Amerika Vize Mülakatı

///Amerika Vize Mülakatı

Amerika vize mülakatı, Amerika vize başvurusu için tüm adımları tamamlamış başvuru sahiplerinin son yükümlülüğüdür. Amerika vize görüşmesi öncesi;

 • Pasaportunuzu almış,
 • Ds 160 formunuzu tamamlamış,
 • Amerika vize ücretini ödemiş,
 • Gerekli evrakları toplamış,
 • Vize randevunuzu almış olmanız gerekmektedir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, randevu tarihinizde ilgili Amerika temsilciliğine gitmeniz gerekecektir. Amerikan Konsolosluğuna gittikten sonra mülakata kadar neler yapmanız gerektiğini aşağıda ayrıntıları ile açıkladık.

Amerika vize mülakatı

Amerika Vize Mülakatı Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Büyük gün geldi ve Amerika vize mülakatı için tüm hazırlıklarınız tamam. Bu aşamada randevu aldığınız konsolosluğa ya da büyükelçiliğe geldiniz, peki bundan sonra ne yapmanız gerekiyor? Aslında oldukça kolay adımlar ve sizi içeride yönlendirmeler ile bilgilendiriyorlar ancak yine de sizleri bilgilendirmek istedik.

Öncelikle Amerika vize mülakatı için yola çıkarken yanınızda götürmemeniz gereken bazı eşyalar hakkında bilgi verelim. Dizüstü bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik eşyalar, içecek/parfüm gibi sıvılar, çakmak ve yanıcı sıvılar, bavul ve benzeri çantalar içeri alınmamakta.  Bu tip eşyaları aracınızda ya da evinizde bırakarak gitmenizde fayda var.

Tüm bu eşyalar olmadan konsolosluğa geldikten sonra yapılması gerekenler:

 1. Öncelikle randevu saatinden yarım saat önce orada olmanızı tavsiye ederiz.
 2. İçeri girmeden önceki ilk adım güvenlik kontrolünden geçişiniz olacaktır.
 3. Güvenlik kontrolünden sonra, evraklarınızı ve pasaportunuzu teslim ederek bir sıra numarası alırsınız.
 4. Numara sonrası bekleme salonuna geçer ve sıranızın gelmesini beklersiniz.
 5. Numaranız görüntülendiğinde, bir mülakat penceresine giderek parmak izi verilir.
 6. Parmak izi verildikten sonra tekrar bekleme salonuna geçerek son mülakat için beklemeniz gerekir.
 7. Numaranız tekrar yandığında ise mülakat için çağrılırsınız.

Amerika Vize Mülakatında Sorulan Sorular

Amerika vize mülakatında sorulan sorular, her başvuru için değişiklik gösterir. Genel anlamda gidiş sebebiniz nedir, kaç gün kalacaksınız gibi çok yaygın şekilde sorulan sorular yanında sizin başvurunuza özgü sorular da sorulabilir. Amerika vize görüşmesinin amacı, sizin Amerika’ya gittikten sonra geri döneceğinizi kesin şekilde anlamaktır. Bu amaçla sorulan sorular bu garantiyi almak yönünde olacaktır. Ülkede bulunan bağlayıcılığınız vize onaysürecinin en önemli bölümüdür. Örneğin üniversite 3. sınıf öğrencisinin geri dönerek okulunu bitirme zorunluluğu gibi.

Amerika vize görüşmesinde sorulan sorular ile ilgili daha detaylı bilgi verebilmek için size birkaç örnekle açıklama yapmaya çalışacağız.

Örnek 1:

Kozmetik alanında faaliyet gösteren bir firmanın ortağı olan Cansu hanımın, Miami’de bir parfüm fuarına katılacağını varsayalım. Bu durumda Amerika vize mülakatında sorulacak sorular neler olabilir?

 • İlk aşamada Cansu hanımın Türkiye’de ortağı olduğu firmanın faaliyetleri ile ilgili sorular gelecektir. Kaç yıldır bu firmanın ortağısınız? Firmanızın temel uzmanlığı nedir? gibi sorular muhtemeldir.
 • İkinci aşamada Amerika’ya seyahat amacı, seyahat süresi, seyahat amacının size uygun olup olmaması ile ilgili sorular gelmesi olasıdır. Bu durumda katılacağı fuarda katılımcı ise fuar standının bilgileri ya da ziyaretçi ise fuar davetiyesinin yanında olması faydalı olacaktır.
 • Son olarak finansal olarak seyahatin kimin tarafında karşılandığı ile ilgili sorular da gelebilir.

Örnek 2:

Kamu çalışanı Pelin hanımın, akrabası olan Feride hanımı New York’ta 3 hafta süresince ziyaret edeceğini düşünelim.

