Amerika Vize Reddi

///Amerika Vize Reddi

Amerika vize reddi, vize başvurusunun çeşitli sebeplerle olumsuz olarak sonuçlanması durumudur.  ABD vize reddi oldukça tatsız bir durum olsa da, düzeltilemez değildir (düzeltilemez istisnalar hariç). Ancak tüm başvuru süreciniz ele alınarak, nerede hata yaptığınız ve hangi eksikliklerin bulunduğu tespit edilmelidir.  Bu yazımızda Amerika vize reddinin olası nedenleri ve tekrar başvuru gibi konulara ayrıntıları ile değineceğiz.

amerika vize reddi

Amerika Vize Reddi Nedenleri

Amerika vize reddi nedenleri başvurudan başvuruya değişiklik gösterir. Ancak temel sebeplerle ilgili bilgi aktararak yardımcı olmaya çalışacağız.

ABD vize reddi, The Immigration and Nationality Act (INA) adlı kurumun yayınladığı yönergeler doğrultusunda belirlenmektedir. Çeşitli ana başlıkları sizler için açıklayalım.

1. Form veya Evrak Eksikliklerinden Kaynaklanan Amerika Vize Reddi

En sık rastlanan Amerika vize ret sebepleri sıralaması yapsaydık, tahminen ilk sırayı bu madde alırdı. Genel itibari ile Amerika vize başvurusu sürecine ciddi yaklaşmayarak, formda yer alan soruları eksik dolduran ve destekleyici evraklarının yeterli olmadığı durumlarda alınan Amerika vize reddi tipidir.

Daha insani bir terimle alınan en acıklı vize reddidir çünkü basit düzeltmeler ve biraz dikkatle olumlu sonuçlanabilecek bir başvrunun geldiği son noktadır. Bu anlamda tekrar yapılan düzgün bir başvuru ile olumlu sonuç alma oranı yüksek olacaktır.

2. Finansal Yetersizlik Sebebi ile Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurusu yaparken, Amerika’da bulunacağınız süre içerisinde seyahatiniz ile ilgili tüm masrafların siz ya da sponsorunuz tarafından karşınacağını ispat etmeniz gerekir. Aslında bu durum da oldukça hassas ve üstünde iyi düşünülmesi gereken maddelerden biridir. Bu durumu anlatabilmek için bir örnek verelim. Mustafa beyi özel bir şirkette 2500 TL maaşla 1 yıldır çalışıyor olarak kabul edelim, ev hanımı olan eşi ile Amerika’da 1 haftalık bir tatil planladıklarını ve bu seyahatin toplam maliyetinin 7000 USD olduğunu düşünelim ve banka hesabında da 10000 USD toplam birikim olsun. Bu durumda vize yetkilisinin dikkatini çekecek bir kaç noktaya değinelim.

 • Son iş yerinde çalışma süresi
 • Maaş / toplam tatil bütçesi oranı
 • Birikim / toplam tatil bütçesi oranı
 • Birikimin hangi aralıkta ve nasıl yapıldığı

Bu noktada hesaptaki 10000 USD nin nasıl elde edildiği, birikimin %70’inin tatile ayrılması gibi konuları çok iyi izah etmek gereklidir. Böyle bir tatil programına 5000 USD birikimi olan bir hesapla başvuruya gitmeniz vize reddine sebep olabilir.

3. Hatalı Bilgi ve Sahtecilik Kaynaklı Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurusu esnasında formda ya da başvuru ile birlikte verdiğiniz evraklarda kasten yapılmış bir hata ya da sahte evrak sonucu alınmış vize reddidir.

Bu vize reddi hiçbir şekilde düzeltilemez!

Bazı başvurularda isteyerek olmasa da büyük hatalar yapılabilmekte ve bu durum konsolosluk gözünde sahtecilik olarak algılanabilmektedir. Bu sebeple başvurunuzu kendiniz yapıyorsanız, doldurduğunuz bilgileri tekrar tekrar kontrol ederek, doğruluğundan emin olmalısınız. Tabii ki Amerika vizesi gibi zorlu formları her zaman profesyonel bir danışmanla tamamlamanızı tavsiye ederiz.

