Avrupa’da fazlaca bilinmeyen şehirleri konu aldığımız yazı dizimize, Romeo ve Juliet‘in vatanı, romantik şehir Verona ile devam ediyoruz.

Verona şehir merkezi

Verona

İtalya’nın kuzeydoğusunda, Milano ve Venedik’in arasında kalan bir şehir olan Verona, İtalya’nın önemli turistik noktalarından biri olmasına karşın, ülkemizde fazlaca bilinmemektedir. Türkiye’den direkt uçuş bulunmasa da, Milano, Venedik ya da Bolonya’dan (Milanodan yaklaşık 2 saat, Venedikten 1.5 saat ve Bolonya’dan 45 dakikalık araba yolculuğu ile) ulaşmak mümkün.

Verona Erbe Meydanı

UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesinde yer alan bir şehir, Adige nehrinin böldüğü 2 bölgeden oluşuyor.

Gezmeye başlamadan hemen belirtmemiz gereken bir fırsat Verona Card . Şehre ayak basar basmaz edinmenizi tavsiye ederim. Pek çok müze, galeri ve tarihi noktayı (Arena, Juliet’in Evi, Lamberti Kulesi gibi) ücretsiz ziyaret etmenizin yanında otobüsleri ücretsiz kullanabiliyor, haricen pek çok indirim kazanıyorsunuz. 24 ve 48 saatlik olarak alabileceğiniz Verona Kart fiyatları 18 ve 22 €.

Juliet’in Evi ( Casa di Giulietta )

romeo ve julietin evi

Verona’da yapılacak ilk şey en başta da bahsettiğim gibi Juliet’in evini ziyaret olacaktır. Fotoğrafta gördüğünüz balkon ise Juliet’in Romeo’yu beklediği balkon. Bu balkonda fotoğraf çektirmeden dönen görmedim desem yeridir.

Juliet’in Heykeli

juliet heykeli

Olmazsa olmazlardan biri de bahçede bulunan Juliet heykelinin sol göğsüne dokunmak. Bunu yaptığınızda şans getirdiği ve yılınızın güzel geçeceği inanışı hakim. Evet batıl inanç ama denemekten de zarar gelmez benden söylemesi.

Aşk Kilidi

verona asma kilitli kapı

Evet geldik bir diğer batıl inanca :) Juliet’in evinin bahçesi bu konuda oldukça zengin. Sevgililer asma kilitlere isimlerini yazarak bu kapıya asıyorlar. Bilin bakalım ne oluyor ? Tabi ki ölümsüz aşk. Bu basit denklem için asma kilide vereceğiniz 5 € çok mu gerçekten ? :)

Arena ( Arena Di Verona )

Arena amfitiyatrosu

Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri de, tarihi Arena amfitiyatrosu. Turistik olmasının yanında İtalyanların sosyal hayatında da önemli bir yeri olan Arena’da yıl boyunca çeşitli konserler düzenleniyor. Haziran – Ağustos aylarında ise dünyaca ünlü opera festivaline katılmanızı şiddetle öneririm.

Verona Sokakları

veronada ne yapılır

Aslına bakarsanız Avrupa’daki birçok şehir gibi, tarihi dokunun çok iyi korunduğu ve yürüyerek gezmekten çok keyif alacağınız bir şehir Verona. Bu sebeple turistik olmayan ve ancak yürüyerek keşfedebileceğiniz yerlerin fotoğraflarını da özellikle ekliyorum ki sizi özendireyim :)

veronaya nasıl gidilir

Bütün gün yürüyebilir, sokaklarda kaybolabilir,  ve yorgunluğunuzu aşağıdaki gibi salaş bir kafede atabilirsiniz.

veronada gezilecek yerler

Bu güzel şehre gitmeden önce yapmanız gereken son bir şey daha var. Vize almak (maalesef). Gerekli evraklar ve prosedür hakkında bilgi almak için İtalya Vizesi bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Umarım bu makale, bu güzel şehri görmek için sizi heveslendirmiştir. Gezilecek görülecek ve benim atladığım pek çok nokta daha mevcuttur mutlaka, makaleye eklememi istediğiniz bir nokta varsa ya da harici bir sorunuz varsa yorumlarınızı beklerim.

Şimdiden İyi Yolculuklar…

Rate this post