İngiltere Transit Vize

///İngiltere Transit Vize

İngiltere transit vize

İngiltere transit vize uygulaması ile ilgili pek çok yanlış bilginin olduğunu ve bu hatalı bilgilerden dolayı bir çok yolcunun uçuşlarını bile gerçekleştiremediklerini öğrendiğimizde, İngiltere transit vizesi ile ilgili bir sayfa hazırlayarak doğru bilgileri aktarmak istedik.

Bir örnek üzerinden gidelim ve konuyu Londra aktarmalı İstanbul – Buenos Aires uçuşu üzerinden ele alalım.

İngiltere konsolosluklarınca, İngiltere transit vizesi iki ayrı şekilde verilmektedir. Bunlar:

ingiltere transit vize örneği

İngiltere transit vize örneği, Direct Airside Transit

İngiltere Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

İngiliz makamlarının transit vize verebilmeleri için başvuranlardan talep ettikleri bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Yolculukta kullanılacak pasaport.
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. 2 adet kriterlere uygun biyometrik fotoğraf (35×45 mm).
 4. Onaylı uçuşunuzun detayı ve varsa acente faturası.
 5. İngiltere transit vize başvuru formu ve randevu bilgisinin çıktısı.
 6. Seyahat planını açıklayan dilekçe.
 7. Seyahatiniz için ayırdığınız maddi olanakları gösteren banka hesap dökümleri (Islak imza ve kaşeli olmalı, şube yetkililerinin imza sirküleri ile birlikte alınmalı)
 8. Diğer vize başvurularında da gereken, çalışma durumunu gösteren belgeleri de başvuru dosyanıza eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. İngiltere konsolosluklarınca her durumda istenmemekte ancak, evrakların eklenmesi yararınıza olacaktır.

İngiltere transit vize

İngiltere Transit Vize Almanıza Gerek Olmayan Durumlar

 • Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vizesi bulunanlar,
 • Avustralya ve Yeni Zelanda oturum izni olanlar,
 • Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre’den oturum izni olanlar,
 • Geçerli bir İrlanda vizesi bulunanlar (‘Remarks’ bölümünde ‘BC’ ve ya ‘BC BIVS’ yazmalıdır),
 • Son 30 gün içerisinde giriş yapılmış bir Schengen ülkesinden gerçekleştirilen uçuşlarda,
 • 28/06/2002 Sonrası Kanada’dan alınmış oturum izni olanlar,
 • Amerika’dan alınan I-551 geçici göçmen vizesi bulunanlar,
 • 1998 sonrası Amerika’dan alınmış oturum izni (green card) sahibi olanlar,
 • Halihazırda geçerli bir İngiltere vizesi sahibi olanlar.

İngiltere transit vizesi almadan seyahat edebilirsiniz.

İngiltere Transit Vize Formu

İngiltere transit vize formu, sanılanın aksine çok kolay bir form değildir. Standart bir İngiltere vize başvurusu yapar gibi elektronik ortamda doldurulan formdur. Tek farklılık aktarma ile ilgili doldurulması gereken ek 2 sayfadır. Bu bölümde uçuşunuzun kalkış, aktarma ve varışla ilgili tüm detaylarını, havaalanları ve yolculuğu yapacağınız (varsa) diğer kişilerin bilgilerini girmeniz istenir. Form tamamlandıktan sonra gerekli ödemeler yapılarak randevunuz oluşturulur.

İngiltere Transit Vize Ücreti

İngiltere transit vize ücreti, alacağınız transit vize tipine göre değişmektedir.

Direct Airside - İngiltere Transit Vize Ücreti

99$
 • Formların Doldurulması
 • Evrakların Kontrolü
 • Vize Sonuç Takibi

Visitor - İngiltere Transit Vize Ücreti

149$
 • Formların Doldurulması
 • Evrakların Kontrolü
 • Vize Sonuç Takibi

İngiltere Transit Vize Ne Zaman Çıkar ?

Başvuru süreci, başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 10 iş günü olarak tanımlanabilir ancak biz VizeyeBasvur.com ekibi olarak başvurunuzun en az 1 ay öncesinde yapılmasını şiddetle tavsiye etmekteyiz. Daha detaylı bilgi almak için Gov.uk sitesini de inceleyebilirsiniz.

