Almanya Ulusal Vize

Almanya’ya eğitim, aile birleşimi ve çalışma amacıyla ikamet etmek için gidenlerin Almanya ulusal vize alması gerekmektedir. Ulusal vize, genel olarak herkes tarafından bilinen Schengen vizesinden (C tipi) farklı olmakla birlikte benzer noktalar da barındırmaktadır. Bu yazıda Almanya Ulusal vizesinin özelliklerinden bahsedilmiştir. Peki Almanya ulusal vize nedir?

D Tipi Almanya Vizesi

Almanya Schengen vizesi ile 6 ay için Schengen bölgesinde kalabileceğiniz maksimum süre 90 gün ile sınırlıdır. Kesintisiz olarak 90 günden daha fazla kalışlarda, Almanya Konsolosluğu, D tipi Almanya vizesi (Almanya Ulusal Vize) alınması gerektiğini söylemektedir. D tipi Schengen vizesi bulunduran kişiler, bu vizeyi aldıkları ülkede, vizenin izin süresi boyunca oturum ve çalışma iznine de sahip olurlar.

Almanya ulusal vize

 

D Tipi Schengen vizesi C tipi Schengen Vizesini Kapsar mı?

D Tipi Schengen vizesi ile ilgili kafa karışıklığına sebep olan şey C tipi vizeyi (90 güne kadar, turistik, ticari vs.)  kapsayıp kapsamadığıdır. D Tipi Almanya vizesi aldığınızda C tipi vizenin sağladığı tüm haklara sahip olmuş olursunuz. Yani diğer Schengen ülkelerinde 90 güne kadar bulunabilirsiniz. Yanlış bilinen bir diğer konu da D tipi Schengen vizesi ile ilk 3 ay Schengen bölgesine seyahat etme özgürlüğünün olduğudur. Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz.

Münih’te, Ludwig Maximillian Üniversitesinde erasmus yapmak için tüm şartları yerine getirdiniz. Erasmus ile aranızdaki tek şey D tipi Almanya vizesi. Vizeniz için gerekli olan her şeyi yaptınız ve üniversitede eğitiminize başladınız. Bahar tatilinde de Çek Cumhuriyetinde Cesky Krumlov şehrine gitmek istediniz. Cesky Krumlov’da 3 gün kaldınız ve oradan da Avusturya’nın Linz kentine geçtiniz. Avusturya’da 5 gün kaldıktan sonra tekrar Almanya’ya döndünüz. Bu durumda D tipi vizenin izin verdiği 90 gün Schengen bölgesinde dolaşım izninden sadece 8 gün kullanmış olursunuz. Birkaç hafta sonra bir haftasonu tatilinde Salzburg’a 2 günlüğüne seyahat ettiniz ve geri Almanya’ya döndünüz. Şu an hala 80 gün Almanya dışındaki Schengen ülkelerinde kalabilme hakkınız bulunmakta. Yani kısacası D tipi vizede Schengen bölgesinde kalış süresi vize aldığınız ülkenin dışındaki Schengen ülkelerinde yaptığınız kalışlar için hesaplanmaktadır.

D tipi ulusal vize ile hangi ülkelere gidebileceğinizi incelemek için Schengen ülkeleri sayfasını inceleyiniz.

 

Almanya Ulusal Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya ulusal vize için gerekli evraklar başvuru amacına göre farklılık göstermektedir. Gidiş amacına göre Almanya Konsolosluğu tarafından ilan edilmiş bir dizi evrak seti bulunmaktadır. Aşağıda en çok başvurulan, uluslararası üniversite öğrenci değişim programı olan Erasmus için gerekli olan evraklar listelenmiştir.

Almanya Erasmus vizesi için gerekli belgeler

Burslu Eğitim için Almanya Ulusal vize başvurusu (hibeli) öncesinde gerekli olan evraklar aşağıda belirtilmiştir. Belgelerin orjinalleriyle birlikte 2 adet fotokopileri de verilmelidir. Türkçe belgeler Almanca çevirileriyle birlikte ibraz edilmelidir.

