Yunanistan vizesi, Türkiye’den en fazla başvurunun yapıldığı Schengen vizesi konumundadır. Her yıl on binlerce Türk vatandaşı tatile veya ticari amaçlarla Yunanistan’a gitmek için ve sonrasında diğer Schengen ülkelerini ziyaret edebilmek için Yunan vizesi için başvuru yapıyor. Hal böyleyken başvuru yapanların akıllarına dahi gelmeyecek bazı durumlar hakkında bazı bilgiler aktarmak istedik.

hellas vizesi

Bu özel durumu bir örnekle açıklamaya çalışalım, bir balkan turuna katıldınız ve Makedonya dahil 5-6 ülkeyi doya doya gezdiniz. Bu noktaya kadar hiçbir sorun yok,  birkaç ay sonra Selanik’in ne kadar güzel bir şehir olduğunu internette bir makalede gördünüz ve arabanızla geze geze gitmek istediniz ve doğal olarak ilk yapmanız gereken şey olan Yunanistan Schengen vizesi için başvuru hazırlıklarına başladınız. Ama o da ne, bir süre önce Üsküp’e gittiğiniz için pasaportunuzda Makedonya giriş damgası basılmış ve size Yunanistan Schengen vizesi alamayacağınız, ancak Hellas vizesi alabileceğiniz söyleniyor. Hellas vizesi de nereden çıktı şimdi ?

Hellas vizesi nedir?

İlk olarak bilinmesi gereken Hellas vizesi‘nin Yunanistan’ın ulusal vizesi olduğu ve sadece belirli bir durumda verildiğidir.

Bu durumu özetlersek: Pasaportunda Makedonya’ya giriş damgası basılmış olan kişiler, Yunanistan’dan Schengen vizesi yerine ulusal vize olan Hellas vizesi almak durumundadır. Yunanistan ve Makedonya arasındaki vize sorununu bu bağlantıda yer alan makaleden detaylıca inceleyebilirsiniz.

hellas vizesi

Hellas vizesi örneği

Hellas vizesi, Yunanistan devleti tarafından verilen ve ayrı bir kağıda basılan, sadece Yunanistan ve Yunan adalarına yolculuk edecebileceğiniz vize tipidir. Ancak bu vize Yunanistan dışındaki ülkelere giriş yapmanıza olanak vermemektedir. Yani Yunanistan Schengen vizesi aldığınızda sahip olduğunuz imkanlar Hellas vizesindekilerden farklıdır.

Yunanistan Schengen vize alarak sağlanan olanaklar

schengen vizesi

Eğer pasaportunuzda geçerli bir Yunanistan Schengen vizesi varsa, Yunanistan’a, Yunan adalarına ve Almanya, Fransa, İtalya gibi Schengen üye ülkelerine de vizenizin dolaşım izni süresi boyunca sorunsuzca ziyaret edebilirsiniz. Pasaportunuzda Yunanistan Schengen vizesi dışında, geçerli bir Schengen vizesi bulunuyorsa Makedonya’ya da Yunanistan’a da sorunsuzca seyahat edebilirsiniz.

Eğer Yunanistan Schengen vizesi almayı düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak vize süreci hakkında tüm detaylara erişebilirsiniz.

Rate this post