Herşeyden önce en merak edilen soru ile başlayalım. Vatikan vizesi var mı ? Evet var!

Ancak hemen moralleri bozmayın, iyi haber ise Vatikan, Türkiye Cumuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamakta.

vatican city, vatikan vizesi

Vatikan, Türkiye’de pek çok insanın bildiğinin aksine bir şehir değil bağımsız bir ülkedir ve pek çok ülkeye vize uygulamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Türk  vatandaşları vizeden muaf ancak Vatikan Roma’nın tam ortasında yer aldığından, Vatikan’a girebilmek için önce İtalya’ya gitmeniz gerekiyor. Geçerli bir İtalya vizesi sahibi iseniz, Vatikan vizesi almanıza gerek kalmadan Vatikan ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir Schengen vizesi (örneğin Yunanistan vizesi) sahibi olmanız da Vatikan ziyaretiniz için yeterlidir.

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Vatikan, aynı zamanda Katolik mezhebinin de yönetsel merkezidir. Papa’nın başkanlık ettiği Vatikan, kardinallerden oluşan bir meclise ve fonları idare edecek bir hazineye ve İsviçreli Katoliklerden oluşan 200 kişilik (İsviçreli Muhafızlar) sembolik bir orduya sahiptir. Yani bir devlet yönetimi için ne gerekli ise biraz ufak ölçekli de olsa Vatikan’da mevcuttur.

 

Vatikan Bayrağı

vatikan bayrağı, vatikan vizesiSöz konusu olan bayrak bir dini devlete ait olunca ciddi detaylara sahip olabiliyor. Biz de Vatikan Bayrağı ile ilgili ayrıntıları sizler için derledik.

Vatikan Bayrağı, sarı ve beyaz olmak üzere iki eşit parçadan oluşmaktadır. Beyaz bölümde gümüş ve altın iki anahtar, Papa’nın dini ayinlerde kullandığı başlık ve kırmızı bir kordon bulunmaktadır. Bayrağın sarı kısmının güneşten, beyaz kısmının ise Papa’nın kutsallığından geldiği ifade edilir. Beyaz kısımda yer alan iki anahtar ise cennetin anahtarlarıdır (bazı metinlerde Roma’nın anahtarları olduğu ifade edilse de doğru bilgi değildir). Kırmızı kordon ise anahtarları çapraz bağlar. Sadece cennetin anahtarlarının altın ve gümüş renginin anlamı ile ilgili yüzlerce sayfalık bilgi olduğunu varsayarsak, konuyu çok derinlemesine bilemeseniz de genel anlamları bilmek yeterlidir.

Son olarak ilginç bir detaydan daha bahsetmek gerekirse, Vatikan Bayrağı dünyada İsviçre ile birlikte kare bayrak kullanan iki ülkeden biridir.

 

Vatikan’da Görülmesi Gerekenler

Vatikan’da görülmesi gereken yerlerle ilgili çok daha ayrıntılı bir makale yayınlamayı planlıyoruz ancak şimdilik işinize yarayacak bazı bilgileri de şimdiden sizinle paylaşmak istedik.

Öncelikle Vatikan’a yapacağınız seyahat, şahsi tercihlerinizle oldukça alakalı. Sanat, mimari ve tarihe önem veren bir gezgin iseniz, Vatikan seyahatiniz için en az 2 gün ayırmanızı ve program yaparak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Zira program yapmazsanız birçok bölümü kaçırma şansınız olacaktır.

Vatikan müzeleri, gezinizin çok önemli bir kısmını oluşturacağından en önemli nokta biletleri gitmeden almak. Gişelerden de bilet almanız mümkün olsa da saatlerce kuyruk beklemek niyetinde değilseniz, aşağıda vereceğimiz Vatikan müzeleri resmi sitesinden bilet almanızı tavsiye ederiz.

Gezmeniz gereken yerleri sıralamak gerekirse;

  • San Pietro Meydanı
  • San Pietro Bazilikası
  • Sistine Şapeli ve müzeler kompleksi

İlk olarak planlamanız gereken bölümler.

Bununla birlikte şuan Vatikan’a gidemiyorum ama görmeyi de çok istiyorum diyorsanız, konusu Vatikan’da geçen birkaç film izleyebilirsiniz :) Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Vatikan Kayıtları bunlardan bazıları

Başta da belirttiğimiz gibi tüm Vatikan hakkında çok daha geniş bir makale hazırlayarak buraya ekleyeceğiz. En kısa zamanda görüşmek üzere…

Vatikan müze biletleri için: https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?weblang=en&do

 

Rate this post