Amerika Birleşik Devletleri, elli eyaletten oluşan ve değişik milletlerden bir sürü insan barındıran bir ülkedir. Ülkenin federal yapısından dolayı resmi bir dili yoktur. Ancak yaygın olarak kullanılan dil İngilizcedir. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakta ve milyonlarca insan ülkeye göç etmektedir. Bu yüzden Amerika’ya vizeden muaf olan ülkelerin dışında kalan ülkeler vize almadan gidememektedir.

Amerika Vize Başvurusu İşlemleri

Amerika vize başvurusu iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki ülkeye vatandaşlık amacıyla değil sadece eğitim, turistik gezi, mesleki organizasyonlar, dil okulları, yaz kampları veya geçici süreli başvuran yabancı uyruklu ziyaretçilerin başvurduğu vizedir. Diğeri ise ülkeye uzun süreli yerleşim amacıyla Amerika’ya göç edecek yabancı uyruklu kişilerin başvurduğu göçmen vizesidir.
Amerika vize başvurusu online olarak form doldurarak yapılmaktadır. Bu form büyük bir titizlikle doldurulmalı gerekiyorsa profesyonel yardım alınmalıdır. Formda yapılan yanlış, formun eksik doldurulması vize işlemlerinin uzamasına hatta reddine neden olmaktadır.

amerika vizesiAmerika Vize Başvurusu Kategorileri

Amerika vize başvurusu turistik, ticari ve öğrenci vizeleri olmak üzere alt kategorilere ayrılmaktadır. Vize almak için gerekli belgeler, online vize başvuru formunun barkotlu onay sayfası, pasaport, kimlik fotokopisi, kişiye ait gözlüksüz kriterlere uygun çekilmiş biyometrik fotoğraf, ülkeye gidiş-dönüş uçak bileti ya da diğer ulaşım araçlarını gösteren belgeler, bireyin nerede konaklayacağını gösteren rezervasyon belgesi, finansal durumu gösteren belgeler ile mesleki bilgileri gösteren belgelerdir. Öğrencilerden kabul edildikleri üniversiteye ait kabul belgesi ve eğitim bedelini gösteren faturada istenmektedir. Reşit olmayanlar için vize başvurusunda yasal vekilin kimlik fotokopisi, reşit olmayan kişiye ait öğrenci belgesi, aile ile seyahat yapılmayacak ise noter onaylı muvaffakatname ve masrafları karşılayacak kişinin meslek bilgileri ve finansal durumunu gösteren belge gerekmektedir.

Rate this post