İtalya’da eğitim, ticari, aile birleşimi gibi sebeplerle 90 günden fazla konaklaması gereken tüm bireylerin İtalya Ulusal Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Temelde yapılan İtalya vizesi başvurularının çok büyük bir kısmı İtalya Schengen vizesi olarak yapıldığından, bu iki vize tipi birbirleri ile karıştırılmaktadır. Bu yazımızda bu ayrımı daha rahat yapabilmeniz için bazı detaylara yer veriyoruz.

D Tipi İtalya Vizesi

Daha önce yukarıda da belirttiğimiz gibi İtalya’da 90 günden fazla kalacak olanların almak zorunda olduğu İtalya Ulusal vizesi, aynı zamanda D tipi İtalya vizesi olarak da adlandırılmaktadır. İtalya ulusal vizesi ile bilmeniz gereken en önemli husus, almış olduğunuz vizenin, otomatik olarak oturum izni vermemesidir. İtalya D tipi vize ile ülkeye giriş yaptıktan sonraki 8 iş günü içerisinde oturma iznine başvurmanız gerekmektedir.

İtalya ulusal vize

İtalya Oturma İzni  (Permesso Di Soggiorno)

İtalya ulusal vize ile yaptığınız girişin arsından, yapmanız gereken ilk iş (8 gün içerisinde) İtalya oturum izni için başvuru yapmak olacaktır. İtalya oturma izni, ilgili formlar ve başvuru ücreti ile postaneden yapılmaktadır.  Yapılan başvuru neticesinde, postane yetkilisi bağlı bulunan emniyet müdürlüğüne (Questura) başvuru yapabileceğiniz bir randevu (ricevuta) oluşturmaktadır.

Randevu tarihinde gitmiş olduğunuz emniyet müdürlüğü, parmak izi ve diğer ilgili işlemleri tamamlamasının ardından, yeni bir randevu daha belirleyerek, oturum izninizi vereceği tarihi bildirmiş olur.

Bu işlemler; Öğrenciler, işçiler ve aile birleşimi için gidenler için çoğunlukla benzer bir süreçte ilerler. Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu

İtalya Ulusal vize başvuru formu, temelde İtalya Schengen vizesi başvuru formu ile oldukça benzer bir formdur. En büyük fark hangi amaçla gittiğinize bağlı olarak cevaplamanız gereken bölümlerdir. Örneğin Milano’da alacağınız İtalyanca eğitimi ile ilgili okul, konaklama ve eğitim süresi gibi.

D tipi İtalya vizesi formu doldurulması kolay bir form olsa da, doğru bilgilerin, eksiksiz iletilmesi önemlidir. İtalya Ulusal vize başvuru formunuz danışmanlarımız tarafından sağlanacak ve en doğru şekilde başvuru formunuz doldurulacaktır.

D Tipi İtalya Vizesi ile Seyahat

İtalya Ulusal vizesi sahibi kişiler, İtalya haricindeki ülkelere her 6 için 90 gün seyahat hakkı tanır. Daha anlaşılabilir olması için bir örnek vererek açıklayalım. 1 ocak tarihinden itibaren 1 yıl için Roma’da eğitim almaya başladığınızı varsayalım, 1 hazirana kadar İtalya dışındaki Schengen ülkelerinde toplam 90 gün geçirmeye izniniz bulunduğuna göre, şubattan nisana kadar 90 gün Berlin’de arkadaşlarınızla yasal olrak kalabilirsiniz. Haziran sonrası aynı prosedür tekrar sıfırlanarak size 90 gün ek çıkış hakkı tanıyacaktır.

Yukarıda oldukça geniş bir konu hakkında genel bir bilgi vermeye çalıştık. Her vize ve başvuru farklı ayrıntılar içerdiğinden, kendi seyahatinizi bizimle paylaşarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)