Her yıl onbinlerce Türk vatandaşı gerek Edirne sınırından şahsi araç veya otobüs turları ile yapılan girişlerde, gerekse Yunan adalarına rahatça seyahat edebilmek için Yunanistan turist vizesi başvurusu yapar. Konsolosluk tarafından belirlenen tek girişli veya çok girişli olmak üzere 90 güne kadar Schengen bölgesinde dolaşım izni verilen bu vize türüyle bir kez Schengen bölgesine girdiğinizde, üye ülkelerin tümüne seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pek çok insan da başvuru yaparken bilgi eksikliğinden kaynaklı çeşitli hatalar yapmakta ve vizelerini alamamaktalar. Peki Yunanistan turist vizesi nasıl alınır ?

yunanistan turist vizesi

Yunanistan Turist Vizesi Nasıl Alınır ?

Yunanistan Turist vizesi başvurusu yapmak için ilk olarak geçerli bir pasaport gereklidir. Eğer Yeşil pasaport alma hakkınız bulunuyorsa, Yunanistan turist vizesi başvurusu yapmaya ihtiyaç duymadan Yunanistan’da 90 güne kadar bulunabilirsiniz.

Eğer yeşil pasaportunuz yoksa turist vizesi almalısınız. Başvuru yapmadan önce ilk olarak pasaport kontrolü gerçekleştirilmelidir. Pasaportunuz aşağıda belirtilen özelliklerde olmalıdır:

 • Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Planlanan seyahatin dönüş tarihi ve pasaportun bitiş tarihi arasında en az 3 ay olmalıdır.
 • En az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır.

Eğer pasaportunuz bu şartları sağlamıyorsa yeni bir pasaport için en yakın Emniyet Müdürlüğüne müracat etmelisiniz.

Pasaportun uygunluğu kontrol edildikten sonra, başvuru için gerekli evraklar hazırlanmaya başlanabilir.

Yunanistan Turist Vizesi İçin Gereki Evraklar

Yunanistan turistik vize başvurusu için aşağıdaki belgeler tüm başvuranlar tarafından hazırlanmalıdır.

 1. Pasaport,
 2. Yunanistan turistik vize başvuru formu,
 3. Eski ve yeni pasaportların fotokopisi,
 4. Kimlik belgesi fotokopisi,
 5. 1 adet 35x45mm beyaz fonlu biyometrik fotoğraf
 6. Seyahat sağlık sigortası poliçesi,
 7. Seyahat edilecek araç ile ilgili bilgiler (Uçak, otobüs, gemi bileti. Seyahat özel araçla yapılacaksa araç ruhsat fotokopisi, uluslararası geçerli sürücü ehliyeti fotokopisi ve Yeşil sigorta poliçesi de eklenmeli.),
 8. Konaklama bilgisi (otel rezervasyonu gibi),
 9. Masrafların karşılanacağı banka hesabı (Hesap cüzdanı veya Islak imza ve kaşeli hesap dökümü),

Bu evrakların dışında çalışma durumuna göre farklı evrak grupları da bulunmaktadır. İş durumunuza göre hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar sayfasından öğrenebilirsiniz.

Yunanistan Turist Vizesi Başvuru Formu

Yunanistan Turistik vize başvuru formu Schengen vize formunun bir türevidir. Formda genel olarak kişisel bilgiler, seyahat detayı, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgiler yer almaktadır. Yunanistan turistik vize başvurusu yapıyorsanız özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, seyahat amacının turistik olarak belirtilmesidir. Form tamamlandığında ise 37. ve son kutucuk imzalanmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin formu ise yasal veliler imzalamalıdır.

Yunanistan vizesi başvuru formu

Yunanistan Turist Vizesi Dilekçe Örneği

Yunanistan turist vizesi almak için iyi bir şekilde hazırlanmış dilekçenin vize sonucuna etkisi büyüktür. Dilekçeyi yazmaya hitap edilen kurumu ve günün tarihini belirterek başlanmalıdır. Seyahat edecek kişinin kim olduğu, ne iş yaptığı, seyahatin gerçekleştirileceği tarih, seyahat süresi, masrafların karşılanma şekli gibi detayların girilmesi büyük önem taşımaktadır.

İstanbul’da ikamet eden Çiğdem Güner isimli bir kişinin Yunanistan turistik vize dilekçe örneği şu şekilde olabilir. Dilekçeler yine aynı şekilde Yunanca veya İngilizce olarak da yazılabilir.

Yunanistan turistik vize dilekçe örneği

Yunanistan Turist Vizesi Ücreti

Yunanistan turist vizesi için başvuru yaparken ödenmesi gereken iki bedel vardır. Bunlardan birincisi Yunanistan Konsoloslukları tarafından alınan vize harç bedeli, diğeri ise aracı kurum hizmet bedelidir. Her iki bedel de aracı kurumdan ödenebilmektedir.

Çocuklar için Yunanistan vize ücreti

0-12 yaş arası çocuklar Yunanistan Konsolosluğu vize harcı ücretinden muaftırlar. Sadece aracı kurum bedelini ödeyerek 0-12 yaş arası çocuklar için vize alınabilinmektedir.

Evraklar, formlar, dilekçeler ve vize randevusu gibi detaylarla uğraşmadan en iyi hizmeti alarak, zahmetsizce ve mümkün olan en uzun süreyle Yunanistan Turist vizesi alabilirsiniz. Vize paketlerimizi ve fiyatlarımızı inceleyerek başvurunuzu hemen yapın.

Yunanistan vizesi
Rate this post