Almanya vizesi, Türkiye vatandaşları tarafından en çok başvuru yapılan Schengen vizelerinden birisidir. Genellikle yolcular aile ziyareti, turizm veya eğitim amaçlarıyla Almanya vize başvurusu yaparlar. Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması vize sonucunun olumlu olabilmesi açısından büyük önem taşır. Bu yazıyı dikkatlice inceleyerek siz de en iyi vize sonucunu nasıl elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Almanya vizesi almak için yapılması gerekenler

Buradan sonraki bölümde Almanya vize başvurusu sürecinizde karşınıza gelecek safhalar belirtilmiş, detayları incelenmiştir. Olası hataların önüne geçebilmek için başlıkları dikkatlice inceleyiniz.

   almanya vize başvurusu

Almanya vize evrakları hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler

Almanya vizesi için başvuru yapmadan önce, konsolosluklar tarafından açıklanan belirli evrakların toplanması gerekmektedir. Evraklar seyahatinizin amacına, süresine ve sosyal durumunuda göre değişiklikler göstermektedir. Bu yüzden kendi durumunuza uygun olan evrakları toplamanız gerekir.

Almanya vize başvurusu yaparken sunacağınız evraklar, başvurunun sonucunu doğrudan etkilemektedir. Karar sürecinde başvuru sahipleri ile vize memurları yüz yüze gelmediğinden, vize memuru, kararını yolcunun dosyasında bulunan evraklara göre verir. Çelişki yaratabilecek bilgiler veya eksik/yanlış verilen evraklar vize memurlarında kötü intiba bırakır. Yapılacak bu tip bir ufak hata, iyi ihtimalle istediğiniz sürede verilmeyecek bir vize verilmesi veya vize reddi ile sonuçlanabilir.

Bu gibi hataların engellenmesi için VizeyeBaşvur.com uzmanları, gönderilen her evrakı kontrol edip uygunluğunu onaylar, gerekirse yeni belgeleri başvuru sahiplerinden talep eder. Bu şekilde kontrolü sağlanan evraklar sorun yaratmaz ve vize memurlarının görmek istediği bilgileri net ve doğru bir şekilde yansıtır.

 

Almanya vize formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler

Almanya vize formu, diğer Schengen ülkelerinde de kullanılan Schengen vize formunun bir türevidir. Bu form bazı ülkeler için dijital, bazıları içinse kağıt üzerinde doldurulmalıdır. Almanya vize formu el ile mavi kalem ve tamamı büyük harf olacak şekilde doldurulmalıdır. El ile doldurulması gereken form herhangi bir uyarı içermeyeceğinden bazı bölümlerin doldurulması gözden kaçabilmektedir. Yapılan ufak bir hatada aynı sayfayı baştan doldurmak gerekir. Bu durum başvuru sahibinin bir formu 4 5 kez doldurmasıyla can sıkıcı bir hal alabilir. Ayrıca, vize formunda yer alan bilgiler kimi zaman hazırlanan evraklarla çelişebilmektedir. Bu kontrollerin yapılması son derece önemlidir.

almanya vize formu

VizeyeBaşvur.com vize uzmanları formunuzu hatasızca doldurarak olası yanlış anlaşılmaların önüne geçer. Vize formunuz ve evraklarınız birbirleriyle tamamen uyum içerisinde olacağından vize başvurunuz mümkün olan en iyi şekilde sonuçlanır.

 

Almanya vize randevusu

Almanya vize başvurusu randevu sistemi ile yapılmaktadır. Daha önce belirtilen işlemleri tamamladıysanız vize randevusu aşamasına gelmişsiniz demektir. 90 güne kadar seyahatlerde Almanya vizesi, Schengen vizesi özelliği taşımaktadır. Schengen vizesinin özelliği gereği başvuru yapan her insanın parmak izi bilgileri toplanır ve 5 yıl süreyle ortak bilgi bankasında saklanır. İlk Schengen vizenizi aldıktan sonra 5 yıl için diğer Schengen vize başvurularında parmak izi vermezsiniz.

schengen parmak izi

2014 yılından sonra Schengen ülkelerinden birinden vize aldıysanız vize merkezine gelmeniz gerekmemektedir. Evraklarınız, VizeyeBaşvur.com tarafından vize merkezine teslim edilir ve geri alınıp size iletilir. Bu saye de vize merkezine 2 kez gelerek zaman kaybetmemiş olursunuz.

2014 sonrasında aldığınız herhangi bir Schengen vizenizin olmaması durumunda ise vize merkezine gelerek parmak izinizi vermelisiniz.

 

Pasaport İadesi

Vize başvurunuz yapıldıktan sonraki süreç vize danışmanları tarafından takip edilir. Vizenizin kararı verildikten sonra tarafınız bilgilendirilir ve pasaportunuz iletilir. Süreç boyunca can sıkıcı detaylarla uğraşmaz, seyahatinizin keyfini çıkarırsınız.

Soru, öneri ve bilgi isteklerinizi yorum kısmında belirtiniz.

 

Rate this post