Yunanistan vizesi İstanbul başta olmak üzere Türkiye’den en çok başvuru alan vizelerden biridir. Yunanistan vizesi İstanbul bölgesinin bu denli başvuru alması şu şekilde açıklanabilir:

  • İstanbul’un nüfus olarak kalabalık olması.
  • Yunanistan sınırına en yakın metropol olması.
  • Yunanistan Başkonsolosluğu’nun İstanbul’da bulunması.

Eski medeniyetlerin izlerini iyi bir şekilde koruyan Yunanistan kültür turizmi amaçıyla giden turistler için oldukça tatminkardır. Öte yandan deniz kum güneş tatili olarak nitelendirebileceğimiz yaz tatili için de ülkenin farklı yerlerinde pek çok alternatif bulunmakta. Diğer AB ülkelerine göre yapılan pek çok aktivitelenin daha ekonomik olması, kültürel ve tarihi bağların yanı sıra komşu ülke olmasından dolayı Yunanistan, Türk turistlerin uğrak noktası konumunda.

Yunanistan vizesi İstanbul

Yunanistan Vizesi İstanbul Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yunanistan vizesi İstanbul bölgesinden gelen başvurular için İstanbul Konsolosluğuna kişisel başvuru yapılamamaktadır. Konsolosluk, İstanbul bölgesi için Kosmos Vize Merkezi üzerinden başvuruları almaktadır. Randevu işlemleri, form edinme ve pasaport teslimatı gibi işlemler Yunanistan Kosmos vize merkezi üzerinden yapılmaktadır.

Kosmos vize merkezi üzerinden yapılan başvurularda dikkat edilmesi gereken konu randevudur. Randevular sistem üzerinden alındığından bayram ve tatil sezonlarında çok çabuk dolabilmektedir. Seyahatinizi planladığınız tarihten en az birkaç hafta önce işlemlere başlamak, seyahatinizin planladığınız şekilde ilerlemesi için sağlıklı bir karar olacaktır.

Yunanistan vizesi Schengen özelliği taşıdığından başvuru sahipleri parmak izi vermek zorundadır. Eğer pasaportunuzda 25.09.2014 tarihinden sonra alınmış bir Schengen vizesi bulunumuyorsa İstanbul merkezinde parmak izi bilginizi vermeniz gerekir. Eğer bu tarihten sonra aldığınız bir Schengen vizeniz var ise Kosmos vize merkezine gelmenize gerek kalmaz. Vize danışmanlarımız sizin adınıza evraklarınızı teslim edip, teslim alabilmektedir. Parmak izi verdiğiniz tarihten sonra 5 yıl için tekrar parmak iziniz alınmaz.

Yunanistan vize başvurusu isimli yazımızdan başvuruya dair tüm detayları görebilirsiniz.

 

Yunanistan Vizesi İstanbul Merkezinin Yetkili Olduğu İller:

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova ve Zonguldak illeri Kosmos vize merkezinin yetki alanı içerisindedir.

Eğer Kosmos vize merkezinin yetki alanındaki şehirlerden birisinde ikamet ediyorsanız ve 25.09.2014 sonrası alınmış bir Schengen vizeniz varsa evrak teslimi için İstanbul’a gelmenize gerek kalmaz. Gerekli evrakları hazırlayıp ofisimize ilettiğinizde işlemleriniz çok hızlı bir şekilde tamamlanır. Günlük hayatın yoğunluğundan dolayı bu tip işlemler için vakit bulamayanlar bu sayede oldukça kolay bir şekilde vizelerini alabilmektedirler.

 

Kosmos Vize Adres Bilgisi

Eğer pasaportunuzda 25.09.2014 sonrası VIS ibaresi bulunan bir Schengen vizesi yoksa Yunanistan vize merkezine gelmek durumundasınız. Yetki alanı içerisinde ikamet edenler için Kosmos vize adres ve iletişim bilgisi aşağıda verilmiştir.

Adres: Ergenekon Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:139 Harbiye/Şişli İSTANBUL

Çağrı Merkezi: 0212 296 10 00

yunanistan vizesi İstanbul

Kosmos Vize Merkezi Randevu Seçenekleri

Yunanistan vizesi İstanbul merkezi iki tip randevu hizmeti vermektedir. Bunlar Standart randevu ve VIP randevu şeklindedir. VIP hizmetini tercih edenler, evrak teslimi ve parmak izi verme işlemlerini VIP salonunda hızlıca halledebilirler.

Uyarı: VIP hizmetini satın almış olmak konsolosluk değerlendirme süresini ve vize kararını etkilememektedir.

Eğer yoğun bir iş temponuz varsa ve VIP Hizmet alarak işlemlerinizi hemen tamamlamak istiyorsanız danışmanlarımızı önceden haberdar ediniz.

Bu yazımızda başvuru süreci hakkındaki tüm detayları görebilirsiniz: Yunanistan vize başvurusu

 

Rate this post