 • Almanca, eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış 2 adet Almanya ulusal vize başvuru formu.
 • İkamet yasasının 54. maddesinde belirtilen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış belge eki.
 • Pasaport.
 • 2 adet 35×45 mm ebatında biyometrik fotoğraf.
 • Almanya’daki üniversite veya yüksekokuldan alınmış kabul belgesi (orjinal belgeyi vermek zorunlu değildir).
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneği (Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalı).
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11). Bu belgenin ibraz edilmediği durumlarda seyahat sağlık sigortası poliçesi. Almanya’da öğrenci sağlık sigortası yaptırana dek geçerli olmalıdır (Öğrenci sağlık sigortası kayıt esnasında yapılır).
 • Yaşam ve eğitim masraflarının nasıl karşılanacağını ispatlayan belge:

– Türkiye’de öğrenim görülen üniversiteden alınmış, burs süresi ve miktarının belirtildiği burs onayı.

– Aylık burs miktarı ile birlikte Federal Eğitim Teşvik Yasasına göre 720€ olarak belirlenmiş tutar ile burs miktarı arasında eksik kalan miktarın nasıl karşılacağını gösteren belge:

 1. Ebeveyn tarafından verilen noter tasdikli taahhütname. Eksik miktarın her ay ebeveyn tarafından karşılanacağını belirtir (Ebeveynin maaş bordrosu, hesap ekstresi, emeklilik belgesi gibi gelir belirten belgeler ibraz edilmelidir)
 2. Bir Alman bankasında açılacak bloke hesap. Bir yıllık eğitim için gerekli tutarın her ay 1/12’si çekilebilir olmalıdır.

 

Sıklıkla başvurulan Almanya Erasmus vizesi dışında örneğin, Mavi Kart için uygun olan ve Almanya’ya çalışmak için gidecek olanlar için daha farklı evraklar istenmektedir. Gidiş amacınıza göre birbirlerinden çok farklı evraklar istendiğinden, Almanya ulusal vize başvurusu yapacaksanız danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Almanya’ya turistik, ticari, sağlık, sportif amaçlarla gidip 90 günden az kalacaksanız C tipi Schengen vizesine ihtiyacınız var demektir. C tipi Almanya Vizesi başvurusu yapmak için bağlantıya tıklayınız.

Eğer hangi vize tipine ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz yorum kısmında belirtiniz veya bizimle iletişime geçiniz.

 

16 Comments

 1. Oktay 18:02 de 23/01/2017 - Yanıtla

  İkamet yasasının 54. maddesinde belirtilen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış belge eki ne nereden ulaşabilirim. Link verebilir misiniz?

  • VizeyeBasvur 14:27 de 24/01/2017 - Yanıtla

   Oktay Bey Merhabalar,

   Belirtilen 54. madde Almanya ulusal vize formuna ek olarak verilmekte yani farklı bir form daha indirmenize gerek bulunmuyor. Bunun haricinde yardımcı olmamızı istediğiniz bir konu varsa bize ofisimizden (212) 293 5010 u arayarak ya da mesaj yolu ile ulaşabilirsiniz.

   VizeyeBasvur.com Ekibi

 2. Sengül 20:35 de 12/01/2018 - Yanıtla

  Meraba ben almanyada yasiyorum 04.02.16.evlilik yaptim aile birlesimi vize basvurduk esimle red geldi esim turkiyede ve bizim bir cocugumuz oldu su an esim tekrar vize basvurusunda bulunsa verilirmi?.cocugum alman vatandasi hakki var nasil bi basvuru yapmamiz gerekiyo?

  • VizeyeBasvur 21:56 de 14/01/2018 - Yanıtla

   Sengül Hanım Merhaba,
   Başvuru esnasında hangi evrakların sunulduğu ve gelen ret sebebinin incelenmesi sonucunda tekrar başvuru yapılabilir. Öncelikle başvurunuzun incelenmesi ve sebeplerin anlaşılabilmesi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
   İyi Günler Dileriz,
   VizeyeBasvur Destek Ekibi.

 3. Soran: 13:41 de 15/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba, vize başvurusunda bazı evrakların almanca çevirileri de istenmektedir. Tüm evraklar için mi çeviri gereklidir?

  • VizeyeBasvur 14:19 de 15/01/2018 - Yanıtla

   Başvurudan başvuruya değişiklik gösterir. Başvuru yapılan vize tipi de bu anlamda önemlidir. Ancak ideal başvuru tüm evrakları çevrilmiş olduğu bir başvuru olacaktır.
   İyi Günler Dileriz,
   VizeyeBasvur Destek Ekibi.

 4. ozzie 05:16 de 21/04/2018 - Yanıtla

  almanya ulusal vizem var ilk önce praga uçup sonra otobüsle munihe geçmeyi planlıyorum bir sorun olurmu?

