kanada vizesi için gerekli evraklarKanada vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak vize tipine ve çalışma durumunuza göre değişiklikler gösterir. İlk olarak başvuru yapacağınız vize tipine karar vermek olmalıdır. Örneğin, Kanada’ya 1 haftalık bir tatil için gitmeyi planlıyorsanız, Kanada turist vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir.

Vize tipi belirlendikten sonra, Kanada vizesi için gerekli evraklar toplanmaya başlanabilir. Evraklar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da ne iş yaptığınızdır. Örneğin, bir kurumda bordrolu çalışan iseniz farklı, emekli iseniz farklı evraklar toplamanız gerekmektedir.

Not: son 10 yılda Kanada veya ABD’ye seyahat ettiyseniz CAN Plus programı çerçevesinde çok daha az evrakla başvurunuzu yapabilirsiniz. Evraklar ve daha fazla bilgi için CAN Plus sayfasını inceleyiniz.

Kanada Vizesi için Gerekli Evraklar – Temel Belgeler

Tüm vize başvurularında toplanması gereken bazı sabit evraklar mevcuttur. İster çalışan, ister işveren, ister emekli olun, öncelikle aşağıdaki belgeleri hazırlamalısınız.

 1. Kanada vizesi başvuru formu: Elektronik olarak doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış başvuru formu. Vize formunun doğrulanmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
 2. Kanada vizesi aile bilgi formu: Aile üyelerinin isim-soyisim, doğum tarihi, adres, meslek ve medeni hal gibi bilgilerinin girilmesi gereken form.
 3. Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vize basılabilmesi için 2 adet boş vize sayfasının bulunması talep edilir.
 4. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Geçmişten günümüze kadar kullandığınız tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfaları açıklamak gerekirse, daha önce alınan bir vize ya da giriş çıkış damgasının bulunduğu bir sayfayı örnek verebiliriz.
 5. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzü eklenmelidir.
 6. 1 adet fotoğraf: 35×45 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf.
 7. Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon: Uçak rezervasyonu eklenmelidir. Eğer Amerika’dan araç ile Kanada’ya seyahat edecekseniz bu araç ile ilgili belgeleri de eklemelisiniz.
 8. Konaklama bilgisi: Kanada’da konaklayacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu gibi).

Önemli Not: 1, 2, 7 ve 8. Maddeler VizeyeBaşvur ekibi tarafından hazırlanacaktır. Müşterilerimizin bu maddeleri dikkate almasına gerek yoktur.

Aşağıda temel başvuru kitlelerine ait evrakların listeleri turistik, ticari ve öğrenci vizeleri için verilmiştir.

Kanada vizesi için gerekli evraklar - Hemen Başvur

Kanada Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kısımda çalışma durumunuza göre Kanada turist vizesi evrakları sıralanmıştır. Belirtilen durumlardan size en uygun olanı/olanları belirleyip bu yönde evrakları hazırlamaya imtina ediniz.

 

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan çalışanlar, daha önce belirttiğimiz temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. İşveren Mektubu: Çalıştığınız firmanın antetli kağıdına, pozisyonunuzu, işe başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Maaş Bordrosu: Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları. Yeni bir işyerinde çalışmaya başladıysanız, daha önce çalıştığınız firmadaki bordro ve belgeleri iletebilirsiniz. Sözleşmeli çalışanların ise ilgili sözleşmeyi eklemeleri gerekmektedir.
 3. Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 4. SGK İşe Giriş Bildirgesi: İşe giriş bildirgeleri şirketten ıslak imzalı kaşeli veya barkodlu olmalıdır.
 5. SGK Hizmet Dökümü: Turkiye.gov.tr web adresinden barkodlu olarak veya SGK’dan ıslak imzalı kaşeli 4A hizmet dökümü.
 6. Faaliyet Belgesi: Kayıtlı olunan odadan son 6 ay içerisinde alınmış ıslak imzalı ve kaşeli belge aslı yada e-imzalı kopya.
 7. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 8. Vergi levhası kopyası.
 9. İmza sirküleri kopyası.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirttiğimiz temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Vize Talep Mektubu: Firmanın antetli kağıdına seyahat tarihlerini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalıdır.
 3. Faaliyet Belgesi: Kayıtlı olunan odadan son 6 ay içerisinde alınmış ıslak imzalı ve kaşeli belge aslı yada e-imzalı kopya.
 4. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 5. Vergi levhası kopyası.
 6. İmza sirküleri kopyası.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirttiğimiz temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emekli Maaşını Gösten Belge: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı vermek istemeyenler, bankadan veya internetten hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza attırmalı yetkilinin imza sirkülerini temin edilmelidir.
 2. Emeklilik durum belgesi veya emekli karnesinin fotokopisi.

 

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirttiğimiz temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Öğrenci Belgesi: Okuduğu okuldan alınacak ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi veya turkiye.gov.tr den alınan öğrenci belgesi. Eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi.
 2. Öğrencinin geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüklerinden veya turkiye.gov.tr üzerinden alınabilir.

 

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirttiğimiz genel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evlilik cüzdanının fotokopisi.
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüklerinden veya turkiye.gov.tr üzerinden alınabilir.

 

Kanada vizesi için başvuru yapacak reşit olmayan çocuklar, daha önce belirttiğimiz temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak ıslak imzalı öğrenci belgesi. Öğrenci belgesi turkiye.gov.tr üzerinden de alınabilir. Eğitim esnasında gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 3. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait evrak grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan evrakların aynısı hazırlanmalıdır.)
 4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüklerinden veya turkiye.gov.tr üzerinden alınabilir.

 

Kanada Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Kanada ticari vize başvurusu için gerekli evraklar, turistik başvuru evraklarına oldukça benzerdir. Aradaki en önemli fark ticari ilişkileri gösterecek evraklardır. Bu durumda yapılması gereken ilk iş öncelikle yukarıda bulunan evrak listesinde (turistik başvuru) size uygun olan iş durumunu seçerek evrakları toplamak olacaktır. Ek olarak, aşağıda yer alan evraklarla başvuru için gerekli evrakları tamamlayabilirsiniz.

 1. Davet Yazısı: Bir Kanada şirketini ziyaret için; davet eden şirketten antetli kağıda basılmış kaşeli ve imzalı davet yazısı alınmalıdır(orjinal veya fax/internet çıktısı). Ayrıca davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki ticari ilişkilere dair fatura gibi belgeler istenebilir.
 2. Fuar Katılımı: Eğer Kanada’da yapılacak olan bir fuarda katılımcı veya ziyaretçi olunacaksa, fuar kaydı ile alakalı belgeler eklenmelidir.

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kanada öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurularda hazırlanacak evraklar, turistik başvuru evraklarına oldukça benzerdir. Aradaki en önemli farklılık Kanada’da alınacak eğitimi belgeleyecek evraklardır. Öncelikle yukarıda bulunan evrak listesinde (turistik başvuru) size (ya da sizi finanse eden kişiye aile, akraba gibi) uygun olan iş durumunu seçerek evrakları toplamalısınız. Ek olarak, aşağıda yer alan evrakları da ekleyerek başvuru dosyanızı tamamlayabilirsiniz.

 1. Mevcut durumda öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Katılım yapılacak eğitim kurumundan kabul alındığına ve kaydın yapıldığına dair belgeler.
 4. Başvurduğunuz program çerçevesinde Sat, Gmat, Gre, IELTS, Toefl gibi sınavların sonuç belgeleri, okuduğunuz okuldan alınacak transkript gibi ek belgeler istenebilir.
5/5 - (1 vote)