 • Öncelikli olarak gelecek sorular, ilk örneğimize yakın şekilde çalışılan kurum ve pozisyon ile ilgili olacaktır.
 • İkinci aşamada Pelin hanımın ziyaret ettiği Feride hanım hakkında sorular gelecektir. Bunlar; Feride hanımın Amerika’da hangi statüde kaldığı (vatandaş, oturma izni vs.) ? ne iş yaptığı gibi sorular olacaktır. Bu durumda Feride hanımın göndereceği bir davetiyenizin olması durumu açıklamanızda fayda sağlayacaktır.
 • Son olarak çalıştığınız kurumdan izinli olarak gidiyorsanız (3 hafta uzun bir izin süresi olduğu için)  bununla ilgili kurumunuzdan resmi  bir mektup bulundurmanız mantıklı olacaktır.

Örnek 3:

Ev hanımı olan Betül hanımın arkadaş grubu ile Los Angeles şehrine yapacakları 1 haftalık turistik bir gezi programı planlayalım.

 • Betül hanımın karşısına çıkacak ilk sorular, seyahatin finansmanını kimin yaptığı ile ilgili olacaktır. Betül hanımın eşini finansal sponsor olarak düşünürsek, eşinin tüm iş bilgileri ile banka hesabını ve bir sponsor mektubunu yanında götürmesi faydalı olacaktır.
 • Sonraki aşamada beraber seyahat edecekleri grubun diğer üyeleri, seyahat planı ile ilgili detaylar olası sorular olacaktır.

Görüldüğü gibi Amerika vize mülakatında sorulan sorular, birbirine benzese de her başvuran için değişiklik göstermektedir. Sorular genel olarak geri dönüp dönmeyeceğinizi anlamak için sorulmaktadır. Bu soruların tamamı, aslında daha önce Amerika vize başvuru formuna girdiğiniz bilgiler ile alakalı olduğundan bu soruları cevaplamak kesinlikle zor olmayacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, forma girilen bilgiler ile mülakatta verdiğiniz cevapların birbirleri ile çelişmemesidir.

Tam da bu noktada, doğru ve hatasız bir başvuru formu doldurmanın önemi büyüktür. VizeyeBasvur danışmanları, müşterilerimizin vize formunun doldurulmasından, mülakata kadar geçen sürede tüm aşamalarda yanınızda olacağından, vize reddi alma riskinizi en aza indirir.

Amerika Dil Okulu Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular

Amerika dil okulu vize görüşmesinde sorulan sorular, klasik bir Amerika vize mülakatı ile aynı olmayacaktır. Öncelikle yukarıda verilen tüm diğer örnekler, göçmen olmayan vizelerden biri olan B1/B2 Amerika vizesi için verilmişti. Bu durumda ise Amerika öğrenci vizesi olan F1 vizesi için başvuru yapılmalıdır. Peki en büyük farklılıklar nelerdir?

Amerika öğrenci vizesi mülakatı öncelikle Amerika’da eğitim alınacak okulun üzerine yoğunlaşacaktır. Aynı zamanda bu eğitim sonrasında ülkenize dönüş yapıp yapmayacağınız ve bu eğitimin size katkısı sorgulanacaktır.

Burada da yine bir örnekle açıklama yapalım.

Üniversite eğitimini yeni bitirmiş olan Selin hanımın 6 ay süresince Boston’da İngilizce dil eğitimi alacağını varsayalım. Amerika vize görüşmesinde sorulan sorular şunlar olacaktır?

 • İlk etapta Selin hanımın Türkiye’de aldığı eğitim ile ilgili sorular sorulacaktır. Hangi bölümü bitirdiniz? Mezuniyet dereceniz nedir gibi? Bu durumda Selin hanımın okuldan alacağı transkripti yanında götürmesi zorunludur (opsiyonel değil).
 • İkinci olarak Amerika’da okuyacağı okul, program ve konaklama detayları sorulacaktır (Bu aşamada I-20 belgesi, Sevis ödendi dekontu ve konaklama bilgileri yanında olmalıdır).
 • Son olarak tüm eğitimi finanse eden kişi ile ilgili sorular olasıdır. Finanse eden kişinin iş ve banka bilgileri ile ilgili belgelerin yanınızda olmasına özen göstermelisiniz.
Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Bu yazıyı okuduysanız Ds 160 formunu doğru bir şekilde doldurmanın önemini de anlamış olmalısınız. Amerika vize başvurunuzdan önce Ds 160 Formu yazımızı da mutlaka inceleyin.

2 Comments

 1. Kahraman 16:53 de 28/06/2018 - Yanıtla

  Selamunaleykum verdiginiz bilgileri okudum ve gayet aciklayici ve anlasilir.

  • VizeyeBasvur 22:08 de 29/06/2018 - Yanıtla

   Kahraman Bey merhaba,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Sadece müşterilerimize değil, vize başvurusu yapan herkese yardımcı olmaya devam edeceğiz.
   VizeyeBasvur Destek Ekibi

Siz de fikrinizi belirtin