  • VizeyeBasvur 19:56 de 21/04/2018 - Yanıtla

   Merhaba Sayın Ozzie 🙂
   Hayır hiçbir sorun olmaz, iyi yolculuklar.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

 5. Volkan 21:27 de 30/07/2018 - Yanıtla

  Erasmus için Slovenya D tipi vize aldım , ilk girişimi Avusturya Graz havaalanına yapıp ordan trenle Maribor’a gidebilir miyim ? Avusturya’da sıkıntı yaratırlar mı ?

  • VizeyeBasvur 22:01 de 30/07/2018 - Yanıtla

   Volkan Bey merhaba,
   Yasal olarak herhangi bir sıkıntı olmasa da, bu kararı Avusturya sınır polisi verir. Maribor için tren biletinizi önceden alır, giriş yaparken gösterirseniz sorun yaşamazsınız.
   VizeyeBasvur Destek

 6. Umut 01:03 de 14/09/2018 - Yanıtla

  Merhaba ben şuan almanyadayim buraya 3 aylik universte stajimi yapmaya c sinifi vize ile geldim ve staj yaptığım yer beni begendi devamli isci olarak ıstiyor herseyi yapmaya getirmek icin ugrasmaya razilar fakat olduda isyeri ugrasyi burda herseyi halletti tek benim izmirden d sinifi vize almam kaldı diyelim burasi beni ıstediği hâlde izmirdeki konsoloslugun extra bana vize vermeme gibi bi hakkı varmi ?? Cunku buradakiler biz herşeyi yapıcaz ama izmirdeki isterse vizemi yinede vermez onlarin kanaatina kalmis dedi ??

  • VizeyeBasvur 12:34 de 18/09/2018 - Yanıtla

   Umut Bey Merhaba,

   Tabi konsolosluğun değerlendirme şartlarına uygun bulmadığı takdirde vizenizi ret etme hakkı bulunmaktadır. Ancak genel olarak yapmış olduğumuz başvurularda; Form, kontratlar, dilekçeler gibi gerekli evraklarda hata yapılmadığından vize onay oranımız da doğal olarak oldukça yüksektir. Her halükarda vize başvurunuzu bir profesyonel yardımı ile yapmanızı öneririz.
   VizeyeBasvur Destek

 7. Hasbi Umut 22:05 de 06/11/2018 - Yanıtla

  Merhabalar
  Almanya’ya C tipi Schengen vizesi ile seyahat edicem davetiyem ve diğer evraklarım hazır fakat şöyle bir sorum olacak Almanya’dayken eğitim almak istediğimi belirtip Almanya C tipi vizemi D tipi vizeye dönüştürebilir miyim? Tabi gerekli evrakları temin ederek.

  • VizeyeBasvur 11:58 de 07/11/2018 - Yanıtla

   Hasbi Bey Selamlar,

   C tipi vizenizi sadece 90 güne kadar olan kalışlar için kullanabilir ve ülkeye dönebilirsiniz. Bunun dışında C tipi Almanya Schengen vizenizi D tipi ulusal vizeye dönüştürmeniz Almanya’da mümkün değil. Bunun için yeni bir sürece girmeniz gerekecek. Ülkeye döndükten sonra alacağınız eğitim ile ilgili kayıt belgelerini ve diğer belgeleri hazırlayarak konsolosluk veya büyükelçilik üzerinden Almanya Ulusal D tipi vize için başvuru yapmalısınız.

   VizeyeBasvur Destek

 8. Ozan 20:50 de 22/11/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Almanya’ya erasmusa gideceğim ve alacağım vize D tipi,
  Almanya’da gideceğim şehire en yakın havalimanı Zurich. İlk girişimi Zurich International Airport’ta yapıp trenle Almanya’ya geçmeyi düşünüyorum.

  İsviçre’de bir sıkıntı yaşar mıyım?

  • VizeyeBasvur 10:03 de 26/11/2018 - Yanıtla

   Ozan Bey merhaba,
   D tipi vize sahibi olmanız ve konumsal olarak mantıklı bir izahınız olması sebebi ile sorun çıkartmazlar. İsviçre’den Almanya’ya geçeceğiniz tren biletini önceden alıp, İsviçre’ye girerken göstermeniz de sorun riskini minimum düzeye indirecektir.
   VizeyeBasvur Destek

Siz de fikrinizi belirtin