46 Comments

 1. elif 18:58 de 02/08/2017 - Yanıtla

  peki eger ABD vizem varsa ingiltereden aktarmali ucus yapiyorsam havaalanini terk ede bilirmiyim

  • VizeyeBasvur 13:53 de 03/08/2017 - Yanıtla

   Elif Hanım Merhabalar,

   Pasaportunuzda Amerika vizesi olsa dahi havalimanından çıkış yapabilmek için “Visitor In Transit” vizesine ihtiyacınız olacaktır. ABD vizesi ile sadece 48 saate kadar havalimanı içerisinde bulunabilirsiniz.

   İyi günler dileriz

   VizeyeBasvur Ekibi

 2. mustafa 22:48 de 07/08/2017 - Yanıtla

  merhabalar ben kanada dan turkiyeye donecegim, londra aktarmalı aktarma aynı hava limanından ve 4 saat bekleme suresi olacak. Transit vize almam gerekiyor mu?

  • VizeyeBasvur 09:48 de 08/08/2017 - Yanıtla

   Mustafa Bey Merhabalar,

   Sizin durumunuz için vizeye ihtiyaç bulunmamaktadır, İngiltere transit vizesi almadan yolculuk yapabilirsiniz.

   Şimdiden iyi yolculuklar,

   VizeyeBasvur Ekibi

 3. Ceylin 11:42 de 24/08/2017 - Yanıtla

  Merhaba ben amsterdamdan londrada 2 saat aktarmalı bahamalara uçacağım yeşil pasaportum var transit vize almam gerekiyor mu?

  • VizeyeBasvur 15:57 de 24/08/2017 - Yanıtla

   Merhaba Ceylin Hanım,

   Bu uçuşa göre İngiltere transit vizesine ihtiyacınız olacaktır.

   İyi günler dileriz

   VizeyeBasvur Ekibi

 4. Yusuf 19:25 de 29/08/2017 - Yanıtla

  Merhaba ben Kanada’dan Türkiye’ye döneceğim. Londra aktarmalı aynı havalimanından 3 saat bekleme süresi var. Ancak Kanada’dan Londra’ya ingiliz uçağı ile gidicem. Londra’dan İstanbul’a ise THY ile uçacağım. Bu durumda İngiltere transit vize almam gerekli mi? Hızlı cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler…

  • VizeyeBasvur 12:30 de 30/08/2017 - Yanıtla

   Merhaba Yusuf Bey,

   Döneceğiniz tarihte Kanada vizeniz halen geçerli olacaksa sorun olmayacaktır. Durumunuzun tam teyidi için havayolu firması ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

   VizeyeBaşvur Ekibi

 5. Sıddık Süleyman 03:00 de 01/09/2017 - Yanıtla

  Merhaba bir yakınımın yeşil pasaportum var Atina’dan londra aktarmalı stockholm’e gidicek transit vize ihtiyacı varmı? Londra’da Havaalanından dışarı çıkmayacak

  • VizeyeBasvur 13:11 de 05/09/2017 - Yanıtla

   Sıddık Bey Merhaba,

   Yeşil pasaport sahipleri de Avrupa’ya yapacakları seyahatlerde, (Amerika, Kanada veya Avustralya vizesi olanlar hariç) İngiltere transit vizesi almak durumundadır. Başvuru adımlarını açıklayan bir bilgilendirme maili tarafınıza iletilmiştir.

   İyi Günler Dileriz,

   VizeyeBaşvur Ekibi

 6. Kamil 02:08 de 12/09/2017 - Yanıtla

  Merhaba. Benim j1 vizem 31 Ağustos’ta doldu. 30 gün daha kalma hakkım var. 30 eylül akşamı newyorkdan çıkacağım 1 ekim de Londra ve Münih aktarmalı gideceğim. Transit vize Almam gerekir mi ? Teşekkürler

  (Amerikada 6 Nisa’n -6 temmuz tarihleri arasında
  Ve 15 temmuz 30 eylül tarihleri arasında kalmış olacağım)

  • VizeyeBasvur 13:34 de 12/09/2017 - Yanıtla

   Merhaba Kamil Bey,

   Amerika J1 vizeniz 31 Ağustos’ta dolduysa o tarihe kadar transit uçuşunuzu vizesiz olarak gerçekleştirebilirdiniz. Aksi taktirde İngiltere transit vizesi için başvuru yapmanız gerekecek. Ek olarak Almanya transit vizesine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda en mantılkı olan uçuşu değiştirmek olacaktır.

   İyi günler dileriz
   VizeyeBaşvur Ekibi

 7. Kamil Çelik 18:24 de 20/09/2017 - Yanıtla

  Ilginiz icin Çok tesekkurler. Merak ettigim bisey var. Diyelim transit Vize almadim. Beni ucaga mi almazlar. Ama Amerika vizem Yok ve ulkeme donuyorum. Veya ceza mi keserler.veya nasil bir yaptirimi Olur?

