amerika vize reddi

Amerika vize reddi ne yazık ki pek çok insanın vize mülakatı sonrasında karşılaştığı başvurunun olumsuz değerlendirilmesi sonucudur. Vize memuru ile yaptığınız görüşme sonrasında umutsuzca ret sebebinizi sorduğunuzda size teslim edilen, kötü üne sahip, üzerinde genellikle 214b yazan kağıdı incelemeniz gerektiği, gerekli bilgilerin burada belirtildiği söylenir ancak sorunun net olarak ne olduğu bu kağıtta yer almaz.

Peki ABD vize reddine ne sebep olmuş olabilir?

Bu konu hakkında her gün, onlarca telefon, mail ve ziyaret alıyoruz. Başvuru sahipleri çoğu zaman dosyalarının, beyanlarının veya formlarının eksiksiz veya hatasız olduğunu söylüyorlar, ancak vize formu doldurulurken yapılmış ufak bir hata, önemsiz görüp bahsetme ihtiyacı duymadınız bir detay veya iş hayatınızda belirttiğiniz veya belirtmediğiniz bir bilgi vize ABD vize reddinin sebeplerinden birisi olabilir.

ABD vize reddi almış olmak oldukça tatsız bir durum olsa da, sanılanın aksine düzeltilemeyen veya geri dönüşü olmayan nihai bir durum değildir (bazı istisnai durumlar hariç). Problem yaratan faktörler ortadan kalktığında vizenin onaylanması mümkündür.

Başvuru süreci titizlikle yürütülmelidir çünkü vize memurları değerlendirme konusunda oldukça hassastırlar. Başta hatasız/eksiksiz olduğu düşünülen bir durumda profesyonel bir bakış, önceki başvuruda sorun yaratan noktaları görmenizi sağlar. Ancak net bir tespit yapılabilmesi için tüm başvuru süreci detaylıca ele alınmalıdır. Durumunuzda yapılabilecek bazı değişiklikler, geçmiş başvurunuzdaki potansiyel riskleri elemenizi sağlayacak ve dolayısıyla yeni başvurunuzdaki başarı şansınızı arttıracaktır.

Bu yazımızda Amerika vize reddinin olası nedenleri ve tekrar başvuru gibi konulara, sayfanın sonunda yer alan sizden gelenler kısmında sıkça karşılaştığımız durumlara dair detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

Amerika Vize Reddi Nedenleri

Amerika vize reddi nedenleri başvurudan başvuruya değişiklik gösterir. Öncelikle ret alan kişilerin sıkça karşılaştığı, üzerinde 214b yazan kağıdın ne olduğundan bahsedelim.

214b Vize Reddi Ne Anlama Gelir?

214b aslında göçmen olmayan kişiler için uygulanan yasalardan birisidir. Vize retleri ve onayları The Immigration and Nationality Act (INA) (Göç ve vatandaşlık yasası) uyarınca belirlenmektedir. Yani aslında alınan ret, Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasasının, 214b maddesi uyarınca verilmiştir.

214b vize ret mektubu türkçe

Eğer size de ABD vize reddi sonrasında yukarıdaki gibi bir 214b yazılı kağıt verildiyse:

 • Vize memuru başvurduğunuz vize tipi için sizi bulunduğunuz şartlarda ABD vizesini vermeye yeterli görmemiştir.
 • Ülkenizde güçlü bağlarınız yoktur veya verilebilecek bir geçici vize sonunda ülkeyi terk edeceğinize dair yeterli kanıtlar bulunamamıştır.

Güçlü bağlar tanımı ret nedenlerinden 4. maddede detaylıca belirtilmiştir.

Aşağıdaki bölümde vize reddiniz ile alakalı temel sebeplere dair bilgi aktararak yardımcı olmaya çalışacağız.

Form veya Evrak Eksikliklerinden Kaynaklanan Amerika Vize Reddi

En sık rastlanan Amerika vize ret sebepleri sıralaması yapsaydık, tahminen ilk sırayı bu madde alırdı. Genel itibari ile Amerika vize başvurusu sürecine ciddi yaklaşmayarak, formda yer alan soruları eksik dolduran ve destekleyici evraklarının yeterli olmadığı durumlarda alınan Amerika vize reddi tipidir.

