Yurt dışı seyahatlerinde ülkelerin birbirlerine uyguladıkları ambargolar kimi zaman yolcular için sorun yaratır. Kıbrıs seyahati sonrası özellikle Türk vatandaşlarının Yunanistan’a giderken bu sıkıntıları yaşamaması için neler yapılabileceğini inceledik.

kıbrıs'a gittikten sonra yunanistan

Bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından fiilen bağımsız olarak kabul edilmekte, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası cemiyetler ve diğer ülkeler tarafından işgal altındaki bölge olarak görülmektedir. Taraflar arasında yaşanan bu diplomatik sorun, KKTC Türkiye arası seyahat edenler için her zaman problem olmuştur.

Kıbrıs (KKTC) seyahatlerinde Türk vatandaşları hem kimlik belgesiyle, hem de pasaport belgesiyle kabul edilebilmektedir. Kıbrıs’a yapılan seyahatlerde seçtiğiniz yöntem, gelecekte Yunanistan vize başvurularında ret almanıza sebep olabilir. Bu yüzden aşağıdaki iki senaryoyu inceleyip doğru kararı vererek o yönde ilerlemek gerekiyor.

Kıbrıs’a pasaportla gitmek

kıbrısa pasaportla girmekKKTC’ye pasaportla giriş yapılırsa girişte pasaporta KKTC giriş damgası basılır. Kıbrıs’a gittikten sonra Yunanistan ve Yunan adalarına, KKTC giriş damgası basılan pasaportunuzla giriş yapamazsınız ve Yunanistan vizesi için yapacağınız başvuru, bu giriş damgasından dolayı reddedilir. Pasaportunuzdaki KKTC giriş damgası, ileride sadece Yunanistan vizesi alırken sorun teşkil eder. Diğer Schengen ülkeleri veya Commonwealth ülkeleri gibi diğer hiçbir ülke KKTC girişiniz yüzünden negatif değerlendirme yapmazlar. Eğer işiniz dolayısıyla sıklıkla seyahat ediyorsanız ilgili emniyet müdürlüklerine yazacağınız bir dilekçe ile ikinci pasaport alabilirsiniz. Bu sayede birbirlerine ambargo uygulayan ülkelere farklı pasaportlarla giriş yapabilir, vizelerinizi sorunsuzca alabilirsiniz.

Kıbrıs’a kimlikle gitmek

kimlikle kıbrısa gitmekKıbrıs’a nüfus cüzdanı ile giriş yaparsanız, pasaportunuzda bu girişinizi belgeleyen herhangi bir kanıt bulunmayacağından daha sonralarda var olan Schengen vizenizle Yunanistan’a ve Yunan adalarına seyahat edebilir, Yunanistan vizesi için başvuru yapabilir ve Yunanistan vizesi alabilirsiniz. Öte yandan Kıbrıs’a pasaport dışında sadece Türk kimliğiyle giriş yapabilirsiniz; sadece sürücü belgesiyle KKTC’ye giriş izni verilmiyor. Yine de sürücü belgenizi yanınıza almanızda fayda var çünkü Türkiye’de kullandığınız sürücü belgesiyle KKTC’de araç kullanımına izin veriliyor.

Kıbrıs’a kimlik ile seyahat ettiyseniz ve Yunanistan’a gitmek istiyorsanız, tüm detayları Yunanistan Vizesi sayfasından inceleyebilirsiniz.

 

3.6/5 - (7 votes)