İtalya Ulusal Vize

İtalya’da eğitim, ticari, aile birleşimi gibi sebeplerle 90 günden fazla konaklaması gereken tüm bireylerin İtalya Ulusal Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Temelde yapılan İtalya vizesi başvurularının çok büyük bir kısmı İtalya Schengen vizesi olarak yapıldığından, bu iki vize tipi birbirleri ile karıştırılmaktadır. Bu yazımızda bu ayrımı daha rahat yapabilmeniz için bazı detaylara yer veriyoruz.

D Tipi İtalya Vizesi

Daha önce yukarıda da belirttiğimiz gibi İtalya’da 90 günden fazla kalacak olanların almak zorunda olduğu İtalya Ulusal vizesi, aynı zamanda D tipi İtalya vizesi olarak da adlandırılmaktadır. İtalya ulusal vizesi ile bilmeniz gereken en önemli husus, almış olduğunuz vizenin, otomatik olarak oturum izni vermemesidir. İtalya D tipi vize ile ülkeye giriş yaptıktan sonraki 8 iş günü içerisinde oturma iznine başvurmanız gerekmektedir.

İtalya ulusal vize

İtalya Oturma İzni  (Permesso Di Soggiorno)

İtalya ulusal vize ile yaptığınız girişin arsından, yapmanız gereken ilk iş (8 gün içerisinde) İtalya oturum izni için başvuru yapmak olacaktır. İtalya oturma izni, ilgili formlar ve başvuru ücreti ile postaneden yapılmaktadır.  Yapılan başvuru neticesinde, postane yetkilisi bağlı bulunan emniyet müdürlüğüne (Questura) başvuru yapabileceğiniz bir randevu (ricevuta) oluşturmaktadır.

Randevu tarihinde gitmiş olduğunuz emniyet müdürlüğü, parmak izi ve diğer ilgili işlemleri tamamlamasının ardından, yeni bir randevu daha belirleyerek, oturum izninizi vereceği tarihi bildirmiş olur.

Bu işlemler; Öğrenciler, işçiler ve aile birleşimi için gidenler için çoğunlukla benzer bir süreçte ilerler. Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu

İtalya Ulusal vize başvuru formu, temelde İtalya Schengen vizesi başvuru formu ile oldukça benzer bir formdur. En büyük fark hangi amaçla gittiğinize bağlı olarak cevaplamanız gereken bölümlerdir. Örneğin Milano’da alacağınız İtalyanca eğitimi ile ilgili okul, konaklama ve eğitim süresi gibi.

D tipi İtalya vizesi formu doldurulması kolay bir form olsa da, doğru bilgilerin, eksiksiz iletilmesi önemlidir. İtalya Ulusal vize başvuru formunuz danışmanlarımız tarafından sağlanacak ve en doğru şekilde başvuru formunuz doldurulacaktır.

D Tipi İtalya Vizesi ile Seyahat

İtalya Ulusal vizesi sahibi kişiler, İtalya haricindeki ülkelere her 6 için 90 gün seyahat hakkı tanır. Daha anlaşılabilir olması için bir örnek vererek açıklayalım. 1 ocak tarihinden itibaren 1 yıl için Roma’da eğitim almaya başladığınızı varsayalım, 1 hazirana kadar İtalya dışındaki Schengen ülkelerinde toplam 90 gün geçirmeye izniniz bulunduğuna göre, şubattan nisana kadar 90 gün Berlin’de arkadaşlarınızla yasal olrak kalabilirsiniz. Haziran sonrası aynı prosedür tekrar sıfırlanarak size 90 gün ek çıkış hakkı tanıyacaktır.

Yukarıda oldukça geniş bir konu hakkında genel bir bilgi vermeye çalıştık. Her vize ve başvuru farklı ayrıntılar içerdiğinden, kendi seyahatinizi bizimle paylaşarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

11 Comments

 1. Abdurrahman kaya 02:30 de 25/01/2017 - Yanıtla

  Merhabalar yunanistan ulusal d tipi vizesi basvuru yaptim fakat formda multiple veya single entry gbi secenekler olmadigindan birsey yazmadim acaba ulusal d tipi vize direkt olarak multiple verildigi icin mis formda seceneklerde yoktu.aklimda kaldi sorun olurmu vize cikarsa nasil cikicak automatically single yada multiple mi?

