Bilindiği gibi bir süredir OHAL kapsamında yeşil pasaport izin belgesi olmadan yurtdışı seyahatleri için mümkün değildi. Yeni alınan karar ile bu uygulama kalkıyor.

yeşil pasaport izin belgesi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere konu ile ilgili açıklamaları yaptı.

Toplantıda darbe girişimi sonrasında yürürlüğe giren uygulamalardan bir tanesinin 15 Kasım 2017 itibariyle yürürlükten kaldırılması konusunun karara bağlandığına değindi. Bozdağ, bu tedbirlerden birisinin yurt dışı çıkışları esnasında kamu görevlilerinden ve yakınlarından istenen çalıştıkları kurumdan “Yurt dışına çıkmalarında sakınca yoktur” şeklindeki belgenin hazırlanması olduğunu anımsattı.

 

Bekir Bozdağ yeşil pasaport izin belgesi hakkında konuştu

KKTC, Ukrayna ve Gürcistan’a kimlik belgesi ile gitmek isteyen vatandaşlara da SGK sorgulaması yapıldığını ve eğer kamuda görevlilerse, kurumlarından yine izin belgesi alınması gerektiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi bu uygulama birtakım zorluklara yol açıyordu. Gelinen noktada bu tedbire 15 Kasım’dan itibaren artık buna ihtiyaç kalmamıştır. Bundan sonra yeşil pasaportu bulunan kamu görevlileri izin belgesi bulundurmak zorunda kalmadan, izin aldıkları takdirde yurt dışı seyahatlerini yapabileceklerdir. Ayrıca farklı bir sorgulama da yapılmayacaktır. Adli olarak yurt dışına çıkma yasağı olanlar veya pasaportunda tehdit olanlar dışında tüm vatandaşlarımız rahatlıkla yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir.”

Bilindiği gibi 15 Temmuz sonrası yürürlüğe giren bu uygulama, yurt dışı çıkışlarında ve vize başvurularında oldukça sıkıntı yaratmaktaydı. Uygulamanın kalkmasıyla kamu çalışanları yeşil pasaport izin belgesi almadan yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirebilecekler ve vize başvurularını sorunsuzca yapabilecekler.

Kaynak: AA

Eğer siz de vize başvurusu yapmak için bu kararı bekliyorduysanız başvurunuzu hemen başlatın.

  İsim

  Soyisim

  E-Posta

  Telefon numarası

  Yaşadığınız il

  Vize alınacak ülke

  Vize tipi (Zorunlu)
  Ziyaretçi VizesiTicari VizeÖğrenci Vizesi

  Seyahat tarihi

  Mesaj

  Yeşil pasaport hakkında daha fazla bilgi için Pasaport Türleri sayfasını inceleyin.

  Rate this post