İrlanda öğrenci vizesi, İrlanda’da; Lisans, yüksek lisans, sertifika veya dil eğitimi gibi amaçlarla seyahat edecek olan öğrencilerimizin alması gereken vizedir.

Özellikle İngilizce eğitim almak isteyen Türk vatandaşlarının, İrlanda dil okullarına ilgisi her geçen gün artmaktadır.

irlanda öğrenci vizesi

İrlanda Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır

İrlanda öğrenci vizesi, belirli evrakların toplanarak, İrlanda Büyükelçiliğinin yetkili kurumu olan Vfs aracılığı ile yapılır. VizeyeBaşvur.com olarak, evrak gruplarının belirlenmesi, hazırlanması ve başvurunuzun teslim edilmesi de dahil tüm süreci sizin adınıza yürüterek hiçbir işlemle uğraşmadan vize başvurunuzu gerçekleştirmenizi sağlamaktayız. Başvuru esnasında bile gelmenize gerek kalmadan vize başvurunuz sonuçlandırılmış olur.

İrlanda Öğrenci Vize Başvurusu

İrlanda öğrenci vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken ilk unsur hangi tip vizeye başvuracağınızdır. Bu ayrımı yaparken belirleyici unsur eğitim süreniz olacaktır. Şayet İrlanda’da alacağınız eğitim 3 aydan (90 gün) az ise, İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi, 3 aydan (90 gün) fazla ise İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu yapılmalıdır. Eğitim programınızdan emin olamadığınız, ya da karar verirken emin olmadığınız durumlarda bizimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

İrlanda Kısa Dönem Öğrenci Vizesi

irlanda kısa dönem öğrenci vizesi

İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi, İrlanda’da 90 günden az olmak kaydı ile; Dil eğitimi, sertifika programı, yaz okulu gibi bir amaçla seyahat edecek öğrencilerin alması gereken vize tipidir. Özellikle yaz dönemini İngilizce eğitimlerini geliştirmek isteyen öğrencilerin bu vizeye talebi yoğundur.

İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi başvuruları, hangi şehirde olursanız olun sizin adınıza acentemiz tarafından yapılır. Başvuru formunun tarafımızdan doldurulması, dilekçelerin hazırlanması ve gerekli evrakların toplanması ile vize dosyanız tamamlanarak başvuruya hazır hale getirilir. İrlanda kısa dönem öğrenci vizesi içi başvuru yapacak olan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususi İrlanda’da eğitim alacakları kurumun İrlanda’da ilgili devlet kurumlarına akredite olmuş olmalarıdır. İrlanda’da İngilizce eğitim almak isteyen öğrenci adayları, okul seçimi konusunda da partner acentelerimizden destek alabilirler.

İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

irlanda uzun dönem öğrenci vizesi

İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi, İrlanda’da 90 günden fazla eğitim almak isteyenlerin başvurduğu vize tipidir. Genellikle lisans, lisanüstü ve uzun dönem İngilizce eğitimi almak isteyenlerin başvurduğu bir vize tipidir. Özellikle İngiltere, Amerika gibi ülkelerin eğitim bütçelerine göre çok daha avantajlı fiyatlarla eğitim alınan İrlanda eğitim kurumları, vize talebini de gözle görülür şekilde arttırmaktadır.

İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurunun şartları kısa dönem vizesine ek olarak bazı form ve evrakları gerektirir. Forma ek olarak doldurulması gereken anket bunlardan biridir. Yine kısa dönemde olduğu gibi tüm işlemleriniz acentemiz tarafından yapılacağından bu ek işlemlerle uğraşmaz, başvurunuzu en kısa sürede ve eksiksiz şekilde yapmış olursunuz.

İrlanda öğrenci vizesi (uzun dönem) için yapılan başvuruların artmasında bir diğer etken, 25 hafta üzerindeki eğitim programlarına katılacak öğrencilere, çalışma hakkının tanınmasıdır. Öğrenciler okul olan dönemlerde haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise haftada 40 saat resmi olarak çalışma hakkına sahip olurlar.

Uzun dönem İngilizce eğitimi için de İrlanda dil okulları sayfasını inceleyerek yardım alabilir ve indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

İrlanda Öğrenci Vizesi Almak Zor Mu ?

İrlanda öğrenci vizesi almak zor mu ? Sorusu en çok karşılaştığımız sorulardan biridir. Tecrübelerimize dayanarak şöyle ifade edebiliriz: İstenilen şartları karşılayan hemen hemen tüm başvuru sahipleri kolayca vize alabilmektedir. Peki nedir bu şartlar ?

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar, hatasız bir başvuru formu ve doğru ayarlanmış bir bütçe ile hiçbir zorluk yaşamadan İrlanda öğrenci vizesi almak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, evraklarınızı düzgün ve eksiksiz hazırlamaktır. Başvurunun tamamında danışmanlarımız süreci yöneteceğinden, hesabınızda bulunması gereken para miktarına kadar sizin için hesaplanarak hiçbir aksiliğin yaşanmaması sağlanacaktır.

