Amerika turist vizesi, diğer bir adı ile bahsedecek olursak B1/B2 vizesi, Amerika’ya turistik seyahat planlamak isteyenlerin alması gereken vize türüdür. B1/B2 vizesi ile geçici olarak Amerika’ya gidebilir, bu seyahatinizi 6 ay boyunca gerçekleştirebilirsiniz. Gelin şimdi ABD turist vizesi süresi, Amerika turist vizesi ücreti, Amerika turist vizesi randevu alımı ve Amerika turist vizesi belgeleri gibi tüm detaylara hep birlikte göz atalım…

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’ya gitmek isteyen bordo, gri, siyah ve yeşil pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar. Bu sebeple seyahat rotalarınız arasında Amerika varsa, Amerika turist vizesi için gerekli olan prosedürleri mutlaka yerine getirmeniz gerekiyor.

Amerika seyahatiniz sağlık, turistik, kültürel, aile ziyareti ya da tatil amaçlı ise B2 vizesi alırsınız. Eğer ki seyahatiniz bir iş ya da seminer sebebiyle olacaksa da B1 vizesi alırsınız.

T.C. vatandaşları için genellikle 10 yıllık çok girişli vize verilir. Fakat 10 yıllık vizenin de kendi içinde bir takım kuralları bulunur. Örneğin; Amerika vizesi alan ve Amerika’ya seyahat edecek olan kişi, bir yıl içerisinde en fazla 180 gün yani 6 ay süreyle konaklayabilir.

Turist vizesi ile ilgili detaylara gelelim…

Amerika Turist Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika turist vizesi almak isteyenler aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamalıdır. Aşağıda şahsi evraklar, şirket sahibi olan kişilerin hazırlaması gereken evraklar, öğrencilerin hazırlaması gereken evraklara ulaşabilirsiniz.

Gerekli olan şahsi evraklar

Turist vizesi almak isteyen şahıslar nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı, seyahat sonrası en az altı ay geçerli pasaport ve varsa eski tüm pasaportlar, 50 x 50 boyutlarında arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf (Fotoğrafın dijital haline de ihtiyaç vardır, fotoğrafçınızdan isteyiniz. Fotoğrafın güncel olması gerekmektedir. Mümkünse son 6 ayda çekilmiş bir fotoğraf, yoksa da yeni bir fotoğraf çektirmeniz gerekmektedir.), online olarak doldurulmuş DS 160 formu, aile bilgilerini ve adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve şahsi vize talep dilekçesini hazır bulundurmalıdır.

Gerekli olan şirket sahibi belgeleri

Eğer bir şirket sahibiyseniz yukarıda bulunan evraklara ek olarak son üç aylık faaliyet belgesi fotokopisi, antetli kağıda yazılmış ve yetkili kişilerce imzalanıp kaşelenmiş ingilizce vize talep dilekçesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, şirkete ait imza sirküleri fotokopisi, son tarihli vergi levhası fotokopisi, e-Devlet’ten de alabileceğiniz barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü belgesi, en az seyahat masraflarını karşılamaya yetecek miktarda bakiyesi olan şahsi banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü (Bu belge imzalı ve kaşeli olmalıdır. Belgeye imza atan banka görevlisinin de imza sirküleri fotokopisi gerekmektedir.), varsa kira gelirleri, tapu ve araç ruhsat fotokopisi yetkililere sunulmak üzere eksiksiz hazır edilmelidir.

Turist vizesi almak isteyen şirket çalışanları

Gerekli olan temel evrakların yanında masraflarını kendisinin karşılayacağını teyit eden vize talep dilekçesi, çalıştığı şirketin yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş İngilizce vize talep dilekçesi, son üç aya ait faaliyet belgesi fotokopisi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, çalıştığı şirkete ait imza sirküleri, son tarihe ait vergi levhası fotokopisi, SGK işe giriş bildirgesi, e-Devlet’ten alınacak olan barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü belgeleri, son üç aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrosu, en az seyahat masraflarını karşılamaya yetecek miktarda bakiyeye sahip imzalı ve kaşeli hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü belgeleri ve varsa kira geliri, araç ruhsatı ve tapu fotokopisi gerekmektedir.

ABD turist vizesi için gerekli evraklar genel olarak bu şekildedir.

ABD turistik vize almak isteyen öğrenciler

Yukarıda belirtilen temel evrakların yanı sıra güncel ve orijinal öğrenci belgesi ve muvafakatname belgesi hazırlamalıdır. Öğrenci 18 yaşından küçükse, ebeveyni tarafından imzalanan ve noter tarafından onaylı muvafakatname belgesi hazırlamalıdır.

Amerika Turist Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Konsolosluktan randevu almak ve başvurunun değerlendirilmesi için vize ücretini yatırmak çok önemlidir. 2019 Amerika turist vizesi fiyatları 160 Dolar olarak belirlendi. Bu ücreti konsoloslukta nakit olarak ödeyemezsiniz. Ödenen başvuru ücretleri ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hiçbir şekilde geri ödenmez. Ödenen vize başvuru ücreti başvuran kişi dışında kimse tarafından kullanılamaz. Ödenen ücretler tek başvuru için kullanılır. Yani başvurduğunuz vize başvurunuza red gelirse yeni başvurunuzda tekrar vize ücreti yatırmanız gerekiyor. Vize başvuru ücretlerinin kullanım hakkı 1 senedir. Bu süre zarfında kullanım hakkınızı değerlendirmezseniz hakkınızı kaybedersiniz.

ABD vize ücreti ne kadar

Amerika Turist Vizesi Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Amerika turist vizesi randevu işlemleri online olarak yapılmaktadır. ABD resmi vize randevu işlemleri sitesinden kullanıcı hesabı oluşturarak ilk adımı atabilirsiniz. Kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra, doldurmuş olduğunuz DS 160 belgesindeki onay numarasını sisteme giriyorsunuz. Kurye belge iade sürecini de tamamladıktan sonra “göçmen olmayan vize” başvuru ücretini yatırıyorsunuz. Finalde de konsolosluk randevusu almak için son bir adım kalıyor…

ABD Turist Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Başvurduğunuz vize süreci olumlu geçer, ardından da mülakatı başarı ile tamamlarsanız, geriye 5 günlük bir işlem süresi kalır. Bu süre içerisinde pasaportunuz vize basım sürecine girer ve beyan etmiş olduğunuz PTT şubesine teslim edilir.

B1/B2 vizelerine başvuran hemen hemen herkese 10 yıllık turist vizesi verilir. Tabi bu noktada sizlerden istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulması gerekmektedir. İşi riske atmak istemezseniz Amerika turist vizesi danışmanlık hizmeti veren bir kurumla görüşmenizi tavsiye ederiz. Sizlere verilecek olan vize süreleri çeşitli sebeplerden dolayı farklılık gösterebilir. Örneğin öğrenci iseniz bu süre daha da kısa olabilir.

Rate this post