Daha insani bir terimle alınan en acıklı vize reddidir çünkü basit düzeltmeler ve biraz dikkatle olumlu sonuçlanabilecek bir başvrunun geldiği son noktadır. Bu anlamda tekrar yapılan düzgün bir başvuru ile olumlu sonuç alma oranı yüksek olacaktır.

Finansal Yetersizlik Sebebi ile Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurusu yaparken, Amerika’da bulunacağınız süre içerisinde seyahatiniz ile ilgili tüm masrafların siz ya da sponsorunuz tarafından karşınacağını ispat etmeniz gerekir. Aslında bu durum da oldukça hassas ve üstünde iyi düşünülmesi gereken maddelerden biridir. Bu durumu anlatabilmek için bir örnek verelim. Mustafa beyi özel bir şirkette 2500 TL maaşla 1 yıldır çalışıyor olarak kabul edelim, ev hanımı olan eşi ile Amerika’da 1 haftalık bir tatil planladıklarını ve bu seyahatin toplam maliyetinin 7000 USD olduğunu düşünelim ve banka hesabında da 10000 USD toplam birikim olsun. Bu durumda vize yetkilisinin dikkatini çekecek bir kaç noktaya değinelim.

 • Son iş yerinde çalışma süresi
 • Maaş / toplam tatil bütçesi oranı
 • Birikim / toplam tatil bütçesi oranı
 • Birikimin hangi aralıkta ve nasıl yapıldığı

Bu noktada hesaptaki 10000 USD nin nasıl elde edildiği, birikimin %70’inin tatile ayrılması gibi konuları çok iyi izah etmek gereklidir. Böyle bir tatil programına 5000 USD birikimi olan bir hesapla başvuruya gitmeniz vize reddine sebep olabilir.

Hatalı Bilgi ve Sahtecilik Kaynaklı Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurusu esnasında formda ya da başvuru ile birlikte verdiğiniz evraklarda kasten yapılmış bir hata ya da sahte evrak sonucu alınmış vize reddidir.

Bu vize reddi hiçbir şekilde düzeltilemez!

Bazı başvurularda isteyerek olmasa da büyük hatalar yapılabilmekte ve bu durum konsolosluk gözünde sahtecilik olarak algılanabilmektedir. Örneğin vize mülakatında söylediğiniz bir bilgi vize formunuz ve evraklarınızla örtüşmeyebilir. Bu tip bir yanlış anlaşılmayı vize memuru yalan beyan olarak işleme koyarak vize başvurunuzu reddedebilir. Bu sebeple başvurunuzu kendiniz yapıyorsanız, doldurduğunuz bilgileri tekrar tekrar kontrol ederek, doğruluğundan emin olmalısınız. Tabii ki Amerika vizesi gibi zorlu formları her zaman profesyonel bir danışmanla tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Ülkeyle Bağlarının Yeterli Görülmediği Durumlarda Amerika Vize Reddi

Amerika vize görevlilerinin tek amacı, sizin Amerika’ya yapacağınız seyahat sonrası ülkenize dönüp dönmeyeceğinizi anlayabilmektir. Bu durumda cevapladığınız her soru, topladığınız her destekleyici evrak bunu kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Ülkeye olan bağlılık kavramı; Türkiye’de bulunan aile bağlarının, sosyal bağların, evinizin ve iş hayatının toplamıdır. Örneğin, başvuru yaparken çalışmayan ve bekar bir bireyin Amerika vizesi alabilmesi oldukça zor olacaktır. İstikrarlı bir iş hayatına sahip, kurulu bir düzeni olan bir kişinin, Amerika vize görevlisinin gözünde daha iyi bir intiba bırakacak ve vize onay şansı daha yüksek olacaktır.

Bu sebeple vize reddi almış kişiler, firmamıza başvurduğunda öncelikle tüm başvuru evrakları ve form bilgileri incelenerek bir hata ya da bir eksiklik yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Evraklara ya da forma yapılacak bir ekleme, düzeltme fark yaratacak ise tekrar başvuruya yönlendirilir. Şayet eklenecek bir detay yoksa tekrar başvuru için gerekli şartlar oluşana kadar beklenmesi tavsiye edilir.

Amerika’da Yasal Süreden Fazla Kalındığında Alınan Amerika Vize Reddi

Daha önce Amerika seyahati yapmış bir kişinin, yasal oturma izni olan 180 günden (bazı durumlarda daha az da olabilir) resmi bir vize uzatma başvurusu yapmadan daha fazla ülkede kalması durumunda, sonraki vize başvurusunda verilen vize reddidir.