İrlanda Öğrenci Vizesi Ücreti

İrlanda öğrenci vizesi ücreti giriş sayısına, hizmet paketine ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıdaki ücret tablosunda ücretleri ve hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kısa Dönem

189
 • 90 Gün Altı
 • Form Danışmanlığı
 • Evrak Kontrolü
 • Vize Başvurusu

Uzun Dönem

229
 • 90 Gün Üstü
 • Form Danışmanlığı
 • Evrak Kontrolü
 • Vize Başvurusu

Not: Yukarıdaki vize ücretlerine elçiliğin uyguladığı pasaport kargo bedeli eklenecektir.

İrlanda Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar

İrlanda öğrenci vizesi, kısa ve uzun dönemler için farklı değerlendirme sürelerine sahiptir. İrlanda Büyükelçiliği’nin son yıllarda artan talep karşısında kısa dönem öğrenci vizelerinin değerlendirme sürelerini oldukça hızlandırmıştır. Bu durumda kısa dönem başvurular Büyükelçiliğe iletildikten sonraki 3 işgününde değerlendirmeye alınır ve takriben 2 hafta içerisinde elinize ulaşmış olur.

Uzun dönem vizeler (özellikle 25 hafta ve üstü) için değerlendirme süresi 2-4 hafta aralığındadır. Ancak İrlanda Büyükelçiliği’nin yoğunluğuna göre bu süre değişebilmektedir. (2021 yılı içinde VizeyeBasvur tarafından yapılan başvuruların ortalama değerlendirme süresi 3 haftadır).

İrlanda vizes için gerekli evraklar

İrlanda Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli temelde uzun ya da kısa dönem eğitim alacak öğrencilere göre bazı değişiklikler gösterir. Aşağıdaki listede tamamlanması gereken evraklar tüm öğrenci vizesi başvuruları için gerekli evraklardır. Ancak bazı durumlarda ek evraklar istenebilir. Danışmanlarımız, eğitim evraklarınızı ve sponsor bilgilerinizi inceleyerek size özel bir liste hazırlayarak evakları eksiksiz ve kolay toplamanızı sağlayacaktır.

Temel Evraklar:
 1. İrlanda vizesi başvuru formu: Elektronik olarak doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış başvuru formu. (Danışmanlarımız tarafından doldurulacaktır).
 2. Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca 2 adet boş vize sayfasının bulunması (vize basılabilmesi için) gerekmektedir.
 3. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.
 4. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzü eklenmelidir.
 5. Vukuatlı nüfus kayıt örneği:  Düşünceler kısmı dolu olmalı ve yeminli tercümesi eklenmelidir.
 6. 2 adet fotoğraf: 35×45 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf.
 7. Seyahat sigortası: 30.000 Euro teminatlı sigorta poliçesi. Sigortanın geçerlilik tarihi seyahatinizi kapsamalıdır.
 8. Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon: Uçak, tren, gemi vs. rezervasyonu.
 9. Konaklama bilgisi: İrlanda’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya yanında kalacağınız ailenin adresi gibi).
Eğitim ile ilgili evraklar:
 1. Niyet mektubu: İrlanda’ya gidiş sebebiniz, eğitim alacağınız programın süresi, eğitimin kariyerinize faydasını, eğitim aldıktan sonra neden ülkenize döneceğinizi gösteren argümanlar ve vize kurallarını ihlal etmeyeceğinizi garanti eden bir mektup. (Danışmanlarımız bu mektubu hazırlarken size yardımcı olacaktır).
 2. Kabul mektubu: İrlanda’da alacağınız eğitim için kurumdan gönderilen resmi kabul evraklarının tamamıdır.
 3. Okul ödendi dekontu: İrlanda’da alacağınız eğitim programının ücretlerinin ödendiğine dair dekont.
 4. Banka hesap özeti: Eğitimi karşılayacak kişiye ait (siz ya da sponsorunuz) Son 6 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 5. Sponsora ait belgerler: Eğitimi her kim karşılıyorsa, çalışma durumuna göre hazırlanacak evrak grubu eklenmelidir. Çalışan , işveren ya da emekli kişilerin hangi evrakları hazırlaması gerektiğini görmek için İrlanda vizesi için gerekli evraklar sayfasını incelemenizi öneririz.

Uzun Dönem Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

İrlanda’da uzun dönem eğitim alacak öğrencilerin yukarıda yer alan listeye ek olarak birkaç evrak daha eklemeleri gereklidir. Başvuru formuna ek anket formu, niyet mektubunda yapılacak bazı değişiklikler, cv, eğitimi karşılayacak hesaba dair değişikler bunlardan bazılarıdır. İrlanda’da alacağınız eğitim tipine göre de değişikliler olması mümkündür. Örneğin Erasmus katılımcısı bir öğrenci ile İngilizce öğrenmek için İrlanda’ya gidecek bir öğrencinin evrak farklılıkları vardır.

İrlanda Öğrenci Vizesi Gerekmeyen Durumlar

İrlanda’da alacağınız eğitimin haftalık saatinin az olduğu, 1-2 haftalık eğitimler veya workshoplar için eğitim vizesi almada İrlanda için alacağınız turistik vize ile seyahat edebilirsiniz. Böyle bir programa kayıt olduysanız İrlanda Vizesi (turistik) sayfasını da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

İrlanda’da Eğitim

İrlanda’da akademik veya dil eğitimi amacıyla alacağınız eğitimler için İrlanda merkezli, Türkiye ofisi bulunan eğitim partnerimiz Bunguo Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı firmasından teklif alın.


5/5 - (2 votes)