Yunanistan Schengen vizesi Türkiye’den en fazla başvuru yapılan vizelerden birisidir. Hal böyleyken biz de okuyucularımızın daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için bu yazıyı hazırladık.

Yunanistan, Schengen anlaşmasına taraf olan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Diğer Schengen ülkelerinde de verildiği gibi Yunanistan’a yapılan kısa süreli vize (90 güne kadar) başvurularında Yunanistan Schengen vizesi vermektedir. Vize değerlendirme sürecinde ortak standartları uygulayan Schengen ülkeleri, vizesi olan kişilerden bölge içerisindeki diğer ülkelere geçişlerde ek bir izin belgesi istememektedir.

yunanistan schengen vizesi

Yunanistan Schengen Vizesi Giriş Sayısı

Yunanistan Schengen vizesinin izin verilen vize süresi ve giriş sayısı, başvurunun yapıldığı bölgedeki yetkili Konsolosluk ve Büyükelçiliklerdeki vize departmanı memurlarınca belirlenir. Giriş sayısına göre Schengen vizeleri Tek veya Çok girişli (Multi) vize verilebilir.

Yunanistan Tek Girişli Vize

Tek girişli vize Schengen alanına giriş yaptıktan sonra çıkıldığında, tekrar alana girilmesine olanak tanımamaktadır. Eğer size tek girişli vize verildiyse Yunanistan’a girebilir, Yunanistan’dan diğer Schengen ülkelerine geçebilirsiniz. Ancak Bulgaristan gibi Schengen alanında olmayan bir ülkeye girdiğinizde Yunanistan veya diğer Schengen üye ülkelerine giriş yapamazsınız.

Yunanistan Çoklu Girişli Vize

Çoklu girişli vize, dolaşım süresi boyunca Schengen alanında istenildiği gibi giriş çıkış yapmaya imkan tanımaktadır. 6 ay geçerli ve 30 gün dolaşımlı vizeniz olduğunu varsayalım. Yunanistan Çoklu girişli vize size verildiyse, Yunanistan’a gidebilir oradan araçla komşu ülkeleri ziyaret edebilir veya ülkenize geri dönüp izin verilen süre içerisinde tekrar Schengen bölgesinde herhangi bir ülkeye gidebilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vize Süresi

Yunanistan Schengen vize başvurusu sonucunda vizeler 1 ay 4 ay 2 yıl gibi sürelerle verilenilir. Verilen vizenin geçerlilik süresi her başvuru sahibi için ayrı olarak değerlendirilir. Schengen vize programı gereği, alınan bir vize 6 ay için en fazla 90 gün dolaşım süresine izin vermektedir (Kaynak). Bu kararlar tamamen vize departmanları memurlarının detaylı incelenmeleri sonucunda verilir.

Gezi rotanısını belirleyen ve vize başvurusu yapma aşamasına gelenlerin bu noktada aklına gelen soru şudur. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Şimdi yapmanız gereken şey vize formunuzu doldurmaya başlamak.

Hiç bir detay ile uğraşmadan vizenizi hemen almak için görsele tıklayın..!

Yunanistan vizesi

Yunanistan Schengen Vizesi Başvuru Formu

yunanistan vize başvuru formuYunanistan Schengen vizesi başvuru formu, Schengen ülkeleri tarafından kullanılan Schengen vize başvuru formunun bir türevidir. Form İngilizce veya Yunanca olarak doldurulmalı ve formun gerekli yerlerinde başvuru sahibinin imzası bulunmalıdır. Sadece gerekli alanlar doldurulmalı ve konsolosluk yetkililerinin işlem yapacağı alanlara işaretleme yapılmamalıdır.

Formun basılı haliyle beraber diğer evrakların toplarlanmasıyla tüm evraklar randevu günü ve saati geçirilmeden, vize başvuru merkezine iletilmelidir. Vize formunun ve istenen evrak grubunun birbirini doğrulaması, vize onayını verecek olan memurlarda şüphe uyandıracak çelişkiler barındırmaması önemlidir.

Vize formu ile ilgili kapsamlı bilgileri Yunanistan Vize Başvuru Formu isimli yazımızdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Hatasız olarak doldurulan vize formu ve eksiksiz biçimde toplanan ana ve destekleyici evraklar, iyi bir şekilde seyahat amacını ifade eden dilekçeler ile birlikte başvurular yetkili kurumlara yapılmalıdır. Vize başvuru sürecinde evraklar ve form arasında fark edilebilecek ufak bir çelişki, karar veren memurlar tarafından olumsuz olarak algılanabilir, vizenizin istediğiniz sürede çıkmamasına hatta vize reddine sebep olabilir. Bu nedenle en olumlu sonucu almanız için vize başvurunuzu alanında yetkin firmalar aracılığıyla yapmanız önerilmektedir.

Yunanistan vizesine hemen başvurmak için aşağıdaki görsele tıklayın..!

Yunanistan vizesi
Rate this post