  Ikinci sorum Benim vizem 31 agustosta doldu. Amerika 30 Gün kalma hakki veriyor ama ingiltere ve Almanya bu hakki tanir mi yoksa passporttaki 31 agustosu mu referans alir.

  Tesekkurler

  • VizeyeBasvur 14:15 de 21/09/2017 - Yanıtla

   Kamil Bey Tekrar Merhaba,

   Amerika’da ek olarak 30 gün kalabilmeniz Amerika vizesinin size tanıdığı bir hak. Ancak bu durumu Alman veya İngiliz sınır polisine izah etmek çok kolay değil, çünkü onlar kağıt üzerinde yazan bilgiyi esas alacaklardır. Bu duruma anlayış gösterip göstememek sınır polisinin insiyatifine ve havayolu firmasına göre değişebilen bir durum. Kontrol edebilmek için havayolu firmasıyla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

   İyi günler dileriz
   VizeyeBaşvur Ekibi

 8. hale 23:10 de 08/10/2017 - Yanıtla

  mrb iyi günler . kanada için 2018 mayısına kadar geçerli öğrenci vizem var. bu vize ile londra havaalanından aktarmalı meksika uçuşu yapabilir miyim yoksa transit vizeye mi ihtiyacım var

  • VizeyeBasvur 16:46 de 09/10/2017 - Yanıtla

   Hale Hanım Merhaba,
   Genel şartlar itibari ile geçerli bir Kanada vizeniz bulunduğu için İngiltere transit vizesi almanıza gerek kalmayacaktır. Pasaportunuzun mevcut hali ile yolculuk yapabilirsiniz.
   İyi Yolculuklar,
   VizeyeBaşvur Ekibi

 9. can başar 16:20 de 29/10/2017 - Yanıtla

  merhaba ben istanbuldan londra aktarmalı bogotaya ucmak istiyorum londrada bekleme süresi 5 saat 50 dakika transit vizeye ihtiyacım olurmu vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • VizeyeBasvur 19:11 de 30/10/2017 - Yanıtla

   Can Bey Merhaba,

   Latin Amerika’ya yapacağınız Londra aktarmalı tüm uçuşlar İngiltere transit vizeye tabidir. Ancak bazı istisna durumlarda vize almadan da seyahat etme şansınız olabilir(Amerika veya Kanada vizenizin olması gibi durumlarda). Emin olmak için ofisimizi arayarak bilgi almanızı tavsiye ederiz.

   VizeyeBaşvur Ekibi

 10. Melike 02:58 de 31/10/2017 - Yanıtla

  Merhabalar

  New york dan londra aktarmali turkiye ye ucusum var , normalde biletimde checked baggage hakkim yoktu ekstra para vererek baggage hakki satin aldim , ve suan da biletimde ingiltere transit vizesi gerekli oldugu yaziyor , ingiltere hukumet sitesinde ise eger valiz ini alip tekrar Kontrol ettirmen gerekiyor ise transit vizesi gerekli oldugu yaziyor , benim sorum eger yanimda bu valizi getirmezsem sadece carrier yani yanima alabilcegim kucuk valiz getirirsem hala bu vize ye ihtiyac duyuyorum yum, suan da amerikadayim ve hiçbir bilgi ye ulasamiyorum lutfen yardimci olur musunuz

  • VizeyeBasvur 12:32 de 31/10/2017 - Yanıtla

   Melike Hanım Merhaba,

   Bagaj şayet gümrükten geçerek alınması gereken bir durumda ise vize almanız gerekir. Ancak genel itibari ile transit uçuşlarda bagaj hakkı satın aldığınızda o bagaj size Londra’da teslim edilmeden otomatik olarak diğer uçağa (sizin durumunuzda Londra-İstanbul) aktarılır. Eğer bagaj otomatik olarak aktarılıyorsa vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. Kabin bagajı için ise zaten bir vize ihtiyacınız olmayacaktır. Umarız bu bilgiler sorununuzu çözmüştür.
   İyi Yolculuklar,
   VizeyeBasvur Ekibi

 11. Murat 19:23 de 15/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba ben Londra’dan aktarmalı Porto’ya uçacağım. Ancak transit vizem yok ama Avrupa Birliği pasaportum var. Yine de vize gerekiyor mu? Dönüşte Lizbon’dan Londra’ya aktarmam var. Orda da aynı şekilde gerekiyor mu?

