şengen vizesiSchengen vizesi, ismini Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında 1985 yılında Lüksemburg’un bir kasabası olan Schengen’de imzaladıkları anlaşmadan almıştır. Zaman içerisinde diğer Avrupa ülkelerinin katılımıyla günümüzde 26 ülkeyi içeren bir bölgedir. Schengen anlaşmasına göre taraf ülkeler aralarında iç sınırlarda kontrolün kaldırılması ve dış sınır kontrollerinde ortak uygulamalar yapılması kararı almıştırlar. Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen vizesi başvuruları gerekli evrakların doğru şekilde hazırlanmasından sonra, Schengen üye ülkelerinin konsolosluklarının vize işlemleri için görevlendirdikleri kuruluşlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Türkiye’den yapılan turistik vize başvurularının çoğu Schengen ülkelerine yapılmaktadır. Türk vatandaşları tarafından en çok başvuru yapılan Schengen vizeleri sırasıyla Yunanistan vizesi, Almanya vizesi, Hollanda vizesi, Fransa vizesi ve İtalya vizesi şeklindedir. Schengen ülkelerinin vize prosedürleri genel olarak benzerlik gösterse de ülkeler ufak arası farklılıklar bulunmaktadır.

Schengen Vizesi Alırken Parmak İzi

Schengen vizesi parmak iziSchengen ülkeleri, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’den Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olan tüm başvuru sahiplerinden biyometrik bilgilerin (parmak izi kaydı) alınmasına karar vermiştirler. Alınan bilgiler, Vize Bilgi Sistemi (VIS) ortak ağında kullanılmaktadır.

Belirtilen tarihten sonra parmak izi alınan başvuru sahiplerinden, Schengen ülkelerine yapacakları sonraki başvurularda özel durumlar dışında 5 yıl içerisinde tekrar parmak izi istenmez.

Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

schengen vizesi için fotoğraf

Schengen ülkeleri tarafından istenen fotoğraf ölçüleri ülkeden ülkeye fark etmektedir. Vize başvurusu yapmak istediğiniz Schengen ülkesinin belirlediği fotoğraf ölçüsünü ilgili ülkenin vize sayfasında bulabilirsiniz. Aşağıda Schengen ülkelerinin konsoloslukları tarafından belirlenin fotoğraf özellikleri sıralanmıştır. Bu standartları sağlamayan fotoğraflar aracı kurumlar tarafından kabul edilmemektedir.

 • Fotoğraf renkli, çerçevesiz ve açık renkli zemine sahip olmalıdır.
 • Yüzünüz fotoğrafın yaklaşık %70-80’ini kaplayacak kadar, başınızın ve omzunuz üstüne yakın çekim olacaktır.
 • Net odaklanmış ve yüksek kaliteli olmalıdır.
 • Fotoğraf sizi doğrudan kameraya bakarken göstermelidir.
 • Fotoğraf boyutu ülkelere göre değişmektedir.
 • Doğal cilt renginizi göstermelidir.
 • Uygun parlaklık ve kontrasta sahip olmalıdır.
 • Fotoğraf en son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.
 • Fotoğraf başörtüsü ile çekilebilir. Ancak yüzün ana özellikleri fotoğrafta görülmelidir. Çene, burun, gözler ve kaşlar örtülmemeli; alın yüz şeklini görünür kılacak şekilde açık olmalıdır.
 • Şapkasız olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin saçı kulaklarının arkasına sıkıştırılmış olmamalıdır.
 • Fotoğraf, yüzü cepheden gösterilmelidir, omuz üstü veya profilden göstermemelidir ve yüzün her iki kenarını açık bir şekilde göstermelidir.
 • Homojen ışıkla çekilmeli, yüz üzerinde gölgeler veya flaş yansımaları olmamalı ve kırmızı göz olmamalıdır.
 • Gözlük kullanılması halinde, flaş yansıması olmaksızın gözler açık bir şekilde göstermeli ve renkli gözlükler kullanılmamalıdır.
 • Fotoğraf, kameraya nötr bir ifadeyle bakarak ağız kapalı şekilde olmalıdır.

Schengen Vizesinde Giriş Sayısı

Giriş sayısı, Schengen vizesi üzerinde yer alır ve vize sahibinin Schengen bölgesine kaç kez giriş yapabileceğini gösterir. Üye ülkeler arasında seyahat için ek bir izin belgesine gerek yoktur.

Tek Girişli Schengen Vizesi

Tek girişli vizeyle birden fazla Schengen ülkesine tek seyahatte geçiş yapabilir. Fakat Schengen bölgesinden çıkış yapıp tekrar bölgeye girmek Tek giriş hakkına sahip vize hamilleri için mümkün değildir. Vizenin dolaşım süresi açısından sorun olmasa dahi Schengen alanına giriş yapılamaz.

Çok Girişli Schengen Vizesi (Multi Schengen Vizesi)

Çoklu giriş (Multi) vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkelerine istediğiniz kadar giriş-çıkış yapmanızı sağlar. Vizenin geçerlilik süresi ve giriş çıkış sayısı ile ilgili karar, ilgili başkonsolosluk, konsolosluk veya büyük elçilik memurları tarafından verilir.

Transit Vize

Aktarmalı uçuşlarda Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler yolculardan Transit vize talep etmektedirler. Transit vize genelde pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olmayan ve seyahatlerini düşük maliyetle gerçekleştirmek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu vize tipidir.

Schengen Vizesinde Kalış Süresi

C tipi Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde toplam geçirebileceğiniz süre en fazla 6 ay için 90 gündür. Bu süre başvurulan ülkenin bölgede yetkili başkonsolosluk, konsolosluk veya büyük elçilikleri tarafından belirlenmektedir. 90 günden fazla kalışlar için turist vizesi (C Tipi Vize) yeterli değildir. Bunun için ulusal vize (D Tipi) başvurusu yapmak gerekmektedir.

D Tipi Ulusal Vize

90 günden fazla olan kalışlarda, ülkeler tarafından verilen oturma ve çalışma izni verebilen vize tipidir. D tipi vize ülkelere göre vize süreli veya süresiz olarak alınabilir. D tipi vize bir anlamda C tipi vizeyi kapsamaktadır, yani D tipi vize sahipleri genel olarak 90 gün boyunca ulusal vize alınan ülke dışındaki ülkelerede kalabilirler. Ulusal vize ile ilgili daha detaylı bilgi için Ulusal Vize sayfasından inceleyiniz.

Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidebileceğinizi aşağıdaki haritaya tıklayarak görebilirsiniz.

schengen ülkeleri harita