Avrupa’da henüz çok popüler olmamış, ancak mutlaka görülmesi gereken bölgeleri tanıtacağımız bir yazı dizisinin ilk durağı, Cesky Krumlov.

Cesky Krumlov Sonbahar

Cesky Krumlov

Çek Cumhuriyetin’de yer alan bu tarihi şehir, tarihi dokunun tamamen korunmuş olması sebebi ile ziyaretçilerini bir ortaçağ şehri gibi karşılıyor. 1992 yılı itibari ile UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesinde bulunan Cesky Krumlov, özellikle barok ve gotik mimariye sahip eserleri ile büyüleyici bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Vltava Nehri

Vltava Nehri

Vltava Nehri’nin sarıp sarmaladığı şehir yaklaşık 15000 kişilik nüfusu ile küçük bir şehir olmasının yanında, Prag’dan sonra ülkede en çok görmeye değer noktalardan biri olarak anılmakta.

çek vizesi, çek cumhuriyeti vizesi

Cesky Krumlov’a nasıl gidilir?

İlk ihtiyacınız olan şey Çek Vizesi. Geçerli bir Schengen vizeniz var ise Çek Cumhuriyeti Vizesi olmadan da seyahat etmek mümkün tabiki.

Cesky Krumlov, ülkenin güney ucunda Almanya ve Avusturya sınırına yakın olduğundan, 3 farklı noktadan ulaşım tavsiyesi vereceğiz.

  1. Tercih, ülkenin başkenti Prag’dan araç kiralayarak ya da otobüs ile ulaşım mümkün. 170 km. uzaklıkta bulunan şehre araba ile 2,5 saatte ya da otobüs ile 3 saatte ulaşmak mümkün.
  2. Tercih, Viyana’dan ulaşım. Viyana’dan yaklaşık 3 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşmanız mümkün. Mesafe yaklaşık 200 km.
  3. Tercih Münih’den ulaşım. Münih’den yapacağınız 3,5-4 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Mesafe yaklaşık 300 km.

Özellikle Münih veya Viyana’ya yapacağınız gezilere çok iyi bir eklenti olacağına emin olabilirsiniz.

çek vizesi, çek cumhuriyeti vizesi, çek cumhuriyeti schengen

Cesky Krumlov’da Görülmesi Gereken Yerler

Cesky Krumlov Kalesi, görülmesi gereken yerlerin başında gelmekte. Şehir büyüklüğü ile kıyaslandığında oldukça büyük kalan kale, muhteşem bahçeleri ile saatlerce gezinebileceğiniz bir nokta.  Fotoatelier Seidel Müzesi, fotoğrafçılığa ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze. Aziz Vitus KilisesiEgon Schiele Sanat Merkezi görülebilecek başlıca noktalardan. Doğa severler için ise uzun yürüyüş parkurları, bisiklet turları ve tekne gezintileri oldukça popüler.

Cesky-Krumlov-Kale Köprüsü

Bir şehir her ne kadar anlatılmaya çalışılsa da tam olarak betimlenemez. Burası da bu tanıma çok uyan bir şehir ve sırf bu sebeple mutlaka ziyaret etmeli ve sokaklarını arşınlamalısınız. Ayrıca bizim es geçtiğimiz bir nokta olduğunu düşünüyorsanız (ki mutlaka vardır), lütfen yorumlarınız ile destek olunuz.

Cesky-Krumlov-şehir

Siz de bu şehre ve Çek Cumhuriyetinin diğer müze şehirlerine ziyaret etmek istiyorsanız Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru yapmalısınız. Size şimdiden iyi yolculuklar :)

Rate this post