Bu vize reddi için iki farklı sonuç mevcuttur:

 • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 6 ay ila 1 yıl arası kaldıysanız, bu tarihten sonra 3 yıl başvuru yapamazsınız.
 • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 1 yıldan fazla kaldıysanız, bu tarihten sonra 10 yıl başvuru yapamazsınız.

abd vize reddi

Genellikle turistik başvurulardaki Amerika vize reddi yukarıda belirtilen maddeler ile açıklanır. Yaygın olarak görülen diğer bir vize reddi türü de F1 öğrenci vizesi reddidir.

Amerika Öğrenci Vizesi Reddi

Amerika öğrenci vizesi reddi genellikle F1 vize türünde sıkça karşılaşılan, turistik başvuru reddinden daha farklıdır. Çoğunlukla vize reddi sebebi, neden eğitim alınacağını ve bunun getirisini iyi açıklayamamaktan kaynaklanır.

Örneğin dil okulunda İngilizce öğrenmek isteyen yeni mezun bir öğrenci, 28 yaşında lokal bir işletmede satış sorumlusu olarak çalışan bir kişiden çok daha kolay vize alacaktır. Bunun sebebi 28 yaşında satış sorumlusu olarak çalışan başvuru sahibinin alacağı İngilizce eğitimi işinin hangi alanında buna ihtiyaç duyacağı ve nerede kullanacağıdır.

Bir diğer sık karşılaşılan örnek ise Amerika’da alınacak eğitimin maddi desteğinin tutarsız olmasıdır. Eğitim masrafları, konaklama, ulaşım ve diğer yaşam giderlerinin karşılanacağı net bir maddi kaynağın gösterilememesidir. Tüm bu tutarlar titizlikle hesaplanmalı ve belirlenen son toplam şüphe götürmeyecek şekilde ibraz edilmelidir.

Bazı durumlarda ise ABD vizelerinde evrak sunma zorunluluğunun olmadığı düşüncesine kapılarak herhangi bir belgeyi yanlarına almadan görüşmeye gitmektelerdir. Adayların geçerli I20 formunu ve SEVIS belgelerini yanlarında bulundurmaları, transktipt belgelerini hazırlamış olmaları ve diğer destekleyici evrakları yanlarında getirmeleri öğrenci vizesi için büyük önem taşır.

VizeyeBasvur ekibi olarak ne yazık ki her dönem ABD öğrenci vizesi retlerinde bu şekilde yapılan hatalar görmekteyiz. Yapılan bu hatalar sonucunda Amerika vize reddi alınarak tekrar başvurularda öğrencilerin dönem atlaması, I20 formunun yenilenmesi gibi ekstra zaman ve para harcamalarına sebep olan sonuçlar ile karşılaşıyoruz.

Work & Travel Vize Reddi (J1 Vize Reddi)

Work and Travel vize reddi (J1 vize reddi), Amerika’da geçici olarak çalışmaya ve gezmeye gitmek isteyen öğrencilerin vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasıdır.

J1 vize reddinin, turistik veya öğrenci vize redlerinde olduğu gibi pek çok sebebi olabilir. Ret sebebini anlayabilmek için; Ds 160 formuna, mülakata ve destekleyici evraklara birlikte bakılarak analiz edilmelidir. J1 vize reddinde en çok karşılaşılan sebepler:

 • İngilizce seviyesinin yetersizliği
 • Üniversite ders notlarının düşük olması
 • Gidilecek iş programı ile ilgili problemler en öne çıkanlarıdır.

Daha detaylı bir inceleme sonucunda sorun(lar) tespit edilerek düzeltmek mümkündür. Ücretsiz inceleme için ofisimizi arayabilir ya da bilgi formunu doldurabilirsiniz.

ABD Vize Reddinden Sonra Tekrar Başvuru Yapmak

ABD vize reddi tekrar başvuru süreci, oldukça iyi incelenerek karar verilmesi gereken bir durumdur.

VizeyeBasvur ekibi olarak, müşterilerimiz adına hazırladığımız her başvuru dosyasını çok ciddi ve disiplinli bir şekilde hazırladığımızdan, bazı müşterilerimiz “Buna da ihtiyaç var mı?” ya da onlar için hazırladığımız bir vize talep dilekçesinin neden bu kadar ayrıntılı olduğu ile ilgili sorular sorarlar.

