Hayalinizde Amerika Birleşik Devletleri ziyareti varsa ve bunu gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken en önemli nokta amerikan vizesi nasıl alınır? Bunun için ilk başlamam gereken yolu ne şekilde belirlemeliyim? Bu ülkeye gitmek için her Türk vatandaşının öncelikle yapması gereken şey Amerika vizesi almak için belli aşamalardan geçmesi ve sürecin sonunda bu vizeye sahip olmasıdır.

amerika vizesi nasıl alınır

Amerika Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Amerikan dolarını Türk parası ile karşılaştırdığımızda bu kurun yüksek olması nedeniyle Amerika yolculuğu maddi olarak biraz yüksek fakat elbette ki imkanlar yeterlilik gösterdiğinde bunu gerçekleştirmek pek de hayal değil. Gerekli birikimi elde ettiğiniz takdirde amerika vizesi almak için rahatlıkla müracaat edebilirsiniz. Şunu belirtelim ki amerika vizesi elimde bulunsun gerekli olduğunda kullanayım gibi düşünme şansınız yok. Bu nedenle vize başvurusu yaptığınız zaman seyahat nedeninizin belirlenmesi gerekmektedir. Seyahat sebebinizin türü nedir? Hangi amaçla Amerika’da olacaksınız? Okul veya turizm ya da başka bir sebep olması mutlaka gereklidir. Eğer amacınız turistik bir gezi yapmaksa akla gelen ilk soru amerika turist vizesi nasıl alınır olacaktır. Eğer turistik amaçla seyahat edecekseniz B1/B2 turistik vize almak durumundasınız. Bu vizeye sahip olabilmek için gerekli işlemleri adım adım yapmak ve doğru bilgilerle başvuru yapmak zorundasınız. Bu bilinçle yola çıkarak önünüze çıkacak tüm işlemleri güven verici olarak sonuçlandırmalısınız.

Amerika Vizesi Nereden Alınır?

Vize başvurusunu yapmadan önce “amerika vizesi nereden alınır?”, “Başvurumu danışmanlık desteği alarak mı yoksa bireysel mi yapmalıyım?” şeklinde düşünüp değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Aslında birçok insan bu başvuruyu yapacağı zaman tedirginlik yaşar ve biraz da korkar. Zorlukları hakkında herkes farklı yorumlar yaptığı için tereddüt yaşayabilirsiniz ve çekinceleriniz olabilir. Doğru adımla ve doğru bilgilerle yapacağınız başvurunuza çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Şu şekilde de düşünebilirsiniz ki bu da en doğal hakkınızdır acaba amerika vizesi kolay nasıl alınırBu konunun yetkin bir kişisinin yönlendirmesine ihtiyaç duyabilirsiniz ve garantide olmak isteyebilirsiniz. Bu konuda uzun yıllar Amerikan konsolosluğunda çalışmış tecrübeli uzman kişilerden oluşan danışmanlık firmalarına müracaat edebilirsiniz. Amerika vize danışmanlık ofisleriyle bağlantıya geçebilir gereken bilgileri buradan da alabilirsiniz. Vize danışmanlık firmalarıyla yapılacak olan çalışmalarda konuştuğunuz kişilerin bilgilerine güven duyduğunuzdan emin olun. Eğer düşünceniz bireysel başvuru yapmaktan yanaysa da yapmanız gereken Türkiye’de bulunan Amerikan Konsolosluklarına resmi şekilde başvuruda bulunmak olacaktır. ABD resmi web sitesi içerisinde ihtiyaç duyacağınız bütün birimleri bulmanız mümkündür.

Aşağıdaki görsele tıklayarak başvuru ile ilgili detaylı bilgi alabilir, işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Amerika vizesi

Amerika Vizesi Formu Nasıl Doldurulur Ve Randevu Nasıl Alınır?

Amerikan vizesi nereden alınır kısmını geçtikten sonra vize için ilk adıma geçelim. Sıra geldi DS-160 olarak adlandırılan formu doldurmanıza. Yapmanız gereken sizden istenilen bilgileri net bir şekilde verebilmek. Bunu iyi kavramanız oldukça önemlidir. DS-160 formunu doldururken dikkat etmeniz gereken husus doğru, anlaşılır ve açık bir dille formu doldurmak olacaktır. Kendinizi tanıtmak için en iyi şekilde kendinizi ifade etmeniz oldukça önemlidir.

ds 160 formu örneği

Formu doldurduktan sonra size en yakın olan konsolosluktan randevu talebi yapmanız gerekiyor. Biraz hızlı hareket etmeniz gerekecektir çünkü Amerikan vizesi için randevular erken dolabiliyor. Randevu alırken ödemeniz gereken ücret 160 dolardır. Bu aslında sizin Amerika vize ücretinizdir. Bu başvuru ücreti olarak geçiyor olsa da bu miktar sizin vize ücretinizdir. Şunu da bilmenizde mutlak yarar var, bu vizeyi alsanız ya da alamazsanız bile bu ücreti yatırmak zorundasınız. Vize ücretini randevu alma esnasında online olarak resmi internet sitesine ödeyebilirsiniz.

Vize formu hakkında bilgi almak için DS 160 Formu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır Kaç Yıllık Verilmektedir?

Amerika seyahati gerçekleştirmeyi düşündüğünüz zaman ve başvuru yapacağınızda kafanızda şu soru oluşabilir. Acaba 10 yıllık amerika vizesi nasıl alınır? Genellikle büyük oranda turistik vizeler 10 yıllık oluyor. Başvuru yaparken vizenizin süresini sizin belirleme şansınız yoktur. Elbette ki kişiden kişiye de bu durum değişebiliyor. B1/B2 vizesinde kalış süresi maksimum 180 gün olsa da bu süreyi Amerika girişindeki pasaport işlemini yapan memur belirlemektedir. Pasaport kontrolü anında vereceğiniz cevaplar ile seyahat sebebinize göre 180 gün kalış verilebilir. Pasaportunuz vurulacak damgada bunu görebilirsiniz. Damga üzerinde Amerika’da kalabileceğiniz süre yer alır. Bu vizenizin geçerlilik süresidir. Bu her zaman 10 yıllık da olmayabilir. Mesela öğrencilik gibi durumlarda bu vizenin süresi daha kısa olabiliyor. Sizin seyahat sebebinize göre vize süreniz değişiklik gösterebilir. Vizeniz de belirlenecek süre için kişisel özellikleriniz oldukça önem taşır. Amerika vizesi almış olabilirsiniz fakat vize sürenizi sizin kişisel özellikleriniz ve vereceğiniz güven belirleyebilir. Uzun süreli bir vize alabileceğiniz gibi daha kısa süreli de alabilmeniz mümkündür. Konu hakkında detaylı bilgiyi 10 yıllık Amerika vizesi yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

4/5 - (5 votes)