  • VizeyeBasvur 11:28 de 25/01/2017 - Yanıtla

   Abdurrahman Bey Merhaba,

   Ulusal vize başvuruları otomatik olarak multiple giriş sağladığından formlarda herhangi bir seçenek bulunmaz. Bu anlamda yapmanız gereken herhangi bir ek işlem bulunmuyor. Vizeniz çıkınca otomatik olarak çok girişli vize statüsünde olacaktır.

   Şimdiden iyi yolculuklar dileriz,
   VizeyeBasvur.com Ekibi

 2. abdurrahman kaya 03:09 de 26/01/2017 - Yanıtla

  cok tesekkurler ilginiz icin inanin turkiye genelinde vize danismaligi yapan yuzlerce firma var ben en az 30 veya 40 firmaya bu konuyla ilgili sorular sordum aldigim cevap bilmiyoruz demelerinden ibaret degildi . bu konuda size tekrar tesekkur ediyor sizden iyisi bu sektorde daha tecrubelisi yok bunu samimi soyluyorum / tekrar tesekkurler iyi calismalar

 3. VizeyeBasvur 11:56 de 26/01/2017 - Yanıtla

  Abdurrahman Bey iyi dilekleriniz ve güzel mesajınız için teşekkür ederiz. Sizin gibi samimi insanlar için her zaman daha iyisini yapmaya çalışacağız.

  Teşekkürler,
  VizeyeBasvur.com Ekibi

 4. Batuhan 00:26 de 01/03/2017 - Yanıtla

  Merhaha, oturma izni başvurumu yaptım ancak randevuma daha var. Bu sırada 365 günlük D tipi vizem var. Bu vize ile İtalya’dan Fransa’ya seyahat etmem mümkün mü?

  • VizeyeBasvur 11:50 de 01/03/2017 - Yanıtla

   Batuhan Bey Merhaba,
   D tipi vizeniz ile farklı bir Schengen ülkesine giriş yapmanızda bir sorun olmaz. Ancak oturma izni başvuru süreciniz düşünüldüğünde, bir sorun olmaması açısından başvuru yaptığınız yabancılar şubesinden bilgi almanız çok daha sağlıklı olacaktır.
   Not: Sizin durumunuz için konsoloslukla görüşme sağlanmış, ancak onların da çok kesin bir bilgi verememesi sonucu yabancılar şubesine gitmeniz önerilmiştir.
   Konsolosluk kanalı ile alınacak herhangi bir ek bilgi olması durumunda sizinle iletişime geçeceğiz. Görüşmek üzere.

   VizeyeBasvur Ekibi

  • Dilara 22:18 de 14/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba, şuan ben de aynı durumdayım. Acaba Fransa’ya seyahat edebildiniz mi?

 5. Caner Doğan 10:17 de 22/06/2017 - Yanıtla

  İyi günler merhabalar,
  D tipi İtalya vizesine başvuracağım. İlk giriş ülkem Avusturya olacak ( biletlerin daha ucuz olması ve İtalya’da gideceğim terin Avusturya sınırında olması nedeniyle). Başvuru belgesinde ilk giriş ülkesine Avusturya yazmam bir sorun olur mu? Daha sonrasında sorun yaşar mıyım?
  Teşekkürler
  Caner Doğan

  • VizeyeBasvur 10:51 de 23/06/2017 - Yanıtla

   Caner Bey Merhaba,

   Giriş ülkenizin Avusturya olması bir sorun teşkil etmez ve formda belirtmenizde bir sakınca yok ancak bunun sebebini bir dilekçe ile açıklamanızı öneririm. Diğer alternatif ise hiç uğraşmadan (aktarmalı bile olsa) gideceğiniz ülke için bir rezervasyon yapmanız. Vizeden sonra uçuş değiştirme alternatifiniz halen mevcut olur.

   İyi günler dileriz,

   VizeyeBasvur Ekibi

 6. gamze 14:28 de 05/08/2018 - Yanıtla

  Merhaba, oturma izni için başvuru ücreti nedir acaba?

  • VizeyeBasvur 09:47 de 06/08/2018 - Yanıtla

   Gamze Hanım Merhaba,
   Resmi ücret bilgilerine konsolosluk web sitesinden ulaşabilirsiniz.
   VizeyeBasvur Destek

Siz de fikrinizi belirtin