4. Ülkeyle Bağlarının Yeterli Görülmediği Durumlarda Amerika Vize Reddi

Amerika vize görevlilerinin tek amacı, sizin Amerika’ya yapacağınız seyahat sonrası ülkenize dönüp dönmeyeceğinizi anlayabilmektir. Bu durumda cevapladığınız her soru, topladığınız her destekleyici evrak bunu kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Ülkeye olan bağlılık kavramı; Türkiye’de bulunan aile bağlarının, sosyal bağların ve iş hayatının toplamıdır. Örneğin, başvuru yaparken çalışmayan ve bekar bir bireyin Amerika vizesi alabilmesi oldukça zor olacaktır. İstikrarlı bir iş hayatınız, kurulu bir düzeniniz varsa bu Amerika vize görevlisinin gözünde iyi bir intiba bırakacak ve vize onay şansınız yüksek olacaktır.

Bu sebeple vize reddi almış kişiler, firmamıza başvurduğunda öncelikle tüm başvuru evrakları ve form bilgileri incelenerek bir hata ya da bir eksiklik yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Evraklara ya da forma yapılacak bir ekleme, düzeltme fark yaratacak ise tekrar başvuruya yönlendirilir. Şayet eklenecek bir detay yoksa tekrar başvuru için gerekli şartlar oluşana kadar beklenmesi tavsiye edilir.

5. Amerika’da Yasal Süreden Fazla Kalındığında Alınan Amerika Vize Reddi

Daha önce Amerika seyahati yapmış bir kişinin, yasal oturma izni olan 180 günden (bazı durumlarda daha az da olabilir) resmi bir vize uzatma başvurusu yapmadan daha fazla kalınması durumunda, sonraki vize başvurusunda verilen vize reddidir.

Bu vize reddi için 2 farklı senaryo mevcuttur:

 • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 6 ay ila 1 yıl arası kaldıysanız, bu tarihten sonra 3 yıl başvuru yapamazsınız.
 • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 1 yıldan fazla kaldıysanız, bu tarihten sonra 10 yıl başvuru yapamazsınız.

abd vize reddi

Genellikle turistik başvurulardaki Amerika vize reddi yukarıda belirtilen maddeler ile açıklanır. Yaygın olarak görülen diğer bir vize reddi türü de öğrenci vizesi reddidir.

Amerika Öğrenci Vizesi Reddi

Amerika öğrenci vizesi reddi, turistik başvuru reddinden daha farklıdır. Çoğunlukla vize reddi sebebi, neden eğitim alınacağını ve bunun getirisini iyi açıklayamamaktan kaynaklanır. Örneğin dil okulunda İngilizce öğrenmek isteyen yeni mezun bir öğrenci, 28 yaşında lokal bir işletmede tezgahtar olan bir çalışandan çok daha kolay vize alacaktır. Sebep 28 yaşında tezgahtar olarak çalışan başvuru sahibinin İngilizce eğitim aldıktan sonra işinin hangi alanında buna ihtiyaç duyacağı ve nerede kullanacağıdır.

ABD Vize Reddi Tekrar Başvuru

ABD vize reddi tekrar başvuru süreci, oldukça iyi incelenerek karar verilmesi gereken bir durumdur.

VizeyeBasvur ekibi olarak, müşterilerimiz adına hazırladığımız her başvuru dosyasını çok ciddi ve disiplinli bir şekilde hazırladığımızdan, bazı müşterilerimiz “Buna da ihtiyaç var mı?” ya da onlar için hazırladığımız bir vize talep dilekçesinin neden bu kadar ayrıntılı olduğu ile ilgili sorular sorarlar.

Sebebi ise oldukça basit… Bu sayfayı okumamaları için!

