Yunanistan kapı vizesi Yunanistan tarafından Ege Adalarındaki turizm faaliyetlerini arttırma ve kısa süreli girişlerde vize sürecini kolaylaştırma amacıyla 2012 yılınında pilot vize uygulaması olarak yürürlüğe girmiştir. Nisan ve Ekim ayları arasında geçerli olan bu uygulama sayesinde her yıl binlerce Türk turist Yunan adalarına ziyaretlerini gerçekleştirmektedir.

Yunanistan kapıda vize uygulaması Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Belarus vatandaşlarına, sadece gidilecek Yunan adası için 15 güne kadar izin verir ve en fazla iki giriş hakkı tanır.

Rodos, İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Sömbeki (Symi) ve Midilli (Lesvos) (Mitillini ve Molivos limanları) adaları bu vize uygulaması ile seyahat edilebilen adalardır.

yunanistan kapı vizesi

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Kapı vizesi Yunan adaları yakınında bulunan Bodrum, Marmaris, Foça, Çeşme, Fethiye, Kuşadası, Kaş, Ayvalık ve Dikili gibi tatil bölgelerinde yer alan seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yunanistan kapı vizesi alırken dikkat edilmesi gereken, seyahat tarihinden 3-4 gün önce müracat edilmesi gerektiğidir.

Yunanistan Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  1. 6 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 vize sayfası boş pasaport
  2. Pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasının fotokopisi
  3. Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu.
  4. Son 6 ay içerisinde çekilmiş beyaz fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf
  5. Konfirme otel rezervasyonu
  6. Gidiş-dönüş gemi bileti
  7. Vize harcı (0-7 yaş arası çocuklar muaftır)
  8. Acente hizmet bedeli

Not 1: İnternette yer alan kaynaklarda Yunanistan kapı vizesi başvuru formu gibi ifadeler bulunmaktadır. Bu form standart bir Yunanistan vize başvuru formundan farklı değildir.

Not 2: Pasaportunda K.K.T.C. giriş damgası olan yolcular vize alamamaktadırlar. Giriş damgası olduğu halde adalardan birine seyahat gerçekleştirildiği taktirde, yolculara para cezası uygulanmaktadır. Kimlikle K.K.T.C. seyahatini gerçekleştiren yolcular bu notu dikkate almayabilirler.

Görüldüğü üzere bu vize ile tüm Yunan adalarına seyahat gerçekleştirilememektedir. Kimilerine göre Yunanistan’ın en güzel yeri olan Santorini Adasını görebilmek için veya “Ben tüm adaları gezeceğim” diyorsanız Yunanistan vizesine başvurmanız gerekmektedir.  Yunanistan vizesine şimdi başvuru yapmak için aşağıdaki resmin üzerine tıklayın.

Yunanistan vizesi

Yunanistan kapı vizesi ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Rate this post