Tatil için Atina’ya gitmeye karar veren Türk tatilciler, yakın olması, görece uygun olması, mutfak çeşitlilikleri ve kültür turizmi çerçevesinde pek çok lokasyonu bulunması sebebiyle seçimlerini bu doğrultuda yaparlar. Fakat her ne kadar diğer Avrupa ülkelerinden daha uygun seçenekler barındırsa da Yunanistan’da para birimi olarak hala “euro” geçerli :) ve bu da bazen bütçeleri zorlayabiliyor.

Tatile giden herkes elindeki belirli para ile en iyiyi deneyimlemek ister. Biz de bu doğrultuda tatilcilerin Yunanistan‘ın başkenti Atina’da düşük bütçe grubundaki en kaliteli yeme-içme mekanlarını inceledik.

 

5. Fresko Yoghurt Bar

atinadaki en iyi restoranlar

Dünya’da en çok Türklerin, Yunanların ve Bulgarların tükettiği yoğurt, son yıllarda birçok global yemek zincirlerinin de menüsüne girdi. Fakat bu geçiş tam olarak mantı, dolma seviyesinde gerçekleşmedi :) Amerika ve Avrupa’da yoğurt daha çok “diyet dondurma” olarak yaygınlaştı. Fresko Yoghurt (bildiğin yoğurt) Bar’da ise bu Avrupa-Amerika geçişine hitap eden ürünler bulunuyor. Öyle ki yoğurt, kiraz, kayısı, vişne, erik, ayva, portakal, limon gibi birçok reçel çeşitleri, bal, mevsimlik taze meyveler, kuru yemişler gibi pek çok kombinasyon ile servis edilebiliyor veya bunlarla smoothie’ler hazırlanabiliyor. Fresko Yoghurt Bar, Atina’da turistler tarafından en çok beğenilen tatlıcı. Fiyatlar ise 5 € civarında.

Web sitesi: Fresko Yoghurt Bar

 

4. Juicy Grill

atinadaki en iyi restoranlar

Yunanistan’a gittiğinizde 7/24 kalamar yiyeceksiniz diye bir kural yok :). Dünya mutfağından başarılı örnekleri de bulabileceğiniz Atina’da, Juicy Grill, Holargos’taki en popüler restoran. Son derece sade bir şekilde dekore edilmiş restoranda, en öne çıkan şey muhteşem hamburgerleri. Bu işi fazlasıyla iyi beceren restoranda çoğu zaman boş masa bulmak için biraz beklemeniz gerekiyor. Juicy Grill tüm dünyadan burger ve steak severler için Atina’daki top mekanlardan birisi. Fiyatları ise 8 ve 23€ arası değişiyor.

Web Sitesi: Juicy Grill

 

3. Oineas

atinadaki en iyi restoranlar

Eski, salaş ve karakterli restoranları kim sevmez? Oineas tam da bu tarzda bir restoran. 50’leri 60’ları ve 70’leri hatırlatan eşyalar, reklam afişleri ve küçük objeler restoranın belirli yerlerinde sergilenmekte. Bu dekorasyonuyla küçük bir müzeyi andıran bu aile işletmesinin tek bir amacı var o da müşterilerine iyi yemek sunabilmek. İşletme sahibinin annesinin yaptığı revani, tatlılar arasında en çok beğenilenlerden. Yemekleri, mezeleri ve tatlılarıyla müşterilerinden olumlu yorumlar alarak Atina’daki en popüler restoranlar arasına girmeyi başaran işletmede kişi başı 30-60 TL arasında yemek yiyebilirsiniz.

 

2. Karamanlidika

atinadaki en iyi restoranlar

Karamanlidika, restoran, market, peynir ve şarküteri bölümlerini bünyesinde barındıran bir işletme. Peynir bölümünde yıllandırılmış, koruma altındaki lezzetlere dahil olan Yunan peynirlerini deneyebilir, şarküteri bölümündeyse dünyada ödüller almış pastırmaları, sosis ve sucukları tadabilirsiniz. Markette ise yerel işletmelerin gurme ürünlerini bulabilirsiniz. Yemek olarak Bizans ve Kapadokya muftağından lezzetler ziyaretçilere sunuluyor. Aperatifleri, salataları, sıcak yemekleri peynir, şarküteri ve deniz ürünleriyle oldukça geniş bir yelpazede seçim yapabilirsiniz. Karamanlidika’da fiyatlar ise genel olarak 30-60TL arası değişiyor.

Web Sitesi: Karamanlidika

1. Cinque Wine & Deli Bar

atinadaki en iyi restoranlar

Listesinde Yunanistan bağlarından 30’a yakın şarabı bulabileceğiniz Cinque Wine & Deli Bar, Atina’da turistler tarafından en çok beğenilen mekan. Favori şarabınızı bulabilmeniz için tüm şarap türlerini ücretsiz olarak tadabileceğiniz bu işletmede özel şarapların kadehini 15-30€ arası tadabilirsiniz. Yiyecek olarak bazı yerel tarifleri, club sandviç, özel Yunan peynir tabağı ve tütsülenmiş et sipariş edebiliyorsunuz. Şarapseverler için cennet niteliğindeki bu işletmede şarapların kadehi 3 – 9€ arası, yiyecekler ise 3 – 15€ arası değişmekte.

Web Sitesi: Cinque Wine & Deli Bar

 

Yazıyı hazırlarken bizim dahi iştahımız açıldı, siz de Atina seyahatinizde beğendiğiniz yerleri yorum olarak belirtin. Bu arada halen bir vizeniz yoksa, Atina’ya gitmek için Yunanistan vizesine hemen başvurun! Şimdiden afiyet olsun.

 

 

Rate this post