Peki gelelim ABD vizesi ret alanlar için yapabileceklerimize. En başta da belirttiğimiz gibi vize reddi çoğu zaman vizeye tekrar başvuru yapmanızı engellemez. Evet biraz daha ince eleyerek sık dokumamız gerekecek ancak hala düzeltilmiş bir vize başvurusu ile vize alma şansınız var.

Bunun için öncelikle vize reddiniz her ayrıntısı ile incelenerek, yeni bir başvuru yapıp yapmamanız gerektiği size bildirilecek. (İyi haber ise vize reddini danışmanlarımıza ücretsiz olarak inceletirebilirsiniz !)

Eğer danışmanlarımız vize ret sebeplerini düzeltilebilir bulurlarsa, sizi bu konuda bilgilendirerek yeni bir başvuru dosyasını hazırlamak için gerekli talimatları mail yolu ile gönderecektirler.

Amerika vize başvuru formu olan Ds 160 formu sizin adınıza doldurulması ile başlayan süreç, Amerika vize mülakatı hazırlıklarına kadar danışmanlarımız aracılığı ile yapılacağından, vize alma şansınız en yüksek seviyede olacaktır.

Not: VizeyeBasvur.com hiçbir koşulda, hiçbir vize başvurusu için, vize alma garantisi vermez! Bu tip vaadlerde bulunan firmalardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?
[Oy veren kişiler: 3 Ortalama Puan: 5]
2017-09-07T23:43:54+00:00 Categories: Amerika Vizesi|

10 Yorum

 1. Seyit 21:26 de 29/08/2017- Yanıtla

  Ben daha önce hiç yurt dışına çıkmadım ve 10 yıllık pasaport çıkarttım arkadaşım ve eşi beni davet ediyorlar. Eşi orda 10 yıllık asker ve ara arada Türkiye’de de görev aldı, şu an onun Türkiye’ye gelmesi yasak ortalığın karışık olması nedeniyele can güvenliliği olmaması nedeniyle. Kısaca ben şuan çalışmıyorum ve tapum yok bu şartlarla vize alabilirmiyim tabi ki burdan arkadaşımın abisiyle gidecez iş yeri sahibiler evraklarda sponsor gibi ve herşeyi masraflar vs. bize aitdir yazısı ve ordan gelen davette burda kaldıkları süre herşey bizim tarafımızdan karşılanacaktır yazısı olması yeterli midir… teşekkürler.

  • VizeyeBasvur 12:26 de 30/08/2017- Yanıtla

   Merhaba Seyit Bey,

   Şu anki çalışma durumunuz ve seyahat geçmişinizin olmaması bir problemdir ve vize alamamanıza neden olabilir ancak denemekte özgürsünüz. Vize görüşmenizde kendinizi, gidiş amacınızı iyi bir şekilde ifade edebilir ve karşı tarafa gidip geri döneceğinizin intibasını bırakabilirseniz şansınız var tabii ki.

   VizeyeBaşvur Ekibi

 2. Sevde 15:26 de 04/09/2017- Yanıtla

  Ben bir kere amerika vizesi aldim 4 kisinkn icinden fakat turistik vize almistim bu sene mayis ayinda tekrar vizeye giricem fakat f1 dan alamama ihtimalim varmidir

  • VizeyeBasvur 12:36 de 05/09/2017- Yanıtla

   Sevde Hanım Merhabalar,
   Daha önce alınan vizeler sizin adınıza iyi bir referans oluşturacaktır ancak bu durum otomatik vize alabilirsiniz anlamına gelmez. Vize başvurusu öncesinde profesyonellerden yardım almanız, yapabileceğiniz basit hataların önüne geçecektir. Vize sürecinin nasıl işlediği ile ilgili olarak bir bilgilendirme maili de e-posta adresinize gönderilmiştir.

