Fransa ulusal vize, Fransa’da herhangi bir amaçla 90 günden fazla kalmak isteyen herkesin başvurmak zorunda olduğu vize tipidir. Bu noktada Fransa ulusal vize başvurusu yaparken belirleyici konu, Fransa’ya ne amaçla gittiğiniz değil (eğitim, çalışma, tedavi vs.) 90 günden fazla kalmanızdır. Örneğin 8 ay Fransızca eğitimi almak isteyen bir öğrenci adayı Fransa ulusal vizesi için başvuru yapmak durumunda iken 2 aylık bir eğitim için Fransa Schengen vizesi yeterli olacaktır.

Fransa ulusal vize almak durumunda iseniz, ikinci aşama olarak başvuru yapacağınız vize amacına göre hazırlık yapmanız gerekecektir.

D Tipi Fransa Vizesi

D tipi Fransa vizesi (Fransa Ulusal Vize) alınması gerektiğini söylemektedir. D tipi Schengen vizesi bulunduran kişiler, bu vizeyi aldıkları ülkede, vizenin izin süresi boyunca oturum iznine de sahip olurlar.

fransa ulusal vize

Fransa Ulusal Vizesi Schengen Özelliği Taşır mı?

Fransa ulusal vize ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri C tipi vizeyi (90 güne kadar, turistik, ticari vs.)  kapsayıp kapsamadığıdır. D Tipi Fransa vizesi aldığınızda C tipi vizenin sağladığı tüm haklara sahip olmuş olursunuz. Yani diğer Schengen ülkelerinde 90 güne kadar bulunabilirsiniz. Yanlış bilinen bir diğer konu da D tipi Schengen vizesi ile ilk 3 ay Schengen bölgesine seyahat etme özgürlüğünün olduğudur. Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz.

Paris’te, Sorbonne Üniversitesinde erasmus yapacağınızı varsayalım. Erasmus programına katılabilmek için tek yapmanız gereken Fransa ulusal vizesine başvurmaktır. Vizeniz için gerekli tüm işlemleri yaptınız ve üniversitede eğitiminize başladınız. Bahar tatilinde de İtalya’da Verona şehrine gitmek istediniz. Verona’da 3 gün kaldınız ve oradan da Avusturya’nın Linz kentine geçtiniz. Avusturya’da 5 gün kaldıktan sonra tekrar Fransa’ya döndünüz. Bu durumda D tipi vizenin izin verdiği 90 gün Schengen bölgesinde dolaşım izninden sadece 8 gün kullanmış olursunuz. Birkaç hafta sonra bir haftasonu tatilinde Zürih’e 2 günlüğüne seyahat ettiniz ve Fransa’ya geri döndünüz. Şu an hala 80 gün Fransa dışındaki Schengen ülkelerinde kalabilme hakkınız bulunmakta. Yani kısacası D tipi vizede Schengen bölgesinde kalış süresi vize aldığınız ülkenin dışındaki Schengen ülkelerinde yaptığınız kalışlar için hesaplanmaktadır.

D tipi ulusal vize ile hangi ülkelere gidebileceğinizi incelemek için Schengen ülkeleri sayfasını inceleyiniz.

 

Fransa Ulusal Vize İçin Gerekli Evraklar

Fransa ulusal vize için gerekli evraklar başvuru amacına göre farklılık göstermektedir. Gidiş amacına göre Fransa Konsolosluğu tarafından ilan edilmiş bir dizi evrak seti bulunmaktadır. Aşağıda Fransa ulusal vize için gerekli olan temel evrakları bulabilirsiniz. Başvuru tipinize göre aşağıdaki evraklara ekleme yapılması gerekecektir.

Belgelerin orjinalleriyle birlikte 1 adet fotokopileri de verilmelidir. Türkçe belgelerin Fransızca çevirileriyle birlikte ibraz edilmeleri faydalı olacaktır.

  • Fransızca, eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış 3 adet Fransa ulusal vize başvuru formu.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaportunuzun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopisi.
  • Pasaportun bitimine en az 18 ay kalmış olmalı ve vize için 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
  • 3 adet 35×45 mm ebatında biyometrik fotoğraf.
  • Tam tekmil nüfus kayıt örneği (Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalı).
  • Fransa’da bulunduğunuz süre boyunca geçerli olacak  seyahat sağlık sigortası poliçesi.
  • Yaşam masraflarının nasıl karşılanacağını ispatlayan belge.

Gidiş amacınıza göre birbirlerinden çok farklı evraklar istendiğinden, Fransa ulusal vize başvurusu yapmadan önce mutlaka danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Fransa’ya turistik, ticari, sağlık, sportif amaçlarla gidip 90 günden az kalacaksanız C tipi Schengen vizesine ihtiyacınız var demektir. C tipi Fransa vizesi başvurusu yapmak için bağlantıya tıklayınız.

Eğer hangi vize tipine ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz yorum kısmında belirtiniz veya bizimle iletişime geçiniz.

 

 

3/5 - (1 vote)