Amerika vize mülakatı, Amerika vize başvurusu için tüm adımları tamamlamış başvuru sahiplerinin son yükümlülüğüdür. Amerika vize görüşmesi öncesi;

 1. Pasaportunuzu almış,
 2. Ds 160 formunuzu tamamlamış,
 3. Amerika vize ücretini ödemiş,
 4. Gerekli evrakları toplamış,
 5. Biyometrik fotoğrafınızı çektirmiş,
 6. Vize randevunuzu almış,

Olmanız gerekmektedir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, randevu tarihinde ilgili Amerika temsilciliğine gitmeniz gerekecektir. Amerikan Konsolosluğuna gittikten sonra mülakata kadar neler yapmanız gerektiğini aşağıda ayrıntıları ile açıkladık.

Amerika vize mülakatı

Amerika Vize Mülakatı Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Büyük gün geldi ve Amerika vize mülakatı için tüm hazırlıklarınız tamam. Bu aşamada randevu aldığınız konsolosluğa ya da büyükelçiliğe geldiniz, peki bundan sonra ne yapmanız gerekiyor? Temelde içeride yapmanız gereken tüm işlemler yönlendirmeler ile size iletiliyor ancak yine de sizleri hazırlıklı olmanız adına bilgilendirmek istedik.

Öncelikle Amerika vize mülakatı için yola çıkarken yanınızda götürmemeniz gereken bazı eşyalar hakkında bilgi verelim. Dizüstü bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik eşyalar, içecek/parfüm gibi sıvılar, çakmak ve yanıcı sıvılar, bavul ve benzeri çantalar içeri alınmamakta.  Bu tip eşyaları aracınızda ya da evinizde bırakarak gitmenizde fayda var.

Tüm bu eşyalar olmadan konsolosluğa geldikten sonra yapılması gerekenler:

 1. Öncelikle randevu saatinden 15 dakika önce orada olmanızı tavsiye ederiz.
 2. İçeri girmeden önceki ilk adım güvenlik kontrolünden geçişiniz olacaktır.
 3. Güvenlik kontrolünden sonra, evraklarınızı ve pasaportunuzu teslim ederek bir sıra numarası alırsınız.
 4. Numara sonrası bekleme salonuna geçer ve sıranızın gelmesini beklersiniz.
 5. Numaranız görüntülendiğinde, bir mülakat penceresine giderek parmak izi verilir.
 6. Parmak izi verildikten sonra tekrar bekleme salonuna geçerek son mülakat için beklemeniz gerekir.
 7. Numaranız tekrar yandığında ise mülakat için çağrılırsınız.
amerika vze mülakatı soruları

Amerika Vize Görüşmesi Türkçe Mi?

Amerika vize görüşmesi Türkçe ya da İngilizce yapılabilir. Genellikle vize memurlarının büyük kısmı Türkçe bilmektedir. Şayet Amerika turist vize görüşmesi yapılacaksa, konsolosluk size Türkçe bilen bir memur veya en azından bir çevirmen sağlayacaktır. Ancak turistik bir başvuru yapılmıyorsa, vize memuru mülakatı İngilizce yapmanızı isteyebilir. Bunun en yaygın örneği, Work and Travel vizesi olarak da bilinen J1 vizesi başvurularında yaşanmaktadır. J1 vizesi başvurularında, Amerika’ya çalışmak için giden bir öğrenci Amerika vize mülakatını İngilizce olarak yapmak durumundadır. J1 vizesi dışında, İngilizce dil okuluna veya üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarına giden öğrenciler hariç, tüm F1 öğrenci vizesi adayları mülakatı İngilizce yapmak durumundadır.

Amerika Vize Mülakatında Sorulan Sorular

Amerika vize mülakatında sorulan sorular, her başvuru için değişiklik gösterir. Genel anlamda gidiş sebebiniz nedir, kaç gün kalacaksınız gibi çok yaygın şekilde sorulan sorular yanında sizin başvurunuza özgü sorular da sorulabilir. Amerika vize görüşmesinin amacı, sizin Amerika’ya gittikten sonra geri döneceğinizi kesin şekilde anlamaktır. Bu amaçla sorulan sorular bu garantiyi almak yönünde olacaktır. Ülkede bulunan bağlayıcılığınız vize onay sürecinin en önemli bölümüdür. Örneğin üniversite 3. sınıf öğrencisinin geri dönerek okulunu bitirme zorunluluğu gibi.

Amerika Turist Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular

Amerika turist vize görüşmesinde sorulan sorular ile ilgili daha detaylı bilgi verebilmek için size birkaç örnekle açıklama yapmaya çalışacağız.

Örnek 1:

Kozmetik alanında faaliyet gösteren bir firmanın ortağı olan Cansu hanımın, Miami’de bir parfüm fuarına katılacağını varsayalım. Bu durumda Amerika vize mülakatında sorulacak sorular neler olabilir?

 • İlk aşamada Cansu hanımın Türkiye’de ortağı olduğu firmanın faaliyetleri ile ilgili sorular gelecektir. Kaç yıldır bu firmanın ortağısınız? Firmanızın temel uzmanlığı nedir? gibi sorular muhtemeldir.
 • İkinci aşamada Amerika’ya seyahat amacı, seyahat süresi, seyahat amacının size uygun olup olmaması ile ilgili sorular gelmesi olasıdır. Bu durumda katılacağı fuarda katılımcı ise fuar standının bilgileri ya da ziyaretçi ise fuar davetiyesinin yanında olması faydalı olacaktır.
 • Son olarak finansal olarak seyahatin kimin tarafında karşılandığı ile ilgili sorular da gelebilir.

Örnek 2:

Kamu çalışanı Pelin hanımın, akrabası olan Feride hanımı New York’ta 3 hafta süresince ziyaret edeceğini düşünelim.