  • VizeyeBasvur 12:03 de 16/11/2017 - Yanıtla

   Murat Bey Merhaba, Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşı olduğunuz için transit vizeye ihtiyacınız olmayacak.
   İyi Yolculuklar,
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 12. Gözde 13:13 de 30/11/2017 - Yanıtla

  Ben İstanbul aktarmalı Londraya gidicem saat 14:20 Londrada olucam ordan saat 16:00 madride gidicem acaba transit vize almam gerekir mi? Erasmus için vize alıcam 90 gunden fazla 180 gunden az.

  • VizeyeBasvur 17:07 de 30/11/2017 - Yanıtla

   Merhaba Gözde Hanım,

   Eğer İstanbul kalışlı, Londra aktarmalı Madrid uçuşu gerçekleştirecekseniz transit vize almak durumundasınız. Eğer uçuşunuz yakın zamandaysa bileti iptal etmeniz gerekebilir. 0212 293 50 50 numaralı telefondan ofisimizi arayarak İngiltere transit vize işlemlerinizi başlatabilir, durumunuz hakkında neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

   İyi günler dileriz,
   VizeyeBaşvur Ekibi

 13. Erol 00:30 de 15/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba brezilyaya seyahat etmek istiyorum londra aktarmalı transit vize istyorlar mı? Hava alanında 2 saat bekleyeceğim. Transit vize almam gerekiyor mu?

  • VizeyeBasvur 13:27 de 15/01/2018 - Yanıtla

   Erol Bey Merhaba, yukarıda yer alan vizelere veya şartlara sahip değilseniz İngiltere transit vize (Direct Airside Transit Visa (DATv)
   ) almanız gerekiyor. Vize başvurusu ile ilgili gerekli bilgilendirmeler mail adresinize gönderilmiştir.
   İyi Günler Dileriz,
   VizeyeBasvur Destek Ekibi.

 14. Duygu 23:38 de 18/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba ist – londra – seattle ucusu icin green card sahiplerinin veya abd vatandaslarinin transfer vizesi almasina gerek yok oyle degil mi

  • VizeyeBasvur 14:17 de 19/01/2018 - Yanıtla

   Duygu Hanım Merhaba,
   Herhangi bir vize işlemi yapmanıza gerek yoktur.
   İyi Yolculuklar,
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 15. Yasin 21:00 de 03/02/2018 - Yanıtla

  Selamlar, air canada ile kanada torontodan londoraya geleceğim, londrada 5 saat bekleyip istanbula gelecegim, amerika vizem var, en son amerikaya 5 yıl önce gittim, shengem im var. Ayrıca kanada transit vizem var(karayiplerden kanada: torontoya geçeceğim için transit vize aldım) ama transit vizem istanbula dönüş oldugu için üzerini çiziyorlar. sizce ingiltere transit vize istermi, ihtiyacım varmıdır? Tüm uçuşlar air canada olacaktır

  • VizeyeBasvur 16:06 de 05/02/2018 - Yanıtla

   Yasin Bey Merhaba,
   Amerika vizeniz olduğu için İngiltere transit vize almanıza gerek yoktur.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 16. samet tansel 10:29 de 26/02/2018 - Yanıtla

  merhaba ben aktarmalı olarak aynı uçak firması ile istanbul – londra londradan -rio jenaero ya gidecceğim transit vize almama gerek var mı acaba birde bu transit vizeyi nereden alabilirim

  • VizeyeBasvur 21:03 de 26/02/2018 - Yanıtla

   Samet Bey Merhaba,

   Transit vize ihtiyacınız var, sizin adınıza vize başvuru işlemlerini yürütübeliriz. İlgili bilgilendirme maili tarafınıza gönderilmiştir.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 17. Tolga 22:47 de 27/02/2018 - Yanıtla

  Merhabalar. Abd den ankara ya sirasiyla us-Edinburgh (iskocya), Edinburgh-Munich, Munich-Ankara bileti aldim. Cok uygun fiyatlı olduğu icin aktarmasi da cok. Iskocya (birlesik krallık) ve Almanya icin transit vize almam gerekir mi? Sadece carry on var. Luggage yoj. Tesekkurler simdiden

  • VizeyeBasvur 17:46 de 01/03/2018 - Yanıtla

   Tolga Bey Merhaba,
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi, Amerika vizesi olanların İngiltere transit vize ihtiyacı yoktur.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 18. Elif H 21:55 de 23/03/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, sao paolo’dan londra aktarmali istanvul’a ucacagim. Ucus yapacagim firmalar latam airlines ve onla anlasmali olarak londra’dan istanbul’a thy ile gececgim. Bagajlar icin de hehangi bir alim durumum olmayacak. Sao paolo’dan verip, istanbul’dan teslim alacagim. Yani kabin valizim disinda bagaj alis verisim olmayacak. Schengenim var ama su an gecerli bir Uk vizem yok. ABD vizem de yok. Ingiltere’de aktarma surem 1.5 saat. Vizeye ihtiyacim var mi?

