doldurulmuş

Kanada vize formu doldurulmuş örnekleri için resme tıklayın.

Genel itibari ile uzun bir form olan Kanada vize başvuru formu üzerinde planlanan seyahat, kişisel bilgiler, vize geçmiş ve adli geçmiş gibi pek çok konu hakkında kısımlar yer almaktadır. Ek olarak ikinci bir form olan aile bilgi formunun da doldurulması gerekmektedir. Kanada vizesi aile bilgi formu içerisine ise eş, çocuk, anne, baba ve kardeşler hakkındaki bilgilerin detaylıca girilmesi gerekmektedir.

Oldukça dikkat isteyen ve diğer ülkelerin vize formlarına kıyasla oldukça uzun olan vize formlar Fransızca veya İngilizce olarak doldurulabilir. Gerektiğinde açıklama kısımlarına belirtilen dillerde açıklamaların yapılması gerektiği düşünüldüğünde dile ve vize formuna hakim olmayan kişilerin hata yapmaları olasıdır.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kanada vizesi için gerekli evraklar, seyahat amacına, vize türüne ve başvuru sahibinin çalışma durumuna ve seyahat geçmişinize göre farklılıklar göstermektedir. Kanada Büyükelçiliği vize departmanı çalışanlarının katı değerlendirme standartları düşünüldüğünde, en iyi sonuç için evrakların eksiksiz biçimde hazırlanması gerekmektedir.

Kanada vizesi alabilmek için ilk olarak geçerli bir pasaporta ihtiyaç vardır. Başvuru yapılacak pasaport 10 yıldan daha yeni ve 2 en az adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaportun bitiş tarihi seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaportunuz bu şartları sağlamıyorsa yeni bir pasaport için başvuru yapmanız gerekmektedir. Nasıl pasaport başvurusu yapabileceğinizi "Pasaport İşlemleri" altındaki "Pasaport nasıl alınır" isimli sayfadan öğrenebilirsiniz.

Pasaport gerekli şartları yerine getiriyorsa Kanada vize başvuru formu doldurulmaya başlanabilir.

Mevcut pasaportun ve varsa eski pasaportların işlenmiş tüm sayfalarının ve kimlik belgesinin fotokopileri alınmalıdır.

Kanada Başkonsolosluğu tarafından belirtilen özelliklerde olan biyometrik vesikalık fotoğrafın çektirilmesi gerekmektedir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra, çalışma durumunuza ve seyahat amacınıza göre değişen evrak gruplarını da hazırlamalısınız. Aşağıdaki butondan Kanada vizesi için gerekli evraklar listesine erişerek temel evrakları ve kendi durumunuza uygun olan evrakları görüntüleyebilirsiniz.

Eğer son 10 yılda Kanada veya ABD'ye seyahat ettiyseniz CAN Plus programı çerçevesinde çok daha az evrakla başvurunuzu yapabilirsiniz. Evraklar ve daha fazla bilgi için CAN Plus sayfasını inceleyiniz.

Kanada Vize Fotoğraf Ölçüsü

Kanada vize fotoğraf özellikleri konsolosluk misyonları tarafından şu şekilde belirtilmiştir.

 • Son 1 ay içerisinde çekilmiş,
 • 35x45mm ebatındaki,
 • Beyaz arka planlı,
 • Başı ve omuzların üst kısmını gösteren,
 • Başvuru sahibinin yüzü ifadesiz ve fotoğrafın biyometrik,
 • Aksesuar veya örtülerin yüzü kapatmadığı,

özellikte olmalıdır.

Kanada Vize Takip İşlemi

Kanada vize takip işlemi başvuru yöntemine göre değişmektedir. Eğer kağıt bazlı başvuru yapıldı ise Vfs Kanada vize merkezlerinden alınan vize takip kodu ile vizenin durumu öğrenilebilir.

Kanada vizesi online başvuru yapıldığı durumda ise süreç oldukça farklıdır. Bu durum söz konusu olduğunda Kanada vize takip işlemi online sistem üzerinden kullanıcı girişi ile mümkündür. Belirli aralıklarla Kanada Büyükelçiliği kanalıyla yapılan güncellemeler mail ve sistem vasıtasıyla takip edilebilir.

Kanada Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada İstanbul Konsolosluğu Levent'te bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki İstanbul Kanada Konsolosluğu vize işlemleri ile ilgilenmemektedir. Vize değerlendirmeleri Ankara Kanada Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

Kanada Başkonsolosluğu İstanbul adresi

209 Büyükdere Caddesi
Tekfen Tower– Kat 16
Levent 4, İstanbul
34394 Türkiye

Kanada vize randevu işlemi yapılmasına gerek yoktur. Eğer kağıt bazlı başvuru yapılacaksa Vfs Kanada vize merkezine çalışma saatleri içerisinde sıra numarası alarak başvuru yapılabilinmektedir.

Kanada turist vizesi ücretleri yukarıda verilmiştir. Eğer farklı bir vize türüne başvuru yapacaksanız ofisimiz ile iletişime geçiniz.

Turistik anlamda değerlendirmeler Kanada vizesi başvuru sonrasında yaklaşık olarak 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Belirtilen süre döneme ve vize bölümünün iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Turistik başvurularda Kanada vizesi genel olarak başvuru yapılan pasaportun son geçerlilik tarihine kadar verilmektedir.

Kanada transit vize işlemleri turistik vize için yapılanlardan farklı değildir. Sadece vize formunda "ziyaretçi" yerine "transit" olarak seçim yapılmasına dikkat edilmelidir.

  İsim

  Soyisim

  E-Posta

  Telefon numarası

  Yaşadığınız il

  Vize alınacak ülke

  Vize tipi (Zorunlu)
  Ziyaretçi VizesiTicari VizeÖğrenci Vizesi

  Seyahat tarihi

  Mesaj