2012 tarihinden itibaren konsolosluklara turistik Yunanistan vize başvurusu yapmadan Yunan adalarına seyahat edebilme imkanı sağlayan Yunanistan kapıda vize uygulamasındaki gelişmeler açıklandı.

yunanistan kapıda vize

Yunanistan’ın Avrupa işlerinden sorumlu Dışilkeri Bakanı Yorgos Katrougalos “Çalışmalarımız ürün verdi. AB Komisyonunun resmi yanıtını önümüzdeki günlerde bekliyoruz” derken resmi yanıtın gelmesiyle Yunanistan kapıda vize uygulamasının bir yıl daha uzatılacağını belirtti.

Yunanistan Kapıda Vize Uygulamasının Uzatılmasından Memnuniyet Duyuyoruz

Katrougalos, Suriye’deki mevcut durumdan dolayı oluşan göçmen krizinin adalarda oluşturduğu yükün kapıda vize uygulamasının uzatılmasıyla hafifleyebileceğini belirtti. Yunan adalarının ekonomilerinin turizme bağlı olduğu düşünüldüğünde kapıda vize uygulamasının uzatılacak olmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Konsolosluklara yapılan başvurulara göre daha kolay vize verildiği gerekçesiyle AB Komisyonu geçtiğimiz dönemde uygulamaya izin vermeyeceğini yönündeki haberler adaların yerel yöneticileri tarafından tepki toplamıştı.

Yunanistan Kapıda Vize Uygulaması Türk Turistlere Kolaylık Sağlıyor

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adası olmak üzere toplam 7 Yunan adası için 2012 yılından bu yana Nisan ve Ekim ayları arasında geçerli olan uygulama ile birlikte Türk turistler Yunanistan konsolosluklarına müracat etmeden limanlardan vize alıp adalara seyahatlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Göçmen kriziyle ekonomisi sarsılan ve turizm gelirlerinde düşüş yaşayan adaları ziyaret eden Türk turistler, toplam ziyaretçilerin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Kapıda Vize Nedir?

Yunanistan kapıda vize uygulaması Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Belarus vatandaşlarının Yunan Adaları’na ziyaretlerinde gerekli olan Yunanistan vizesi işlemlerini kolaylaştıran uygulamadır. Sadece gidilecek Yunan adası için 15 güne kadar izin veren vize, en fazla iki giriş hakkı tanır.

İlk duyulduğunda, vizenin kapıda verildiği akla gelse de adaya girmeden önce kapı vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Yunan adalarına geçiş yapılan bölgelerdeki yerel turizm firmaları kapıda vize işlemlerinde yolculara yardımcı olmaktadır.

Yunanistan Kapıda Vize İçin Gerekli Evraklar

  • En az 6 ay geçerli pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi
  • 2 ad. biyometrik fotoğraf
  • Doldurulmuş vize başvuru formu
  • Konfirme otel rezervasyonu formu
  • Gidiş-dönüş gemi bileti
  • Güncel banka hesap cüzdan fotokopisi
  • Varış sonrası bekleme süresini belirten beyanat

Gereklidir. Evraklar hazırlandıktan sonra acenteye iletildiğinde genel olarak 4 iş günü içerisinde işlemler tamamlanmaktadır.

Not: Pasaportunda Kıbrıs damgası bulunan yolcular adaya alınmamaktadır. Pasaportunda KKTC damgası bulunmasına rağmen adaya girmeye çalışan yolcular uygulanan para cezasını da ödemek zorunda kalırlar. Detaylar için: Kıbrıs’a gittikten sonra Yunanistan vizesi almak

Kapıda vize süre ve lokasyon olarak sınırlandırılmış bir vizedir. Eğer ihtiyacınız olan vize bu değilse Yunanistan Schengen vizesi için başvuru yapmalısınız. Hemen başvurmak için aşağıdaki görseli tıklayın.

Yunanistan vizesi
Rate this post