İrlanda vizesi için gerekli evraklarİrlanda vizesi için gerekli evraklar başvuru yapacağınız vize tipi ve çalışma durumunuza göre değişiklik göstermektedir. İlk yapmanız gereken şey hangi vize tipine başvuruda bulunacağınızı belirlemektir. Örneğin İrlanda’ya yapacağınız ziyaret, Dublin’de 1 haftalık bir tatil amaçlı ise İrlanda turistik vize başvurusu yapmanız gereklidir.

Vize tipi hakkında emin olduktan sonra, İrlanda vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Evrakların hazırlanması aşamasında önemli olan nokta, iş hayatınıza göre evrakları toplamaktır. Özel bir şirkette çalışan olarak başvuru yapacak bir kişi ile eğitimine devam eden bir başvuru sahibinin toplaması gereken evraklar da farklı olacaktır.

İrlanda Vizesi için Gerekli Evraklar – Temel Belgeler

İrlanda vize başvurusu yaparken, hangi tip vizeye başvurursanız başvurun toplanması gereken bazı sabit evraklar bulunmaktadır. İster çalışan, ister ev hanımı, ister emekli olun, aşağıdaki belgeleri mutlaka hazırlamalısınız.

 1. İrlanda vizesi başvuru formu: Elektronik olarak doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış başvuru formu.
 2. Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca 2 adet boş vize sayfasının bulunması (vize basılabilmesi için) gerekmektedir.
 3. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.
 4. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzü eklenmelidir.
 5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği:  Düşünceler kısmı dolu olmalı ve yeminli tercümesi eklenmelidir (İngilizce yeminli tercüman çevirisi mutlaka yapılmalıdır ).
 6. 2 adet fotoğraf: 35×45 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf.
 7. Seyahat sigortası: 30.000 Euro teminatlı sigorta poliçesi. Sigortanın geçerlilik tarihi seyahatinizi kapsamalıdır.
 8. Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon: Uçak, tren, gemi vs. rezervasyonu.
 9. Konaklama bilgisi: İrlanda’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi gibi).

Önemli Not: 1,7,8 ve 9. Maddeler VizeyeBaşvur ekibi tarafından hazırlanacaktır. Müşterilerimizin bu maddeleri dikkate almasına gerek yoktur.

Aşağıda temel başvuru kitlelerine ait evrakların listeleri verilmiştir.

irlanda vizesi

İrlanda Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Aşağıdaki bölümde iş hayatınıza göre evraklar listelenmiştir. Bu durumlardan size en uygun olanı belirleyip bu yönde evrakları temin ediniz.

İrlanda vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. İşverenden alınacak mektubu: Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Yeni bir işyerinde çalışmaya başladıysanız, daha önce çalıştığınız firmadaki bordro ve belgeleri iletebilirsiniz. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 3. Son 6 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 4. SGK  işe giriş bildirgesi ( barkodlu). Barkod bulunmayan işe giriş bildirgeleri şirketten ıslak imzalı kaşeli olmalıdır.
 5. SGK hizmet dökümü ( Turkiye.gov.tr adresinden barkodlu olarak veya SGK’dan ıslak imzalı kaşeli alınır).
 6. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 7. Vergi levhası kopyası.
 8. İmza sirküleri kopyası.
 9. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

İrlanda vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 6 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

İrlanda vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 3. Son 6 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 4. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

İrlanda vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emekli maaşını gösterir belge: Bankadan alınacak, emekli maaşının yattığı hesaba ait hesap dökümü ya da emeklilik cüzdanı.
 2. Son 6 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.

İrlanda vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi.
 2. Öğrencinin geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)

İrlanda vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evlilik cüzdanı
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)

İrlanda vizesi için başvuru yapacak reşit olmayan çocuklar, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Reşit olmayan çocuk her iki ebeveyni ya da yasal vasisi ile seyahat ediyorsa, başvuru esnasında her iki velinin ya da yasal vasinin başvuru esnasında formu başvuru yetkilisi önünde imzalamalı(lar)dır. İki ebeveyn ya da yasal vasinin hazır bulunmaması durumunda muvafakatname gerekmektedir.
 3. Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 4. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 5. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)

İrlanda Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İrlanda ticari vize başvurusu için gerekli evraklar, hemen hemen turistik vize evrakları ile aynıdır. En önemli fark İrlanda’da bulunduğunuz sürede gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösterecek evraklardır. Bu durumda öncelikle yukarıda bulunan listeler içerisinde, size uygun olan iş durumunu seçerek evrakları toplamalısınız. Örneğin çalışanlar için gerekli evrak listesi… Ek olarak, aşağıda bulunan evrakları da eklediğinizde, başvuru için gerekli evraklar tamamlanacaktır.

 1. İrlanda’da faaliyet gösteren şirketten alınacak antetli kağıda yazılmış, ziyaretin amacını, tarihlerini ve yetkili kişinin irtibat bilgilerinin belirtildiği kaşe ve imzalı davetiye mektubu.
 2. İki firma arasında daha önce gerçekleştirilmiş yazışma veya anlaşma gibi evrakların eklenmesi de faydalı olacaktır.

İrlanda Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurular, İrlanda da alınacak eğitim tipine ve eğitim süresine göre değişmektedir. Örneğin kısa süreli dil eğitimi alacak olan bir öğrenci ile master programına katılacak olan bir öğrenci farklı tiplerde vizeler almaktadır. Aşağıdaki evrak  listesi genel evrakları içermektedir.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. İrlanda’da eğitim alacağı kurumdan gelen kabul belgesi

Hangi tip öğrenci vizesi almanız gerektiğini öğrenmek için İrlanda öğrenci vizesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak İrlanda vizesi hakkında genel bilgi alabilisiniz.

Rate this post