   İyi Günler Dileriz,
   VizeyeBasvur Ekibi

 3. burak turhal 11:10 de 06/09/2017- Yanıtla

  2009 2010 yıllarında ferdi olarak 3 er aylık dönemlerde amerikan vizesi aldım, ancak şubat 2017 tarihinde ben eşim ve 5 aylık oğlumla birlikte turistik vize için başvurduk,kendi iş yerim, aylık kazanç 10 bin tl üzerinde, banka hesabından sponsorlara kadar maddi konuda bayağı bi avantajlıydım ancak vize esnasında bana aile bağlarınız zayıf diye vize reddi geldi, ben de temmuz ayında avrupa turuna çıktım 21 günlüğüne daha sonra ekim kasım ayında yeniden amerika vizesine başvurmayı düşünüyorum, sizce 2ci vize görüşmesinde nelere dikkat etmeliyim ve şansım nedir size göre?

  • VizeyeBasvur 13:19 de 06/09/2017- Yanıtla

   Burak Bey Merhaba,

   Öncelikle yakın zamanda bir Schengen vizesi alarak bunu kullanmış olmanızın faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Amerika vizesinde seyahat geçmişi önemli bir kriterdir. Bunun dışında önceki Amerika vize reddi ile alakalı bir inceleme yapabilmek ve tekrar başvuru yapıldığında daha iyi neler yapılabileceğini inceleyebilmek için ofisimizi arayarak uzmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

   İyi günler dileriz,
   VizeyeBaşvur Ekibi

 4. Ali 16:50 de 08/09/2017- Yanıtla

  Merhabalar.
  Öncelikle böyle bir platform yaratdiğnız için teşekkür ederiz.
  Ben eylül ayı için turistik vize randevusu aldım. Ama seyahat tarihlermi yılbaşına yani üç ve dört ay sora için belirttim. Bu durumda bir sıkıntı yaşarmıyım?

  • VizeyeBasvur 16:17 de 11/09/2017- Yanıtla

   Ali Bey Merhabalar,

   Vize randevusu ile ilgili olarak ne kadar önce başvuracağınızı belirten bir kural bulunmamaktadır. Genel tavsiyemiz seyahat tarihinden 3 ay öncesi başvuru yapmaktı ancak sizin durumunuzda da sorun olmayacaktır.

   İyi Şanslar,
   VizeyeBasvur Ekibi

 5. Ali Osman 19:30 de 11/09/2017- Yanıtla

  Merhabalar , daha önce 2 kez amerika vizesi almış bulunmaktayım ilk aldığımda 3 aylık ikinci sefer aldığımda 10 yıllık vermişlerdi. 21 yaşındayım üniversite öğrencisiyim. ve vizem 2017 mayıs ayında bitti. tatil gitmek için bidaha başvuru yaptım ve vermediler. sebep ise belirtilmedi sadece bir kağıt…

  okul belgeleri , banka cüzdanı , aile işyeri bilgileri , kendi adıma tapu vs. bütün belgeler vardı. hepsini sordu hepsine verdim doğru yanıt verdiğimi düşünüyorum. acıkcası gitme isteğimde kalmadı ama birkez daha başvuru yapmayı planlıyorum. sizce neyi eksik gördüler de vermediler ? teşekkürler..

  • VizeyeBasvur 13:22 de 12/09/2017- Yanıtla

   Merhaba Ali Osman Bey,

   Vize reddi konusunda pek çok parametre bulunmakta. Dolayısıyla vize reddinin sebebi de Amerika’da ziyaret edeceğiniz kişiden tutun da seyahat masraflarını kimin karşılayacağına, mülakatta sorulan sorulara ne şekilde cevap verdiğinize kadar pek çok varsayson olabilir. Vize reddinizin sebebi alakalı net bir cevap almak ve bir sonraki başvurunuzda eksik noktaları kapatmak için ofisimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

   İyi günler dileriz,
   VizeyeBaşvur Ekibi

Siz de fikrinizi belirtin