  • VizeyeBasvur 13:10 de 27/03/2018 - Yanıtla

   Elif Hanım Merhaba,
   İngiltere için transit vizeye ihtiyacınız olacak. Vize süreci ile ilgili gerekli bilgilendirme mail adresinize yapılmıştır.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 19. alper 20:44 de 27/04/2018 - Yanıtla

  merhabalar 19 haziranda new yorktan manchestera 8 saat beklemenin ardından manchesterdan aynı terminalden antalyaya uçuşum var fakat.Aynı hava şirketi olmasına rağmen bana 2 ayrı bilet ve 2 ayrı pnr numarası kesmişler aktarmalı bir uçuşum yok.New yorkta boarding passtan manchester antalya biletinide alamıyorum bu sebeple manchesterda pasaport kontrolünden geçip tekrar check-in yapmam gerekicek.İngiltere transit vizesine ihtiyacım olucak.Bu konuda ne yapmam gerek ?

  • VizeyeBasvur 15:50 de 30/04/2018 - Yanıtla

   Alper Bey Merhaba,

   Transit vize ile ilgili bilgilendirme mailinize yönlendirilmiştir.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 20. Gamze 21:54 de 20/06/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, Ben İrlanda Dublin’de 6 buçuk ay eğitim almaya geldim. 9temmuz’da Birmingham aktarmalı Antalya’ya biletim var ama havayolları farklı. D tipi İrlanda vizem geçerli 31 Ağustos tarihine kadar. İngiltere transit vizesi almam gerekli mi?

  • VizeyeBasvur 22:35 de 29/06/2018 - Yanıtla

   Gamze Hanım Merhaba,
   Sizin durumunuzda transit vize almanız gerekebilir. Havayolu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 21. Burak 20:37 de 30/06/2018 - Yanıtla

  Merhaba, Polonya D vizem var. Varşova’dan Birmingham aktarmalı Antalya uçuşum var Birmingham’a vardıktan 7 saat sonra uçuşum bunun için transit vize almam gerekir mi?

  • VizeyeBasvur 17:08 de 04/07/2018 - Yanıtla

   Burak Bey merhaba,
   Uçuşun tipine göre değişiklik gösterir, bu sebeple öncelikle havayoluna sormanızı öneririz.
   VizeyeBasvur Destek

 22. Mehmet 00:56 de 26/08/2018 - Yanıtla

  Merhaba Ukrayna vatandaşıyım geçerli Amerika vizem var ingiltere aktarmalı gideceğim transit vize gereklimi Tşk ederim

  • VizeyeBasvur 13:44 de 27/08/2018 - Yanıtla

   Mehmet Bey merhaba,
   Genel anlamda Türk vatandaşları ile ilgilendiğimiz için Ukrayna vatandaşları için transit vize uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen İngiltere Büyükelçiliğini arayınız. Havayolu ile görüşerek de bilgi almak mümkün.
   VizeyeBasvur Destek

 23. murat araz 14:10 de 21/10/2018 - Yanıtla

  Merhaba, Kanada’da öğrenciyim. 4 yıllık öğrenci vizem var. Ottawa’dan Türkiye’ye Londra aktarmalı farklı terminallerden iniş ve kalkış yapacağım. Bekleme sürem 7 saat. Transiz vize almalı mıyım? Acil cevabınızı rica ederim.

  • VizeyeBasvur 13:09 de 22/10/2018 - Yanıtla

   Murat Bey Merhabalar,

   Uçuşunuzu hala geçerli olan Kanada vizesi ile yapmanız normalde problem olmayacaktır ancak terminal değişimi ile alakalı durum biraz şüpheli. Eğer terminal değişikliğinde gümrükten(border control) çıkmanız gerekiyorsa o durumda vizeye ihtiyacınız olacak. İki terminal arasındaki geçişin şeklini bileti satın aldığınız havayolu firmasına danışarak yapabilirsiniz.

   İyi günler dileriz
   VizeyeBasvur Destek

Siz de fikrinizi belirtin