Hollanda vizesi için gerekli evraklar, hangi tür vize tipi için başvuru yapılacağına göre değişebilir. Bunun için işlemlere başlamadan önce hangi vize tipine başvuru yapılacağını belirlemek gerekmektedir. Örneğin, Hollanda’da 3 günlük bir tatil için kalmayı planlıyorsanız, Hollanda turist vizesi için başvuru yapmanız gerekecektir ve alacağınız Hollanda vizesi, Schengen vizesi kapsamında yer alacaktır.

hollanda vizesi için gerekli evraklar

Vize tipinin belirlenmesinden sonra, Hollanda vizesi için gerekli evraklar hazırlanmaya başlanabilir. Bu kısımda ise evrakları toplarken belirleyici olan konu, ne iş yaptığınızdır. Eğer bir firmada çalışan iseniz toplayacağınız evraklar farklı, çalışan iseniz farklıdır.

Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar – Temel Belgeler

Tüm vize başvuruları için toplanması gereken bazı sabit evraklar mevcuttur. İster çalışan, ister işveren, ister emekli olun, öncelikli olarak aşağıdaki belgeleri hazırlamalısınız.

 1. Hollanda vizesi başvuru formu: İngilizce, Türkçe veya Flemenkçe elde olarak doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış başvuru formu.
 2. Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vize basılabilmesi için 2 adet boş vize sayfasının bulunması talep edilir.
 3. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Geçmişten günümüze kadar kullandığınız tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfaları açıklamak gerekirse, daha önce alınan bir vize ya da giriş çıkış damgasının bulunduğu bir sayfayı örnek verebiliriz.
 4. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzü eklenmelidir.
 5. 1 adet fotoğraf: 35×45 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf.
 6. Seyahat sigortası: Tüm Schengen ülkelerini kapsayan, 30.000 Euro teminatlı sigorta poliçesi. Sigortanın geçerlilik tarihi seyahatinizi kapsamalıdır.
 7. Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon: Uçak, tren, gemi vs. rezervasyonu. Seyahatinizi özel aracınızla yapacaksanız, ehliyet, ruhsat ve yeşil sigorta poliçeniz.
 8. Konaklama bilgisi: Hollanda’da konaklayacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu gibi).

Önemli Not: 1,6,7 ve 8. Maddeler VizeyeBaşvur ekibi tarafından hazırlanacaktır. Müşterilerimizin bu maddeleri dikkate almasına gerek yoktur.

Aşağıda temel başvuru kitlelerine ait evrakların listeleri turistik, ticari ve öğrenci vizeleri için verilmiştir.

hollanda vizesine başvur

Hollanda Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Aşağıdaki bölümde çalışma durumunuza göre Hollanda turist vizesi evrakları sıralanmıştır. Bu durumlardan size en uygun olanı/olanları belirleyip bu yönde evrakları temin ediniz.

Hollanda vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. İşveren mektubu: Çalıştığınız firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Maaş Bordrosu: Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Yeni bir işyerinde çalışmaya başladıysanız, daha önce çalıştığınız firmadaki bordro ve belgeleri iletebilirsiniz. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 3. Banka Hesabının Dökümü: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 4. SGK  İşe Giriş Bildirgesi: Barkod bulunmayan işe giriş bildirgeleri şirketten ıslak imzalı kaşeli olmalıdır.
 5. SGK Hizmet Dökümü: Turkiye.gov.tr adresinden barkodlu olarak veya SGK’dan ıslak imzalı kaşeli alınır.

Hollanda vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Vize talep mektubu: Sahibi olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Banka Hesabı Dökümü: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 3. Sicil Kaydı: İlgili meslek odasından alınan sicil kaydı belgesi ıslak imzalı veya barkodlu olarak alınmalıdır.
 4. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 5. Vergi levhası kopyası.
 6. İmza sirküleri kopyası.

 

Hollanda vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Kurum Yazısı: Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Maaş Bordroları: Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 3. Banka Hesabı Dökümü: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 4. Eğer varsa çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Hollanda vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emekli cüzdanı fotokopisi.
 2. Emekli maaşının yattığı hesabın son 3 aya ait dökümleri (hesap hareketlerini içermelidir) kaşeli ve imzalı olmalı, imza sirküleri eklenmelidir. Emekli maaşından farklı bir birikim hesabı varsa bu hesap da aynı şekilde eklenmelidir.

Hollanda vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi.
 2. Öğrencinin geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)

Hollanda vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evlilik cüzdanı fotokopisi.
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)

Hollanda vizesi için başvuru yapacak reşit olmayan çocuklar, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Muvafakatname: Anne veya babası ya da her ikisi olmadan seyahat edecek çocuklar için yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal muvafakatname. Ebeveynlerin kimlik fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır
 2. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 3. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)

Hollanda Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Hollanda ticari vize başvurusu için gerekli evraklar, turistik başvuru evraklarına oldukça benzerdir. Aradaki en önemli fark ticari ilişkileri gösterecek evraklardır. Bu durumda yapılması gereken ilk iş öncelikle yukarıda bulunan evrak listesinde (turistik başvuru) size uygun olan iş durumunu seçerek evrakları toplamak olacaktır. Ek olarak, aşağıda yer alan evraklarla başvuru için gerekli evrakları tamamlayabilirsiniz.

 1. Ticari Davetiye: Hollanda’da irtibat halinde olduğunuz şirketten veya kurumdan adınıza, antetli kağıda yazılmış dilekçe. Masrafların kim tarafından karşılanacağı, konaklama bilgileri, planlanan gidiş ve dönüş tarihleri ve seyahatin amacı detaylı biçimde bahsedilmelidir.
 2. Fuar Katılımı Varsa: Fuar davetiyesi veya fuar giriş kaydını belirten evraklar eklenmelidir.

Hollanda Turuncu Halı (Orange Carpet) Kapsamındaki Başvurular İçin

Turuncu Halı kapsamındaki başvurularda çok daha az evrak gerekmektedir. Firmanızın Turuncu Halı uygulamasından yararlanabilirliğini kontrol etmek için T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın bu sayfasını inceleyebilirsiniz. Eğer bu uygulamadan faydalanabiliyorsanız sadece aşağıda yer alan evraklarla vize almanız mümkündür.

 1. Pasaportun aslı.
 2. Varsa eski pasaportların fotokopileri.
 3. 1 adet fotoğraf.
 4. Vize başvuru formu.
 5. Turuncu Halı için imza yetkisi bulunan kişi tarafından yazılan referans mektubu.
Rate this post