Sebebi ise oldukça basit… Bu sayfayı tekrar okumamaları için!

Peki gelelim ABD vizesi ret alanlar için yapabileceklerimize. En başta da belirttiğimiz gibi vize reddi çoğu zaman vizeye tekrar başvuru yapmanızı engellemez. Evet biraz daha ince eleyerek sık dokumamız gerekecek ancak hala düzeltilmiş bir vize başvurusu ile ABD vizesi alma şansınız var.

Bunun için öncelikle vize reddiniz her ayrıntısı ile incelenerek, yeni bir başvuru yapıp yapmamanız gerektiği size bildirilecek. (İyi haber ise vize reddini danışmanlarımıza ücretsiz olarak inceletirebilirsiniz!)

Danışmanlarımız dosyanızı inceledikten sonra eğer vize ret sebeplerini düzeltilebilir bulurlarsa, sizi bu konuda bilgilendirerek yeni bir başvuru dosyasını hazırlamak için gerekli talimatları mail yolu ile gönderecektirler.

Amerika vize başvuru formu olan DS 160 formu sizin adınıza doldurulması ile başlayan süreç, Amerika vize mülakatı hazırlıklarına kadar danışmanlarımız aracılığı ile yapılacağından, vize alma şansınız en yüksek seviyede olacaktır.

Not: VizeyeBasvur.com hiçbir koşulda, hiçbir vize başvurusu için, vize alma garantisi vermez. Bu tip vaatlerde bulunan firmalardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Sizden Gelenler

Kesinlikle. ABD vizesi red alanlar önceki başvurularında tespit ettiğimiz sorunları giderdiklerinde, çoğunlukla vizelerini alabilmektedirler. Durumu düzeltmek ve tekrar başvuru yapmak için 0850 255 1915 numaralı telefondan ofisimizi arayın.

Vize reddiniz ile alakalı eğer bir yaptırım uygulanmadıysa yasal olarak ertesi gün dahi başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak başvuru dosyanız incelenerek değerlendirme yapılması ve sonucunda başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kimi zaman hemen başvuru yapmak doğru olmayabilir. Doğru olan hamlenin belirlenmesi için 0(850) 255 1915 numaralı telefondan danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize reddi almış olmanız sonraki başvurunuzun da reddedileceği anlamına gelmez. VizeyeBasvur olarak 4-5 kez art arda ABD vize reddi alan kişilerin dahi nihayetinde vize aldıklarını gördük. Doğru bir çalışma ile hiçbir başvuru umutsuz değildir. Kısacası asla geç değil :)

Amerika vize başvurusu, diğer tüm vizeler gibi her birey için farklı bir senaryo içerir. Forumlarda okunan bilgiler ışığında yaptığınız bir işlem (ya da cevapladığınız bir soru) diğer bir başvuru sahibi için doğru olup sizin için yanlış bir işlem oluşturabilir. Bu sebeple forumlarda yer alan “ben şunu yaptım hemen vize verdiler”, “bu evrağı eklediğim için çok kolay vize aldım” gibi ifadeler çoğunlukla gerçeği yansıtmaz ya da herkes için geçerli olmayabilir. Bu yüzden özellikle Amerika vizesi gibi diğerlerine kıyasla daha zor olan vizelerde profesyonellerden yardım almanız çok önemlidir. Başvuru dosyanızın ve gerekli evrakların size uygun olarak listelenmesi için ofisimizi 0850 255 1915 nolu telefondan arayabilir ya da sitemiz aracılığı ile mesaj bırakabilirsiniz.

Banka hesabınızda bulunan miktar vize almanızı garanti etmez. Finansal yeterlilik vize kriterlerinden sadece birisidir. Vize memurları sizin ülkenize geri döneceğiniz yönünde kanıtlar bulmak isterler. Eğer Amerika vize reddi finansal yetersizlik dolayısıyla verilmediyse diğer konular üzerinde inceleme yapılması gerekmektedir.

Amerika’da yaşayan bir yakınınızdan davetiye almanız vize almanızı garanti etmez. Ayrıca yakınınızın ne şekilde Amerika’da yaşadığı, orada yaşama hakkını hangi yolla sağladığı ve o kişinin iş ve aile hayatı gibi konular bazı durumlarda başvurunuzu olumsuz etkide bulunabilir.

