İtalya çalışma vizesi bir Türk vatandaşının İtalya’da bir şirkette çalışabilmesini ya da kendi işini yürütebilmesini sağlayan bir vize tipidir. İtalya ulusal vize çatısı altında yer alan İtalya çalışma vizesi alabilmek için bazı bürokratik işlemlerin vize başvurusu sürecinden önce yapılması gerekmektedir. Bu sebeple İtalya vizesi başvurusu yapmadan önce İtalya çalışma izni başvurularının İtalya’dan yapılması gerekir.

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Çalışma İzni (Çalışanlar için) – Lavoro Subordinato

İtalya çalışma izni başvuruları, İtalya’da bulunan işverenin valilik (Prefettura) kanalı ile yapacağı girişimle başlar. Valilik bünyesinde bulunan, Göçmenlik için Tek Gişe (Sportello Unico Immigrazione) ofisine başvurmalıdır. Bu başvuru sonucu belirlenecek evraklarla birlikte İtalya İçişleri Bakanlığının sayfasından online olarak işçi alım başvurusu yapılır. Bu süreçte İtalya’daki işveren, çalışacak kişi ile yapılan iş kontratını Sportello Unico Immigrazione bölümüne posta (taahütlü) ile gönderir.

Gönderilen belgelerin incelenerek değerlendirilmesinin ardından, çalışacak kişi için düzenlenen Nulla Osta olarak bilinen bir izin belgesi düzenlenir ve doğrudan Türkiye’deki İtalyan temsilciliğine gönderilir.

Bu aşamada İtalya’da çalışacak olan kişi Türkiye’deki İtalyan Konsolosluğu veya aracı kurumlarına başvuru yaparak İtalyan çalışma vizesinin başvurusunu gerçekleştirmelidir.

İtalya Çalışma İzni (İşverenler için) – Lavoro Autonomo

İtalya’da kendi işini yapmak isteyen Türk vatandaşlarının, İtalya çalışma vizesi için yapacakları başvuru öncesi almaları gereken izindir. Bu izni almak için yukarıda belirtilen, valilik bünyesinde bulunan Göçmenlik için Tek Gişe (Sportello Unico Immigrazione) ofisine, ilgili şirket kuruluş evrakları ile formlar teslim edilerek başvuru oluşturulur. Süreç hemen hemen çalışanların vize süreci ile aynıdır. Türkiye’de bulunan İtalya Başkonsolosluğu aracılığı ile İtalya çalışma vizesine başvurularak süreç sonuçlandırılır.

Her iki çalışma vizesi için de geçerli olan önemli bir nokta ise, İtalya’ya giriş yaptıktan sonraki 8 gün içerisinde başvurulması gereken oturma iznidir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için İtalya oturma izni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenci Oturma İzninin Çalışma İznine Çevrilmesi

İtalya’da öğrenim görmek için bulunan öğrenciler, halihazırda bulunan oturma izinlerini, çalışma ve oturma vizesi olarak değiştirebilirler. Bunun için yapılması gereken, öğrencinin iş kontratı ile birlikte Göçmenlik için Tek Gişe (Sportello Unico Immigrazione) ofisine başvurmasıdır.

İtalya çalışma vizesi almadan, sadece araştırma yapmak için turistik yollarla da İtalyayı ziyaret etmek isterseniz, İtalya vizesi sayfamıza göz atmanızı öneririz.

 

Rate this post