Rusya vizesi için gerekli evraklar hangi türde vizeye başvuru yapacağınıza göre değişmektedir. Avrupa ülkelerine kıyasla temel olarak çok fazla evrak istememesi ile bilinen Rusya vizesinde öncelikli olarak yapılması gereken hangi tip vizeye başvurmanız gerektiğini tespit etmek olacaktır. Örneğin, Rusya’ya 5 günlük bir tatil için gitmeyi planlıyorsanız, Rusya turist vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir.

Vize türünün belirlenmesinden sonra, Rusya vizesi için gerekli evraklar hazırlanmaya başlanabilir.

rusya vizesi başvurusu
Turistik vize
Ticari vize
Öğrenci vizesi

Rusya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport*
  • 2 Adet arka fonu beyaz fotoğraf**
  • Seyahat tarihlerini kapsayan Rusya Federasyonunda geçerli Seyahat sağlık sigortası (zorunlu değildir ancak tavsiye edilir, acentemiz sizin adınıza sağlayabilir).

*Pasaportun bitiş süresine en az 6 ay olmalı ve vize basılabilmesi için en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.

**Fotoğraf son 6 ayda çekilmiş, biyometrik özellikte ve 35×45 mm ebatlarında olmalıdır.

Not: Yukarıda belirtilen belgeler siz başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken belgelerdir. Bu belgelere Rusça doldurulmuş vize başvuru formu, otel ve uçak rezervasyonları, Rusya’daki bir tur operatöründen alınmış garanti yazısı acentemiz tarafından eklenecek ve dosyanız başvuruya hazır hale getirilecektir.

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya ticari vize başvurusu için gerekli evraklar, turistik başvuru evraklarına oldukça benzemektedir. Turistik başvurudaki evraklara ek olarak aşağıdaki evrakı da elde ederek Rusya ticari vize için gerekli evrakları tamamlayabilirsiniz.

  • Rusya Federasyonu Federal Göçmen Bürosundan (Уфмс) Onaylı Ticari Davetiye. (Ticari davetiyenin temini için bizden yardım alabilirsiniz)

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurularda hazırlanacak evraklar, turistik başvuru evraklarına oldukça benzerdir. Aradaki en önemli farklılık Rusya’da alınacak eğitimi belgeleyecek evraklardır. Turistik başvuru evraklarına ek olarak aşağıda yer alan evrakları da ekleyerek Rusya öğrenci vizesi için gerekli evrakları tamamlayabilirsiniz.

  1. Eğitim görülen okuldan alınacak öğrenci belgesi.
  2. Rusya Federasyonunda yer alan okuldan alınan kabul belgeleri.
  3. Eğitim masraflarının nasıl karşılacağını kanıtlayan belgeler (Eğer sponsor varsa sponsorun belgeleri).
  4. Rusya Federal Göçmen Bürosu (Уфмс) onaylı orijinal veya elektronik davetiye.
Rusya vize başvurusu hakkındaki tüm detayları inceleyin