VizeyeBasvur ekibi olarak davetiye alma opsiyonu olan başvuru sahiplerinin yakınları hakkında kapsamlı bilgi edinmeye çalışmaktayız. Yapılan değerlendirmeler sonucunda davetiye almak veya almamak arasında başvuru sahibinin lehine olanı seçmekte ve bu seçim doğrultusunda ilerlemekteyiz.

Vize memurları oldukça deneyimli kişilerdir. Evraklarınıza bakmadan vize verebildikleri gibi kimi zaman vermeyebilirler de. Eğer evraklarınızı incelemedilerse mülakatınızda veya formunuzdaki bir noktadan şüphe duymuşlardır.

Bu soruya direkt olarak cevap vermek doğru olmaz. Eğer eğitim hayatınızla ilgili bir durum değişikliği varsa öğrenci vizesi için başvuru yapmanız mantıklı olur. Ancak sadece ülkeye seyahat edebilmek için kendinizi bir eğitim kurumuna kayıt ettirmeniz vize memurları tarafından fark edilebilir. Dolayısıyla bir kez daha Amerika vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Görüşmeye İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinde gidiyor olmanız sadece o tarihlerde hangi bölgeye yakın olduğunuz ile alakalı olmalıdır. Örneğin bir firmanın İstanbul şubesinde çalışırken Ankara’ya transfer olmanız durumunda Ankada’dan başvuru yapmak mantıklıdır. Ancak sonucun farklı olabileceği düşüncesiyle sadece vize görüşmesi için Ankara’ya gitmeniz sağlıklı bir durum olmayacaktır.

Seyahat geçmişi Amerika vizesi almanızda yararınıza olan bir kriterdir ancak daha önce çıkış damgası bulunmayan bir pasaportla başvuru yaptığınızda vize başvurunuz kesinlikle reddedilir gibi bir sonuca varmak doğru değildir. Ülkenize olan bağlarınız kuvvetli, finansal olarak yeterli iseniz ve mantıklı bir seyahat planı sunabiliyorsanız vize almanız olasıdır. Ancak pasaportunuzda farklı ülkelerden giriş damgaları bulunması sizin için çok avantajlı olacaktır.

Bu durumla karşılaştıysanız konsolosluk çalışanları dosyanızı detaylı olarak inceleyecek demektir. İşlem belli bir süre devam edebilir. Sonrasında pasaportunuz ve diğer evraklarınız vizenizin onaylanması veya reddedilmesi sonucu ile birlikte tarafınıza iletilir.

Eğer bu kısımda bahsedilen durumlar sizin durumunuzla örtüşmüyorsa aşağıdaki yorumları inceleyerek diğer başvuru sahiplerinin tecrübeleri ile karşılaştırma yapabilir veya 0(850) 255 1915 numaralı telefondan ofisimiz ile iletişime geçip destek talep edebilirsiniz.

Amerika Vize Reddi Ücretsiz İnceleme

  Danışmanlarımızın ret sebebinizi ücretsiz olarak inceleyebilmesi için bu formu doldurunuz. Sonrasında bu form sizi başka bir sayfaya yönlendirecektir.

  Adınız

  Soyadınız

  E posta

  Telefon Numarası

  İsteğinize hemen dönüş yapabilmemiz için bültene kayıt olunuz.

  • 10 yıllık amerika vizesi

  10 Yıllık Amerika Vizesi

  10 yıllık Amerika vizesi almak, yurt dışına tatil için seyahat etmek isteyen herkesin hayalidir. Peki bu vize kimlere, hangi durumlarda verilir? Bu vize, göçmen olmayan Amerika vizelerinden B1/B2 vize tipleri için uygulanmaktadır. Yani Amerika'ya turistik, [...]

  • Ds 160 formu

  Ds 160 Formu

  Ds 160 formu olarak adlandırılan Amerika vizesi başvuru formu, vize başvurusu sürecinde çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Ds 160 başvuru formu online olarak doldurulan ve soruları kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir formdur. Amerika vize çeşitlerinin birçoğunda [...]

  • amerika vizesi icin gerekli belgeler

  Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

  Amerika vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak vize tipi ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. B1/B2, E1/E2, F1 gibi vize tipleri bulunan Amerika vizesi başvurularında yapılması gereken ilk şey hangi vize tipi için başvuru yapılacağını belirlemektir. Örnek vermek [...]

  4.7/5 - (11 votes)