 • Öncelikli olarak gelecek sorular, ilk örneğimize yakın şekilde çalışılan kurum ve pozisyon ile ilgili olacaktır.
 • İkinci aşamada Pelin hanımın ziyaret ettiği Feride hanım hakkında sorular gelecektir. Bunlar; Feride hanımın Amerika’da hangi statüde kaldığı (vatandaş, oturma izni vs.) ? ne iş yaptığı gibi sorular olacaktır. Bu durumda Feride hanımın göndereceği bir davetiyenizin olması durumu açıklamanızda fayda sağlayacaktır.
 • Son olarak çalıştığınız kurumdan izinli olarak gidiyorsanız (3 hafta uzun bir izin süresi olduğu için)  bununla ilgili kurumunuzdan resmi  bir mektup bulundurmanız mantıklı olacaktır.

Örnek 3:

Ev hanımı olan Betül hanımın arkadaş grubu ile Los Angeles şehrine yapacakları 1 haftalık turistik bir gezi programı planlayalım.

 • Betül hanımın karşısına çıkacak ilk sorular, seyahatin finansmanını kimin yaptığı ile ilgili olacaktır. Betül hanımın eşini finansal sponsor olarak düşünürsek, eşinin tüm iş bilgileri ile banka hesabını ve bir sponsor mektubunu yanında götürmesi faydalı olacaktır.
 • Sonraki aşamada beraber seyahat edecekleri grubun diğer üyeleri, seyahat planı ile ilgili detaylar olası sorular olacaktır.

Amerika Turist Vize Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Görüldüğü gibi Amerika vize mülakatında sorulan sorular, birbirine benzese de her başvuran için değişiklik göstermektedir. Sorular genel olarak geri dönüp dönmeyeceğinizi anlamak için sorulmaktadır. Bu soruların tamamı, aslında daha önce Amerika vize başvuru formuna girdiğiniz bilgiler ile alakalı olduğundan bu soruları cevaplamak kesinlikle zor olmayacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, forma girilen bilgiler ile mülakatta verdiğiniz cevapların birbirleri ile çelişmemesidir.

Tam da bu noktada, doğru ve hatasız bir başvuru formu doldurmanın önemi büyüktür. VizeyeBasvur danışmanları, müşterilerimizin vize formunun doldurulmasından, mülakata kadar geçen sürede tüm aşamalarda yanınızda olacağından, vize reddi alma riskinizi en aza indirir.

amerika turist vize görüşmesinde sorulan sorular

Amerika Dil Okulu Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular

Amerika dil okulu vize görüşmesinde sorulan sorular, klasik bir Amerika vize mülakatı ile aynı olmayacaktır. Öncelikle yukarıda verilen tüm diğer örnekler, göçmen olmayan vizelerden biri olan B1/B2 Amerika vizesi için verilmişti. Bu durumda ise Amerika öğrenci vizesi olan F1 vizesi için başvuru yapılmalıdır. Peki en büyük farklılıklar nelerdir?

Amerika öğrenci vizesi mülakatı öncelikle Amerika’da eğitim alınacak okulun üzerine yoğunlaşacaktır. Aynı zamanda bu eğitim sonrasında ülkenize dönüş yapıp yapmayacağınız ve bu eğitimin size katkısı sorgulanacaktır.

F1 Vizesi Mülakat Soruları

Burada da yine bir örnekle açıklama yapalım.

Üniversite eğitimini yeni bitirmiş olan Selin hanımın 6 ay süresince Boston’da İngilizce dil eğitimi alacağını varsayalım. Amerika vize görüşmesinde sorulan sorular şunlar olacaktır?

 • İlk etapta Selin hanımın Türkiye’de aldığı eğitim ile ilgili sorular sorulacaktır. Hangi bölümü bitirdiniz? Mezuniyet dereceniz nedir gibi? Bu durumda Selin hanımın okuldan alacağı transkripti yanında götürmesi zorunludur (opsiyonel değil).
 • İkinci olarak Amerika’da okuyacağı okul, program ve konaklama detayları sorulacaktır (Bu aşamada I-20 belgesi, Sevis ödendi dekontu ve konaklama bilgileri yanında olmalıdır).
 • Son olarak tüm eğitimi finanse eden kişi ile ilgili sorular olasıdır. Finanse eden kişinin iş ve banka bilgileri ile ilgili belgelerin yanınızda olmasına özen göstermelisiniz.

Bu yazıyı okuduysanız Ds 160 formunu doğru bir şekilde doldurmanın önemini de anlamış olmalısınız. Amerika vize başvurunuzdan önce Ds 160 Formu yazımızı da mutlaka inceleyin.

 • 10 yıllık amerika vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi

10 yıllık Amerika vizesi almak, yurt dışına tatil için seyahat etmek isteyen herkesin hayalidir. Peki bu vize kimlere, hangi durumlarda verilir? Bu vize, göçmen olmayan Amerika vizelerinden B1/B2 vize tipleri için uygulanmaktadır. Yani Amerika'ya turistik, [...]

 • Ds 160 formu

Ds 160 Formu

Ds 160 formu olarak adlandırılan Amerika vizesi başvuru formu, vize başvurusu sürecinde çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Ds 160 başvuru formu online olarak doldurulan ve soruları kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir formdur. Amerika vize çeşitlerinin birçoğunda [...]

 • amerika vizesi icin gerekli belgeler

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak vize tipi ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. B1/B2, E1/E2, F1 gibi vize tipleri bulunan Amerika vizesi başvurularında yapılması gereken ilk şey hangi vize tipi için başvuru yapılacağını belirlemektir. Örnek vermek [...]

5/5 - (1 vote)