Amerika için Vize almak biraz detaylara dayanan ve oldukça incelikli bir durumdur. Seyahat etmeyi düşündüğünüz ülke Amerika ise bu ülke için gereken işlemleri yapmalı ve vize almanız gerekmektedir. Bu nedenle sadece uçak biletini almakla işiniz bitmiyor. Adım adım izlenecek yolları takip edip gerekli kurallara uygun olarak ve amerika vize ücreti ne kadar bunu bilerek yola çıkılması gerekmektedir.

Amerika vize ücreti

ABD Vize Ücreti Ödeme

Birçok insanın gönlünde yatan bu büyük ülkenin hayali oldukça cezbedicidir. Her insan bir gün Amerika gibi bir ülkeyi ziyaret etmek ister. Bölgesel durumu ve politik yapısından kaynaklı olarak oldukça titiz hareket edilen bu hayallerinizin ülkesine tatil planlıyorsanız vize başvurusu yapmakla işe koyulabilirsiniz. Amerika vize ücreti 2022 yılında ne kadara mal olur? Vize için size gerekli olan para ne kadardır? Nasıl bir hazırlık gerektirir? Bu konularla ilgili sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle amerika vize ücreti hakkında sizlere yol göstermek adına detaylı bir yazı paylaşmak istedik. Dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz. Vize ücretine geçmeden önce Amerika’ya giriş yapabilmenin şartlarından söz etmek isteriz. Çünkü bu şartlara uygun değilseniz maalesef giriş yapabilmeniz pek de mümkün olmaz. Öncelikle bu konudaki dikkate almanız gereken hususlara değinelim.

Amerika’ya Giriş Yapabilmenin Şartları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Amerika vize verme konusunda biraz zorlayıcı bir ülke. Yani şartlara uygunluğunuz titizlikle değerlendiriliyor ve kolaylıkla vize verebilen bir ülke değil. Bu nedenle vize başvurusu yapacaksanız tüm detayları bilmeniz ve incelemeniz gerekmektedir. En büyük avantajlardan bir tanesi sigortalı ve bordrolu çalışan bir kişiyseniz ve düzenli olarak sigorta yatırımlarınız yapılıyorsa Bu sizin için bir avantaj olacaktır. Bunun yanında bulundurduğunuz pasaportunuzun en az beş yıllık olması gerekmektedir. Amerikan vize başvurusunda sicilinizin de temiz olması, adli sabıka kaydınız olmaması çok önemli bir etkendir. Kısa sürecek bir tatil için bile bu özellik aranmaktadır. Sizi artı duruma düşürecek bir detay da daha önce herhangi bir Avrupa ülkesine seyahat etmişseniz bunu belirten Schengen vizenizin bulunmasıdır. Vizenizi almış olabilirsiniz fakat yine de bazı sürprizlerle karşılaşabilme ihtimaline sahip olabilirsiniz.

Amerika vize fiyatı

 

Amerika’ya Giriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Vizeniz 10 yıllık bile olsa sınırdaki görevli kişiler sizi Amerika’ya sokmama hakkına sahip olabiliyorlar. Bu nedenle vize başvuru evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurmanız önemli bir durumdur. Amerika’ya turizm amaçlı giriş yapacağınızı kanıtlayıcı olmanız gerekmektedir. Yaşadığınız yerle ilgili güçlü bağınız olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Niyetiniz Amerika’ya yerleşmek değil sadece seyahat etmektir ve bunu kanıtlayıcı olmak zorundasınız. İşiniz, okulunuz veya banka kredinizi örnek gösterebilirsiniz. Elbette ki ülkede bulunduğunuz süre içerisinde kendinizi nasıl idame edeceğinizi de kanıtlayıcı ve ikna edici bir şekilde göstermeniz gerekmektedir.

ABD vize ücreti ne kadar

 

Amerikan Vize Ücreti Ne kadardır?

Hayallerinizin ülkesi Amerika vizesi için başvuru yapıldığı zaman amerika vize ücreti ödeme yapılması zorunluluğu vardır. Amerika’ya vize almak istediğiniz zaman vize ücretini etkileyecek olan faktörlerin başında başvuruyu yapacağınız kategoridir. İki tip ödeme yapma hakkınız vardır. Bir tanesi banka aracılığı ile yapacağınız ödeme şekli bir diğeri ise online olarak yapacağınız ödeme şeklidir. Şu detayı sakın aklınızdan çıkartmayın; Başvuruda bulunacağınız vizenin türüne göre gerekli olan vize ücretini yatırmış olmanız oldukça önemlilik arz etmektedir. Eğer başvuru ücretini nakit şekilde yapmak istiyorsanız Amerikan vize başvuru sitesi üzerinden vize başvuru ücreti makbuzu basmak gereklidir. Bu elinize geçen makbuzla beraber 5 iş günü içinde herhangi bir Akbank şubesine gidilerek başvuru ücretini yatırabilirsiniz. Ardından da 1 iş günü sonrasında randevunuzu web sitesi veya çağrı merkezini aramak koşulu ile alabilirsiniz.

Amerika Vize Çeşitleri Ve Ücretleri Nelerdir?

ABD vize türleri iki grupta toplanmıştır. Bunlar göçmen olmayan vize türleri ile göçmen vize türleri olarak ayrılmaktadır. Göçmen vize grubunda yeşil kart, aile dayanıklı olanlar, nişanlılık vizesi, işveren dayanıklı vize, geri dönen yerleşik yabancılar müracaatı gibi olanlardır. Göçmen olmayan vize türleri ise iş, turizm, resmi veya diplomatik vizeler, tedavi amaçlı vize, Amerika’dan transit geçiş vizeleri, yatırımcı-tüccar vizesi, mürettebat vizesi, akademik eğitim ve dil için öğrencilik, geçici işçi olma, eğitimle ilgili değişim programı, staj ve çalışma, gazeteci ve basın mensupları için gereken vize türleridir.

Amerika Vize Başvuruları ve amerika vize ücreti 2022 (B1/B2, C/D, F1/F2, M1/M2, I, J1/J2), Turistik ve iş amaçlı ziyaretçilere, transit olan yolculara, mürettebat olanlara, öğrencilik yapanlara, basın mensubu olanlara ve değişim programı kapsamında yer alanlara $160’dır. Göçmen olmayıp, I-797 “Notice of Action” başlıklı çalışma onayıyla yapılacak başvurulara (H, L, O, P, Q, R) $190’dır. E vizeleri, ticari-yatırımcı Amerika vize ücreti ise $270’dır. Nişanlılık Amerika vize ücreti (K) $240’dır.

5/5 - (2 votes)